Terezo, věděla jsi už od začátku svého studia, že chceš vyjet na studijní pobyt do zahraničí?
Věděla. Důvodů, proč vyrazit na pár měsíců do ciziny, je totiž opravdu hodně. Chtěla jsem si například vyzkoušet jiný systém vzdělávání. Těšila jsem se, že potkám nové lidi a poznám jejich kulturu. Na studijní pobyt mimo Českou republiku jsem ale také chtěla vyrazit kvůli možnosti cestovat, protože ráda poznávám nová místa.
UNYP umožňuje svým studentům vyjet na spoustu univerzit po celém světě. Využívají studenti tuhle možnost, nebo jsi spíš výjimkou?
U studentů naší univerzity jsou studijní pobyty v zahraničí velmi oblíbené a rádi jich využívají. Z mého okolí byl například brácha na Panenských ostrovech, přítel vyrazil na studijní pobyt do Thajska. Kamarádka pojede na podzim do Nizozemí, další dvě zase zamíří do Argentiny.
Z kolika zemí si vlastně můžete vybírat?
Zemí na výběr je opravdu hodně. Kromě těch, které jsem už zmínila, jsem mohla vyrazit třeba do Mexika, Kanady, Peru, Francie, Německa, Turecka, Řecka, Malajsie, Jižní Koreje, Albánie, na Filipíny nebo na další místa ve Spojených státech. V mnoha z těchto zemí jsem si navíc mohla vybrat z několika univerzit.
Proč jsi nakonec vyrazila do Malajsie?
Přemýšlela jsem i o studijním pobytu v Argentině nebo ve Spojených státech, ale nakonec jsem se rozhodla právě pro Malajsii. V Asii jsem totiž byla už několikrát, takže jsem věděla, že zde žijí hrozně příjemní lidé. Není tam draho, což je dobrá zpráva pro ty, kteří chtějí stejně jako já cestovat. A rozhodující pro mě bylo také počasí. V Malajsii je totiž krásně teplo. Asie je veliká a chtěla bych ji jednou procestovat celou. UNYP mi ale dala možnost skloubit cestování se školou, a toho by byla chyba nevyužít.
Pomáhal ti někdo ze školy s vyplněním přihlášky a s dalšími záležitostmi?
Ve škole mi pomohli se vším. O studenty, kteří chtějí vyjet na studijní pobyt do zahraničí, se stará paní Halková. Poradí jim například už i při samotném výběru univerzity v cizině a následně studentům pomůže i s veškerými administrativními náležitostmi – od prvotního kontaktu s partnerskou univerzitou přes výběr vhodného studijního oboru až po vízum – takže přihlásit se není vůbec složité.
Jaký obor jsi na Taylor’s University v Malajsii studovala?
Na UNYP studuju Komunikaci a masová média a chtěla jsem zůstat víceméně v oboru. Z nabídky Taylor’s University jsem si proto vybrala Event management & Public Relations, protože jsem se chtěla dozvědět víc o téhle specifikaci. Během studijního pobytu jsem si navíc mohla pořádání akce přímo zkusit, což byla zkušenost k nezaplacení.
Setkala ses v Malajsii s něčím, co tě překvapilo?
Malajsie je muslimský stát, takže jsem už při balení hodně přemýšlela, co přesně si mám vzít s sebou. Nevěděla jsem, jak se tam budu moct oblékat, tak jsem si radši zabalila i kalhoty a trička s dlouhým rukávem. Lidé v Malajsii jsou ale hodně tolerantní a nevadilo jim ani to, že nakonec chodím v kraťasech a tričku na ramínka.
Jaký je vůbec rozdíl mezi mentalitou Malajsijců a tou naší?
Malajsijci jsou hrozně usměvaví lidé a rádi pomáhají cizincům. Nechci je ale srovnávat s Čechy a říkat, že u nás takoví lidé nejsou. To úplně nejde.
Odvezla sis zpátky do Čech nějaký zážitek, na který nikdy nezapomeneš?
Celý výměnný pobyt byl pro mě jeden velký zážitek. Poznala jsem totiž, jak funguje vzdělávací systém jinde, potkala jsem hodně lidí a podnikla jsem spoustu výletů.
UNYP
Tereza studuje třetí ročník bakalářského programu Komunikace a masová média. University of New York in Prague ovšem nabízí celou řadu bakalářských, magisterských, doktorských i MBA programů se zaměřením od financí a marketingu přes IT až po psychologii. Studenty tu v anglickém jazyce učí odborníci z celého světa a absolventi končí školu s dvojím diplomem – českým/evropským i americkým, otevřené dveře tak mají jak k uplatnění doma, tak i v zahraničí.
Víc na www.unyp.cz
Které místo tě při cestování po Malajsii a jejím okolí okouzlilo natolik, že bys nám ho doporučila navštívit?
Nejvíc se mi líbilo na Cameron Highlands, což jsou čajové plantáže vysoko v horách. Člověk tam může vyrazit na nějakou túru a celou dobu chůze být obklopen krásnou přírodou. A když už máte hor dost, můžete jet k moři. Doporučila bych například ostrovy Perhentian Islands nebo Langkawi, kde jsou krásné pláže a můžete se tam i potápět.
Jedním z důvodů, proč jsi chtěla na tento studijní pobyt vyrazit, bylo potkat se s novými lidmi. Jsi v kontaktu se studenty, které jsi v Malajsii poznala?
Studentů, kteří vyrazili na studijní pobyt na Taylor’s University, bylo opravdu hodně. Všechny jsem určitě za tu dobu nepoznala. Asi s pětadvaceti studenty jsem se ale znala a jezdili jsme spolu na různé výlety. Věřím, že se s nimi někdy znovu potkám. Pokud například pojedou do Prahy, určitě se mi ozvou.
Uznala ti UNYP předměty, které jsi studovala na Taylor’s University, nebo budeš muset studium prodlužovat?
Před odjezdem jsem si opravdu dala pozor na to – a studijní oddělení to se mnou také podrobně probralo – abych si vybrala takové předměty, které mi budou následně uznány. Nechtěla jsem jet do Malajsie jen tak pro zábavu a po návratu zjistit, že budu muset o jeden semestr prodlužovat, takže ano, v tomto směru mám vše vyřešeno.
Studuješ na americké univerzitě v Praze, takže ani doma vlastně nejsi o zahraniční zkušenosti ochuzená.
Máš pravdu. UNYP jsem se rozhodla jít studovat z několika důvodů. Líbilo se mi, že zde mám možnost získat double degree, tedy evropský diplom z University of New York in Prague a americký diplom z Empire State College. Všichni tady pak mluvíme anglicky, což je pro mě důležité a získané jazykové dovednosti ve svém životě určitě využiju. Zaujalo mě taky, že tady nestudují pouze čeští studenti, ale lidé z celého světa. V multikulturním prostředí tak má člověk možnost poslechnout si různé názory a naučit se respektovat odlišné kultury.
Sama jsi zmínila, že UNYP nabízí možnost získání dvojího diplomu, což studentům otevírá cestu do zahraničí. Uvažuješ o práci nebo studiu v zahraničí, až tady své studium dokončíš?
Určitě bych chtěla tuto příležitost využít. Nerozhodla jsem se ještě, zda půjdu rovnou pracovat, nebo ještě studovat, ale rozhodně chci vyjet do ciziny. Nejspíš zase vyrazím do Asie, ráda bych se podívala třeba do Singapuru nebo na Tchaj-wan.
Text: Kristýna Dolejšová
Foto: Jindra Kodíček