Facebook

Změní Mark Zuckerberg a nová kryptoměna Facebooku finanční svět?

Impérium aplikací spadajících pod Facebook se den za dnem inovuje. Někdy směrem k lepšímu, někdy směrem k horšímu. Sem tam shodí akcie této sociální sítě nějaký ten skandál ohledně úniku dat, sem tam zaplatí nějakou tu pokutu a sem tam je plný hokeje. Internetem i Facebookem se ale začíná šířit lavina plná očekávání - Facebook totiž už příští rok plánuje přijít na trh s vlastní kryptoměnou jménem Libra. A tato skutečnost začíná vyvolávat vášně…

Digitální peněženka (nejen) v Messengeru

"Prvním představeným produktem bude Calibra, digitální peněženka pro Libru - novou globální měnu poháněnou technologií blockchain. Peněženka bude k dispozici ve službě Messenger, WhatsApp, ale i jako samostatná aplikace," píše se v oficiálním prohlášení společnosti Facebook. Společně s GIFy, texty a odkazy si tak budou moci uživatelé okamžitě přeposílat peníze po celém světě s minimálním poplatkem oproti "klasickým" bankám. Pomoci facebookové Libry navíc zřejmě budete moci rovnou utrácet na FB i v Messengeru, produkt bude navíc dostupný doslova a jen na jedno kliknutí.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

O tom, že pro svět financí (ale i klasických "měn") je nová kryptoměna hořkosladkou zprávou, svědčí reakce plná obav finančního výboru Sněmovny reprezentantů USA: "Zdá se, že tyto produkty mohou vést k vytvoření zcela nového globálního finančního systému se sídlem ve Švýcarsku a jehož cílem je soupeřit s měnovou politikou USA a Dolarem. To vyvolává vážné obavy o soukromí, obchodování, národní bezpečnost a měnovou politiku nejen pro více než 2 miliardy uživatelů Facebooku, ale také pro investory, spotřebitele a širší globální hospodářství." Podobnou obavu o vliv na globální hospodářství nedávno vyjádřil i Wang Xin, ředitel výzkumného oddělení Čínské lidové banky.

Jaké jsou aktuální počty uživatelů FB aplikací?

Facebooku využívá alespoň jednou do měsíce 2,375 miliardy lidí (cca ¼ populace Země), WhatsApp používá 1,6 miliardy lidí a FB Messenger 1,3 miliardy lidí.

Zdroj: Statista.com, 2019

Otazníky nad daty

Po skandálu s ruským ovlivňováním voleb v USA v roce 2016, s únikem dat ve prospěch firmy Cambridge Analytica (odhaleného v roce 2018) nebo s nedávnými monstrózními výpadky služeb Facebooku (rok 2019) je na místě se ptát, jak bude zacházeno s daty o uživatelích a zda peněženka poběží tak, jak má. Přece jen - pokud stačí pár lajků na to, aby FB dokázal rozpoznat vaše spotřebitelské preference a s novou peněženkou by disponoval i informacemi o tom, kolik Liber máte zrovna v Messengeru, stal by se definitivní vysněnou platformou pro všechny marketéry světě.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

"Facebook vytvořil regulovanou dceřinou společnost Calibra, aby zajistil oddělení sociálních a finančních údajů a vybudoval a provozoval služby v jejím zastoupení nad sítí Libra," zní v tzv. White paperu (tedy v jakémsi filosofickém průvodci kryptoměny). Podle toho sice najdeme prohlášení, že ke "slučování" dat docházet nebude, ale upřímně - dá se byznysu těžícího z dat uživatelů věřit? To zřejmě ukáže čas, praxe, nebo soudy a vládní intervence.

Kdo je zatím v projektu zapojený? Top firmy digitálu

Platby: Mastercard, Mercado Pago, PayPal, PayU, Stripe, Visa
Technologie a trhy: Booking Holdings, eBay, Facebook/Calibra, Farfetch, Lyft, Spotify AB, Uber Technologies, Inc.
Telekomunikace: Iliad, Vodafone Group
Blockchain: Anchorage, Bison Trails, Coinbase, Inc., Xapo Holdings Limited
Venture kapitál: Andreessen Horowitz, Breakthrough Initiatives, Ribbit Capital, Thrive Capital, Union Square Ventures
Neziskové organizace a akademické instituce: Creative Destruction Lab, Kiva, Mercy Corps, Women’s World Banking

A co vy? Plánujete pořídit se v roce 2020 Libru, nebo si vystačíte jen s korunou českou (případně eurem)?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější