Ujasnit si představu...
Prvním krokem k bydlení v pronajatém bytě je vlastní rozhodnutí, že privát je pro vás lepší než bydlení na koleji. Obojí má své výhody i nevýhody a pro někoho může být bydlení v pronajatém bytě zbytečné. Pokud usoudíte, že alespoň v době volna se chcete trochu vzdálit ze spárů své univerzity, nezbývá, než se poohlédnout po pronájmu. Základem je ujasnit si, co od bytu čekáte. Chcete bydlet v samostatném pokoji v bytě s dalšími studenty? Stačí vám sdílený pokoj? Nebo naopak potřebujete dokonalé soukromí v garsonce? Tyto požadavky jsou často určující pro cenu bytu či pokoje. Je dobré si předem stanovit cenový strop, který budete schopni platit, a podle toho hledat. Ať padne vaše volba kamkoliv, bude nutné rozhodit sítě a začít hledat.
... a začít hledat
Možností, kde hledat ten správný byt k pronájmu, je poměrně hodně. Realitní kanceláře obvykle poskytují poměrně dobrý servis, rychlé jednání a v případě, že vám byt „vyfoukne“ někdo dřív, mohou ve své nabídce najít vhodnou alternativu. Vždy ale bude nutné zaplatit realitní kanceláři provizi, která obvykle odpovídá minimálně výši jednoho měsíčního nájmu. V případě, že tedy hledáte bydlení jen na jeden nebo dva semestry, vyplatí se si dobře spočítat, jestli má smysl hledat právě přes realitní kancelář. Poplatkům a provizím se můžete vyhnout hledáním vlastními silami. Sice to bude o něco náročnější, ale i mezi byty nabízenými přímo majitelem lze najít zajímavé kousky.
Dobrým pomocníkem je portál bezrealitky.cz, kde může inzerovat pronájem přímo majitel bytu. Další možností je hledat na inzertních portálech, nástěnkách a facebookových skupinách školy, fakulty nebo různých studentských spolků. Zde často inzerují i studenti, kteří jsou v pronájmu a shání k sobě další spolubydlící. A často není na škodu také poptat možnosti u svých kamarádů třeba přes sociální sítě. V případě, že se však rozhodnete pro hledání bytu bez pomoci realitní kanceláře, počítejte s tím, že je třeba si velmi dobře ohlídat nájemní smlouvu, byt předem navštívit a ideálně si najít reference na byt či pronajímatele.
Studenta tip:
Víte, na co všechno byste si měli dát při hledání bytu pozor? Právník radí, jak se nenechat napálit.
S rešerší bytů, které jsou k mání, je dobré začít s předstihem. Ač se to může zdát mnohým jako příliš dlouhá doba, doporučuje se minimálně jeden nebo dva měsíce předem. Obzvlášť budoucí studenti prvních ročníků, kteří se stěhují do nového města, by měli hledat brzy. V době prázdnin totiž bývá poptávka po bytech nejvyšší. Pěkný byt tak může být obsazen během několika málo hodin po uveřejnění nabídky. I proto je dobré pronajímatele kontaktovat vždy telefonicky, je-li to možné. Urychlíte tak komunikaci a podstatně zvýšíte své šance.
Jak se vyhnout potížím
Dobrý pronajímatel obvykle reaguje svižně a komunikuje právě telefonicky. Neměl by pro něj být problém se osobně setkat přímo v bytě. Samozřejmostí by měla být dochvilnost při schůzce, která signalizuje spolehlivost. V případě domluvy je vhodné si ohlídat, aby pronajímatel byl ochotný vystavit doklad o zaplacení kauce za byt a dalších možných poplatků. Ideální je domluvit se na bezhotovostních platbách, které je v případě sporů vždy možné dohledat a doložit.
Osobní prohlídka bytu by měla být samozřejmostí a každý by na ní měl trvat. I kdybyste poslali nejprve na obhlídku spolehlivého kamaráda a ten vám vše domluvil nebo jste měli vyčerpávající sérii fotografií bytu, nikdy byste neměli přistoupit na podpis nájemní smlouvy bez předchozí osobní prohlídky. Jedině tak si můžete ohlídat věci, které jsou pro vás a kvalitu bydlení důležité. Rozumné je se v bytě pečlivě porozhlédnout a prozkoumat kvalitu stavby. Nejsou v bytě plísně či nadměrný hluk? Také vnitřní vybavení je dobré obhlédnout a ujasnit si s pronajímatelem, zda se jedná o jeho vybavení, které v bytě zůstane, nebo o zařizovací předměty současných obyvatelů, které si odvezou. Některé byty mohou být kompletně vybavené spotřebiči, nábytkem, doplňky i věcmi běžné spotřeby, jiné mohou být téměř prázdné. Také služby, jako je internet, mohou či nemusí být součástí nájmu.
Kromě bytu samotného byste si měli prohlédnout i jeho okolí. Mnoho může napovědět, jak působí sousedé. Samozřejmostí by mělo být zjistit si předem něco o lokalitě a její infrastruktuře, dostupnosti parkování, stěhování a hromadné dopravy.
Na co nezapomenout ve smlouvě
Našli jste svůj vysněný pokoj či byt a zbývá už jen podepsat smlouvu? Nejásejte předem. I nájemní smlouvu je nutné si pečlivě prostudovat, abyste se vyhnuli případným problémům a nedorozuměním. Smlouva by měla definovat, o jaký byt nebo jeho část se jedná, kde se nachází a jaké části k němu náleží, výši kauce, nájmu a dalších poplatků, způsob platby a kontroly a výpovědní lhůtu. V otázce poplatků je dobré si ohlídat, co vše je zahrnuto v inkasu a zda částka alespoň trochu odpovídá realitě. Může se totiž stát, že kvůli nastavení nízkých poplatků za energie budete za pár měsíců s nelibostí doplácet nedoplatek za vodu či topení.
Výpovědní lhůta se může zdát při uzavírání nájemní smlouvy nepředstavitelně daleko, ale neměli byste ji podcenit. Rozhodnete-li se totiž v průběhu semestru odstěhovat ke kamarádům, odjet na zahraniční pobyt nebo třeba studium přerušíte, může se vám dlouhá výpovědní lhůta pěkně prodražit. Součástí smlouvy mohou být i další body, často ale stačí si je s majitelem vyjasnit osobně. Doporučuje se však potvrdit ústní dohodu písemně alespoň přes e-mail. Může se jednat o specifikaci vnitřního vybavení bytu, případných úprav interiéru, přítomnosti zvířete, zřízení trvalého bydliště či možného snížení nájemného přes prázdniny, kdy bude byt neobývaný.
Před nastěhováním
Tak konečně jste spokojeně podepsali smlouvu a už se jen těšíte na stěhování a kolaudační oslavu? Tak ještě pozor. Jestli jste se totiž rozhodli pro spolubydlení, čeká na vás ještě domluva s dalšími nájemníky. Stanovení pravidel hned na začátku vás může ušetřit mnoha nepříjemností. Dobré je probrat předem alespoň základní záležitosti týkající se úklidu, zvířat, klidu, návštěv, rozdělení zodpovědností a termínů plateb.
I když se může čerstvému studentovi zdát nakonec jednodušší přihlásit se na univerzitní koleje, není třeba vše vzdávat předem. Možná je cesta k pronájmu o něco komplikovanější, vynahrazuje ji však komfort, svoboda a někdy také cena bydlení. Proto se dívejte kolem sebe a nebojte se požádat o zkušenosti a rady od starších kamarádů. Jsou totiž často k nezaplacení. A při troše štěstí je budete z pohodlí pronajatého bytu brzy sami rozdávat.
Text: Bára Baštová
Foto: Shutterstock