Co rok, to procento, od 2,4 po 4,3 %. Řeč je o růstu mezd v posledních třech letech. Je to částečně způsobeno tím, že po vleklé krizi konečně roste i naše ekonomika, hlavním důvodem je ale něco trochu jiného. „Růst je způsoben především rychlostí, s jakou vznikají nová pracovní místa, a prohlubující se nerovnováhou mezi poptávkou po zaměstnancích a množstvím uchazečů. V letošním roce může být růst až pětiprocentní,“ říká Martin Ježek, obchodní ředitel společnosti Grafton Recruitment. Právě ta na téma současných a budoucích trendů na trhu práce vypracovala rozsáhlý průzkum.
Flexibilní pracovní doba, homeoffice
Vezmeme-li to nejprve z toho delšího konce, tak za ten tahají uchazeči o práci. Na pracovní trh totiž v posledních letech míří záplava tzv. millennials, tedy nás, generace Y, která má ve srovnání s předchozími generacemi dosti jiné priority. Nehodlá se třeba kvůli práci vzdát svého pohodlí, koníčků nebo volného času. Chce být pánem svého života a sama si určovat, kdy pracovat a kdy odpočívat, nejenom „tradiční“ kreativci, ale třeba i ekonomové, účetní nebo bankéři tak chtějí mít možnost pracovat flexibilně a alespoň částečně z domova, tedy aby jim zaměstnavatel umožnil homeoffice.
Bez výjimky všichni uchazeči o práci – i když jde zrovna o jejich první „dospělé“ zaměstnání – pak chtějí, aby je jejich zaměstnavatel adekvátně ohodnotil za jejich schopnosti. Požadavek na lepší mzdové ohodnocení tak začínají vznášet třeba i absolventi právnických fakult. „U advokátních koncipientů se setkáváme s očekávanou hrubou nástupní mzdou ve výši až 30 000 Kč měsíčně a při pohovorech se tito kandidáti často dotazují především na množství přesčasů. Během své koncipientské praxe také většinou vystřídají více advokátních kanceláří,“ komentuje výsledky průzkumu Martin Ježek.
Poptávka po advokátech (potažmo absolventech práv) je ale v posledních letech víceméně konstantní, vznášené požadavky tak ukazují hlavně na větší sebevědomí absolventů.
Praxe už není zaklínadlo
Za kratší konec v současnosti tahají zaměstnavatelé, kteří se většinou chtě nechtě musejí přizpůsobit výše zmíněným požadavkům uchazečů, protože jinak prostě a jednoduše neobsadí pozice, které obsadit potřebují. Firmy tak například ustupují – a to je dobrá zpráva pro hodně z nás – co se týče praxe. Jsou tak konečně ochotní nabrat i čerstvé absolventy bez zkušeností, které si kolikrát i raději sami „vychovají“. Výjimkou je třeba stavebnictví, kde nastává naopak útlum v náboru absolventů.
Kromě lepších podmínek bude vaše pohovorování do budoucna také pravděpodobně výrazně kratší, než bývalo dosud. Zaměstnavatelé totiž čím dál výrazněji zkracují délku celého náborového procesu, a to zejména proto, aby jim vybraný kandidát neutekl jinam. Boj o kvalifikované pracovníky se tak zkrátka přiostřuje na všech frontách.
Grafton Recruitment
Grafton je diverzifikovaná personální agentura, která působí v šesti zemích s pětatřiceti pobočkami a více než pěti sty zaměstnanci. Jsou specialisty ve více než třiceti odvětvích a jen loni pomohli najít práci skoro šesti tisícům lidí. Kromě toho společnost pravidelně pořádá zajímavé průzkumy preferencí uchazečů o práci a firem, jako třeba ten v tomhle článku.
Zajímá vás víc? Podívejte se na www.grafton.cz
Čím víc jazyků, tím lépe
Když pomineme velký prostor pro vyjednávání a uchazeče na koni, pořád ještě jsou podmínky, na kterých zaměstnavatelé trvají, děj se co děj. Po svých zaměstnancích například téměř vždy žádají, aby se dobře adaptovali na nové technologie, což je v podstatě nikdy nekončící proces. Důraz kladou také na jejich jazykovou výbavu, protože jen angličtina už přestává stačit a znalost jakéhokoli jiného jazyka je velkou výhodou.
A po kom je dnes největší poptávka? Třeba po zdravotních sestrách a lékařích. Některá zdravotnická zařízení se tak nedostatek personálu snaží řešit zaměstnanci z východní Evropy. Poptávka ale roste paradoxně třeba i po dobrých personalistech a HR administrátorech, kteří by zajistili kvalitní pracovníky. Takže jestli vás zajímá HR, budete pravděpodobně i v budoucnu, co se kariéry týče, „v suchu“.
Text: Ella Mahdalová