Erasmus byl v lednu letošního roku nahrazen novým programem Erasmus+. Ten nyní zahrnuje všechny výjezdy v oblasti studia a pracovních příležitostí v zahraničí. Cílem této změny je zlepšení zaměstnatelnosti a profesní mobility mladých lidí. Evropská unie navíc vyčlenila pro tyto účely na nadcházejících 7 let mnohem více peněz než doposud.
Stáž v zahraničí? S Erasmem+ žádný problém
Pod Erasmus+ spadají kromě těch klasických studijních pobytů v zahraničí výměny studentů ze zemí mimo EU a praktické stáže. V rámci nich můžeš odjet na několikadenní až několikaměsíční pracovní pobyt ve vybrané firmě a získat tak cenné zkušenosti. Určitě tím zvýšíš svoji atraktivitu na pracovním trhu, kde je praxe ze zahraničí a jazykové dovednosti velmi oceňována.
Jako student vysoké školy můžeš na praktickou stáž do zahraničí vyrazit hned několikrát. Celková doba na nich strávená však nesmí přesáhnout 12 měsíců v jednom studijním cyklu, ať už na bakalářském, magisterském, nebo doktorském studiu.
Ačkoliv jsou stáže většinou neplacené, studenti dostávají příspěvek na zvýšené životní náklady v zahraničí. Výčet zemí, kam všude můžeš vyrazit, najdeš na webu www.naerasmusplus.cz, pokud tě zajímají hlavně pracovní stáže, podívej se na www.stazujeme.cz.
Výhoda na trhu práce
Že se vyplatí vyjet, dokazuje i studie ze září letošního roku, kterou vydala Evropská komise. Ukázala totiž, že mladí lidé, kteří mají zkušenost ze zahraničí, se mnohem lépe uplatní na trhu práce. Míra jejich nezaměstnanosti je pět let po ukončení studia o 23 % nižší než u lidí, kteří nikde nebyli. Studie čerpala z názoru více než 80 000 respondentů včetně studentů a podniků.
„Program Erasmus mi dal obrovskou šanci hned dvakrát. Poprvé jsem díky němu strávila skoro rok na univerzitě ve Freiburgu, podruhé jsem byla od září 2013 do konce května 2014 na praxi na zámku Weesenstein v Sasku. Ačkoli byli moji kolegové dlouholetý stabilní ansámbl, rychle jsem mezi ně zapadla,“ popsala svoji zkušenost Kristina Nováková, jedna z absolventek praktické stáže v rámci programu Erasmus.
Studie dále ukázala, že 92 % zaměstnavatelů hledá při náboru na průřezové dovednosti, jako je zvědavost, tolerance, schopnost řešit problémy a sebedůvěra. Celých 64 % firem se domnívá, že při náboru je mezinárodní zkušenost důležitá (roku 2006 to přitom bylo pouhých 37 %). Stejný počet z nich říká, že absolventům s mezinárodní zkušeností svěřují větší profesní odpovědnost. A na závěr: více než třetině stážistů Erasmu nabídla společnost, ve které byli na stáži, pracovní místo!
Takže ať už jedeš na praktickou stáž, výměnný pobyt, nebo klasickou studijní cestu do zahraničí – určitě neseď doma a vydej se do světa! Erasmus+ navíc nyní můžeš využít víckrát – třeba nejdřív jako student a poté jako dobrovolník nebo stážista.
Kde hledat informace
Obecné dotazy: www.naerasmusplus.cz
Zkušenosti ostatních z pracovních stáží: www.stazujeme.cz
Instituce ČR pro Erasmus+: www.dzs.cz
Dotazy při hledání práce, studia nebo cestování: www.eurodesk.cz
Pomoc s vyplňováním dokumentů: www.europass.cz
Práce v Evropě: www.eures.europa.eu
Co zajímavého pro vás chystá EU v Česku?
od 8. prosince, Evropský dům, Praha
Výstava Sacharovova cena za svobodu myšlení
10. prosince, 19:00, Kino Evropského domu, Praha
Italský film Caesar musí zemřít. Vstupné je zdarma.
10. prosince, 18:00, Kavárna Fashion Public, Liberec
Film Tři dary, po stopách české pomoci v Afghánistánu. Vstup je zdarma.
17. prosince, 17:00–19:00, Evropský dům, Praha
Seminář Ekonomický vývoj v EU a USA – ztrácíme, nebo doháníme Ameriku?
Text: Michaela Bůnová