Perly ze zpráv StB o studentech

Perly ze zpráv StB o studentech

Boj proti cenzuře, jedna z hlavních náplní života revoltujících osobností během vládnutí jedné strany v poválečném Československu. Všechno bylo pod drtivou vládní cenzurou, shodne se většina pamětníků tehdejší doby. Ovšem jedna skulinka tu přeci jen byla a na povrch se dostává teprve v posledních letech, zprávy Státní bezpečnosti. Díky nim se naskýtá neidealizovaný pohled na tehdejší dobu.

Několik měsíců po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy se na Václavském náměstí upaluje na protest student Karlovy univerzity Jan Palach. Stejně jako jeho beznadějnou léčbu, tak následné události s jeho pohřbem StB nenechává náhodě a sleduje veškeré dění, což dokazuje hlášení jednoho z příslušníků. „Při exhumaci Jana PALACHA na Olšanských hřbitovech byly třem hrobníkům, kteří exhumaci prováděli, zakoupeny 2 lahve koňaku v ceně 220,- Kčs."

Těžko byste podobné zprávy hledali ve státním tisku, a to samé platí o událostech z podzimu 1989. Zatímco k veřejnosti se konkrétní události a jejich průběh dostával přinejlepším zprostředkovaně a po částech, příslušníci Státní bezpečnosti podávali do posledních dnů spolehlivé a podrobné zprávy. „Na náměstí se dav postupně rozrůstá až na sedm set lidí. Demonstranti požadují především přesné a pravdivé informace.“

Generálnímu tajemníkovi Jakešovi se denně na stůl dostávaly desítky stran podobných zpráv, jejich aktuálnost byla v některých případech dokonce v řádech hodin. Přesto se ale chybám vyplývajících z neznalosti nevyhnuli, když například ze studentského vůdce Šimona Pánka udělali dvě osoby. „Studenti ŠIMON a PÁNEK z Vysoké školy zemědělské v Suchdole…

Na rozdíl od běžných občanů si příslušníci Státní bezpečnosti mohli listovat ve svobodném tisku, který svým způsobem jejich zprávy nahrazovaly. Jedna z nich komentuje snahu studentů, rozšiřovat informace o chystané generální stávce. „Studenti se domáhají vstupu do podniků a používají přitom různých legend, že jsou pozvání na jednání s ředitelem nebo že mají zájem o zaměstnání v závodě.

V dnešní době se mohou některé zprávy zdát humorné a až zbytečně podrobné, ovšem příslušníci Státní bezpečnosti nenechávali nic náhodě. To rovněž potvrzují tyto fotografie, které tajná služba pořizovala při sledování „nebezpečných“ osob. Síť bezpečnostních složek a tajných agentů tak sledovala každý jejich krok.

Richard Valoušek

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější