Třetina ze všech uchazečů byla z Prahy, třetina ze zbytku Čech a třetina z Moravy či ze zahraničí. Z toho se 107 studentů hlásí či je již přijato na univerzity ve Velké Británii a 74 v USA, zbývající pak zamýšlejí studovat jinde v Evropě či Asii. Mezi nejčastější obory, které naši uchazeči chtějí v zahraničí studovat, patří matematika a fyzika, biochemie, ekonomie, práva, business a politologie.
POHOVORY
Jak vypadá takový pohovor, kterým museli studenti projít? Trvá asi dvacet minut, je veden v angličtině a jeho cílem je dozvědět se něco více především o osobnosti studenta, jeho hodnotách, cílech a motivacích. Skvělé studijní předpoklady má totiž naprostá většina všech uchazečů, komise u každého hledá „něco navíc“.
V komisi zasedá mimo jiné Michaela Maláčová, předsedkyně správní rady Nadace Zdeňka Bakaly, Pepper de Callier, zakladatel Prague Leadership Institute, Vanda Thorne, vyučující na New York University, psychiatr Cyril Höschl, ekonom Tomáš Sedláček, ředitel Aspen Institute Prague Radek Špicar. Mezi dotazy, na které studenti reagovali, zaznělo: Co může renesanční literatura sdělit dnešku? Jakého lídra vidíte v české společnosti? Jak byste přilákala více žen k zájmu o fyziku? Jak relaxujete? Jsou v české společnosti nebezpečné trendy? Je budoucí supervelmocí Čína? Proč bychom měli podpořit právě vás?
VYHLÁŠENÍ
„Už třetím rokem rozdělujeme novým studentům deset milionů korun. Všem 21 studentům, kteří naše stipendium získali letos, slibujeme, že se jim budeme snažit pomáhat financemi i radou po celou dobu jejich studia a že o ně ani potom neztratíme zájem. Pro všechny ostatní mám dobrou zprávu – program SCHOLARSHIP nekončí, můžete se přihlásit v budoucnu opět,“ povzbudila přítomné při závěrečném vyhlášení výsledků v neděli večer Michaela Maláčová.
Pro mnohé studenty byl víkend i závěrečný večer životním zážitkem, ke kterému přizvali i své rodiče. Někteří z nich zprávu o tom, že někdy i statisíce korun na studia jejich dítěte na zahraniční univerzitě uhradí Nadace Zdeňka Bakaly, přijali v slzách.
Z letošních 21 stipendistů se na univerzity teprve hlásí těchto 12 studentů:
- Dominika Demlová (University of Cambridge)
- Andrzej Novák (University of Oxford)
- Martin Sochor (University of Cambridge či Harvard University)
- Filip Murár (University of Cambridge)
- Pham Minh Tri (Harvard University)
- Libor Mysliveček (University of Cambridge)
- Tomáš Fiala (Princeton University)
- Eva Michálková (USA)
- Jitka Štollová (University of Oxford)
- Markéta Popelová (University of Oxford)
- Klára Knotová (NYU či University of Pennsylvania)
- Petr Winkler (University of Edinburg)
Na univerzity jsou již přijati:
- Adam Pečeňa (Northwestern University)
- Michael Sova (Imperial College of London)
- Simon Paul Havas (Bay of Plenty Polytechnics at Waikato University)
- Eliška Greplová (Ludwig-Maximilians-University Munich)
- Nikol Mládková (Columbia University)
- Zuzana Picková (Cambridge),
- Aleš Weiser (Stanford University)
- Martin Jacko (Columbia University)
- Boris Fačkovec (University of Cambridge)
60 = 20 + 19 + 21
Na rozdíl od jiných nadací poskytujících stipendia podporujeme studenta v případě výborných výsledků po celou dobu jeho studia, zaměřujeme především na středoškoláky, kteří s příslibem naší finanční pomoci odcházejí složit přijímací zkoušky na zahraniční univerzity, a nezavazujeme studenty k tomu, aby se vrátili do Česka.
Celkem jsme za tři roky podpořili 60 studentů (předloni 20 a loni 19). Nemáme žádné oborové či teritoriální omezení, mezi našimi stipendisty jsou houslisté, právníci, ekonomové či student Marine Biology na Novém Zélandu.
Další ročník programu SCHOLARSHIP vyhlásíme v lednu, uzávěrka bude v květnu 2013. Více informací najdete na www.nadacezb.cz.
Dita Fuchsová