Noční můra jménem MOTIVAČNÍ DOPIS

Noční můra jménem MOTIVAČNÍ DOPIS

Nesnášíte ho. Urputně a srdceryvně. Přijde vám jako mlácení prázdné slámy a donebevolající egoismus, jehož sepsáním nás potenciální budoucí zaměstnavatel straší ještě předtím, než nám vůbec dal nějakou práci. Nezoufejte, nejste v tom sami. Nad tím, jak tvorbu motivačního dopisu nejen přežít, ale navíc ji ještě zvládnout levou zadní, jsme se zamysleli za vás.

S motivačním dopisem zápolí mnoho z nás – je to dáno kulturou skromnosti a podceňování, v níž žijeme. Češi nejsou v porovnání s jinými národy tak sebevědomí, a když už ano, nedávají to příliš najevo. Tlučhubství se tu zkrátka nenosí. Zatímco Američan vám dovede hodiny vyprávět o tom, jak je skvělý, úžasný a dokonalý, ačkoliv nemá vůbec žádnou kvalifikaci, Čech jen pokrčí rameny a řekne, že si myslí, že by to mohl zvládnout, i když je třeba v daném oboru úplná špička. Psát motivační dopis je pro něj tudíž těžké, protože ten je – na rozdíl od strohého faktografického životopisu – zejména přehlídkou osobních kvalit a motivace. No zkrátka je to sloh na téma „kterak jsem pro tuto pozici ten nejlepší z nejlepších“.

Nudí vás? Personalistu bude taky

Jestliže vyplodíte něco, co vás při čtení uspí už ke konci prvního odstavce, nemůžete čekat, že HR manažera kdovíjak zaujmete. Je to taky jenom člověk a nenudí se rád. „Kandidátům doporučuji, aby se zkusili podívat na věc očima personalisty, aby si střízlivě řekli, zda by je zrovna tenhle motivační dopis zaujal a proč,“ radí koordinátorka talentů společnosti Tesco Stores ČR, a. s., Kateřina Bartáková a varuje uchazeče před rozvleklými slohovými pracemi.

Motivační dopis by měl být především krátký a k věci. Neměli byste se v něm zamýšlet nad nesmrtelností chrousta, ale opravdu popsat, proč se na danou pozici hodíte právě vy a čím se odlišujete od všech ostatních. „Osobně dávám přednost motivačním dopisům krátkým a výstižným, s jasnou úpravou a přehledností – první dojem je to, co se počítá,“ říká dále Kateřina.

Na co v motivačním dopise nezapomenout

Začít informací, o jakou pozici se zajímáte

Zmínit, proč vás pozice a firma zajímají

Popsat, proč jste ten správný kandidát

Demonstrovat své kvality na konkrétních příkladech

Vyjádřit ochotu osobně se dostavit k pohovoru

Odlište se, nebo splynete s okolím

Na paměti byste vždy měli mít, že kromě vás soutěží o práci ještě desítky, někdy i stovky podobně kvalifikovaných kandidátů a jediná drobná chybička může rozhodnout o tom, zda postoupíte dál, či zůstanete stát před prahem. Rozhodně si tak odpusťte věty typu: „Jsem komunikativní, zodpovědný a mám drive.“ Proč? Jednak protože je používá každý druhý a jednak protože o vás vůbec nic neřeknou. Nemusíte být rovnou lenoch, který prostě jenom motivačnímu dopisu příliš nedal, a skutečně můžete být komunikativní i zodpovědný, touhle citací ale můžete svoje šance dokonale pohřbít.

Buďte konkrétní. Jste komunikativní a zodpovědní? Dobře, demonstrujte to na příkladu. Zmiňte, že jste na vysoké škole působili jako mluvčí studentské organizace nebo že ve volném čase pomáháte bezdomovcům. „Je nutné opravdu jít hned k věci a napsat, co uchazeče charakterizuje a co firmě přinese ho zaměstnat. Doporučuji zařadit i něco netradičního, co kandidáta vystihuje. Pokud má například nějaký netradiční koníček, absolvoval nějaký kurz, který může firmě přinést něco nového – pak určitě zařadit,“ podotýká Kateřina.

Nemelte prázdnou slámu a neopakujte se

Čas personalisty je drahý, neplýtvejte jím. Neopakujte v motivačním dopise půlku svého CV, nikomu tím radost neuděláte. „Je možné do motivačního dopisu přidat stručné informace o poslední praxi a náplni práce včetně popisu vlastní zodpovědnosti. Určitě je ale třeba vyvarovat se opakování toho, co může personalista vidět v životopise, také již zmíněným klišé a příliš rozvleklému popisu,“ říká Kateřina. Motivační dopis by měl CV doplňovat, nikoliv převážit.

Všeho moc škodí. Rozhodně byste tak neměli rozesílat motivační dopisy tam, kde o ně vysloveně nežádají. Ano, v západních zemích je to standardem, ale u nás pořád platí, že méně je více. „Abych pravdu řekla, osobně zastáncem motivačních dopisů vůbec nejsem, a dokonce si myslím, že velká část personalistů je většinou ani nečte,“ přiznává například i sama Kateřina.

Něco jiného je motivační dopis ke stáži nebo studiu v zahraničí, tam je nejen striktně vyžadován, ale je na něj také velmi silně apelováno. Obsahovat by měl v první řadě, proč se o věc ucházíte a proč si myslíte, že je dobrý nápad, aby vybrali právě vás, čím jste pro danou instituci přínosní a nepostradatelní. Nenechejte se ale unést a držte se při zemi, na druhou stranu se ale ani zbytečně nepodceňujte, jak to my Češi občas rádi děláme. Máte na to? Nebojte se to přiznat. Ovšem s mírou. Konkrétnost, jednoduchost a upřímnost, jen motivační dopis disponující těmito kvalitami má šanci na úspěch. Tak si ji nezmařte.

Motivační dopisy do zahraničí

Pokud vás láká práce za hranicemi a posíláte životopisy v cizím jazyce, podívejte se na web UNIjobs.cz. V sekci Kariérní poradenství najdete rady, jak nejlépe sestavit motivační dopis do zahraniční společnosti.

Text: Markéta Paráčková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější