Moderátorem večera byl populární komik a herec Chris Rock. Už když přišel na jeviště v zářivě bílém obleku, muselo být každému jasné, co bude následovat. A taky že ano – snaha o humorné uchopení aféry, která před pár týdny hýbala zámořskou kinematografií.
Jsou Oscaři bílí?
Nařčení několika afroamerických herců a režisérů, že Akademie filmového umění a věd, která rozhoduje o nominacích a vítězích, je plná rasistů, bylo mediálně propíráno až běda. Není jednoduché odpovědět na otázku, zdali mají umělci z rasových či národnostních menšin sníženou šanci na dobré role. Každopádně způsob, jak k tomuto problému Akademie přistoupila, je přinejmenším podivný.
Chris Rock se z pozice černošského komika snažil celou situaci zlehčovat, jak to jen šlo. Ovšem když tímhle tématem zabral polovinu večera, už to nebylo ani vtipné a spíše je s podivem, kolik pozornosti vlastně Akademie něčemu takovému věnuje. Bude zajímavé sledovat vývoj téhle snahy o korektnost i v dalších letech.
Překvapiví vítězové…
Nejlepším filmem roku se stalo novinářské drama Spotlight, které poutavě a přístupně probírá témata žurnalistické etiky a celospolečenského dosahu médií. Na první pohled určitě nečekaná volba, ale přesně takové filmečky mají akademici rádi, jak před pár lety ukázalo třeba Argo.
Hitem první poloviny večera se také stal Šílený Max: Zběsilá cesta, který po právu vyzobal většinu technických kategorií. V těch hlavních neuspěl, ale přesto se jedná o zaslouženou pozornost pro tento překvapivý hit. A podobně nečekaně zabodovalo i sci-fi drama Ex Machina o vyhroceném vztahu člověka s robotem. Ex Machina získala cenu za vizuální efekty, čímž trumflo mnohem nákladnější projekce.
…i očekávané jistoty
Fanoušci božského Lea se konečně dočkali. Je konec všem memům a posměvačným komentářům – DiCaprio má konečně svého Oscara! Dostal ho za hlavní roli ve filmu Revenant, který je úspěšný mezi diváky a kritiky. Vzhledem k nevýrazné konkurenci bylo téměř jisté, že letos to Leovi vyjde. Revenant si také odnesl sošky za nejlepší režii i kameru, takže svá loňská prvenství si zopakovalo mexické duo Alejandro González Iňárritu a Emmanuel Lubezki.
Svého vůbec prvního Oscara získal i legendární Ennio Morricone za nepříliš rozsáhlý, přesto skvělý soundtrack k tarantinovce Osm hrozných. Nejlepší herečkou byla podle očekávání Brie Larson za roli v dramatu Room, scénář vyhrála Sázka na nejistotu, kterou jsme také nedávno recenzovali.
Celkově tak letošní předávání zas tolik překvapení nepřineslo. Největší hity si mezi sebou podělily pár sošek a časem se možná bude více mluvit o aférách, které samotný ceremoniál provázely.
Jak se k letošním Oscarům stavíte vy? Vyhráli vaši favorité? Napište nám pod článek.
Text: Mojmír Sedláček