1. Německo
Není překvapením, že seznam začíná naší sousední zemí. Ale upřímně, mohli byste snad neuvažovat o přihláškách na některou německou univerzitu? Dokonce i když se nechcete naučit perfektně německy, můžete si vybrat z obrovského množství kurzů v angličtině a využít možnost bezplatného vzdělání. Německé univerzity se specializují na mnoho oblastí a nabízí unikátní studijní plány a příležitosti ve všech úrovních studia. A navíc – Němci a Češi mají mnoho společného, hlavně když přijde řeč na zálibu v pivu.
2. Rakousko
Když už jsme u studentů milujících pivo, pojďme si říct pár zajímavých faktů o rakouském vzdělávacím systému. Zaprvé, studium na veřejných vysokých školách je v Rakousku pro všechny studenty z Evropské unie zdarma, platí se pouze příspěvek 19 eur za semestr. Za druhé je zde obrovské množství rozlišných kurzů také v jiných jazycích než jenom v němčině, s častým zaměřením na business, humanitní a aplikované vědy. A nakonec, rakouské univerzity nabízejí zahraničním studentům skvělé studijní prostředí a nepřekonatelnou pohostinnost.
3. Švýcarsko
Přemýšleli jste někdy, kvůli čemu (kromě vybraných sýrů, excelentních vín a již stovky let trvajících kvalitních hodinek) je slavná tato země? Správně – kvůli svým univerzitám. Švýcarské vysoké školy totiž objevily unikátní recept na přilákání zahraničních studentů. Tím je kombinace novodobých postgraduálních kurzů ve více než čtyřech světových jazycích (němčině, francouzštině, italštině a angličtině) a skvěle promyšlené vzdělávací strategie. A když nám nevěříte, zeptejte se českých studentů, Švýcarsko patří mezi jejich nejoblíbenější studijní destinace!
4. Slovensko
Na řadě je náš další soused, který s Českou republikou sdílel velkou část historie. Od roku 1918 do 1993 byl evropský kontinent domovem suverénního státu Československo, který existoval jako součást Sovětského bloku. Po jeho rozpadu si Slovensko uchovalo s Českou republikou mírumilovný vztah, zároveň se pro Čechy stalo cílem turistických aktivit, vzdělávání i businessu. To všechno je umožněno díky podobnému jazykovému prostředí, kulturní podobnosti těchto dvou zemí. Čeští studenti jsou navíc na Slovenských univerzitách oproštěni od studijních poplatků. A nakonec, Slovensko je domovem některých nejtalentovanějších hokejistů světa. A jak víme, hokej je i oblíbeným českým sportem.
Studenta tip!
Navštivte Veletrh magisterských programů Praha už 14. listopadu v Praze a setkejte se se zástupci univerzit z těchto zemí!
Zadejte při registraci kód NT7WC a získáte vstup zdarma.
5. Dánsko
V uplynulých letech získalo Dánsko popularitu díky zvyšujícímu se životnímu standardu a šťastnému způsobu života. Se snahou alespoň částečně sdílet tento model úspěchu, dánské univerzity zavedly několik změn, které umožňují jejich studentům zažít světovou úroveň vzdělávání. Každý student se může například v Dánsku zdarma hlásit na magisterské studium s možností kurzů dánštiny také bez poplatku. Navíc je zde mnoho institucí s technologickým nebo vědeckým zaměřením, které umožňují skvělou specializaci a nabízejí výborné kariérní příležitosti.
6. Belgie
Od počátku 21. století se Belgie rychle vyvinula v jedno z hlavních ekonomických, politických a vzdělávacích center v Evropské unii. V rámci pokračování tohoto trendu otevírají belgické univerzity své dveře studentům z celého světa a zavádějí tak velkou studentskou rozmanitost. Tyto procesy zmezinárodnění s velkým důrazem na výzkum, náboženství a politické kurzy rychle dovolily vysokoškolským institucím stát se centrem pozornosti. A vtipná skutečnost na závěr – Belgie vede s Českou republikou stále žabomyší válku o nejlepší pivo světa!
7. Španělsko
Máte pocit, že v seznamu začíná být trochu zima? Žádný strach, tentokrát se vydáme do exotické země s celkem 76 univerzitami! Španělsko je v současné době zemí některých nejprestižnějších a nejrespektovanějších institucí nabízejících studium v každém oboru, který si jen umíte představit. A navíc, máte možnost učit se jazyk, který dokáže prolomit komunikační bariéru s více než 400 miliony španělsky mluvících lidé po celém světě.
8. Spojené království
Žádný seznam by nebyl kompletní bez zmínky o Spojeném království a 130 tamních univerzitách. Ale kvantita není ta nejlepší část, Anglické univerzity jsou opakovaně na předních místech v oficiálním celosvětovém hodnocení univerzit. A to hlavně díky svým kořenům a dosud nepřekonaným tradicím vysokého vzdělávání. Jste připraveni vybrat si mezi učebními a výzkumnými tituly? Anebo budete chtít mezinárodní MBA kurz s partnerstvím nějaké zahraniční instituce? Ať už si vyberete cokoli, zjistěte si nové informace po událostech Brexitu.
Pokud vás možnost studia v těchto zemích zaujala a chtěli byste se setkat osobně s reprezentanty těchto univerzit, přijďte na Veletrh magisterských programů Praha konaného 14. listopadu.
Text: Lucie Džurdženíková