vynálezce

Zlaté české hlavičky? Máme na co být hrdí

Česká republika je sice malá země, zato je ale plná výjimečných osobností a (nejen) technologických mozků. Čeští vědci a objevitelé dali světu celou řadu vynálezů, bez kterých si mnozí z nás nedovedou představit každodenní život. Jistě všichni víme o kontaktních čočkách, bleskosvodu, semtexu nebo elektrické tramvaji. To všechno už ale bylo před nějakou dobou. Jak jsme na tom dnes? Zhloupli jsme snad a už nic nevymýšlíme? Anebo se o tom spíš tolik nemluví?

Spíš se o tom nemluví, zlaté české ruč… tedy v tomhle případě spíš hlavičky ale šrotují dál a některé nápady, které se v nich zrodily, rozhodně stojí za pozornost. Vybrali jsme pro vás naprosto miniaturní zlomek toho, o čem byste měli vědět. Děje se toho ale daleko víc a to je moc dobře!

David Paškevič

David ještě za svých studií na vysoké škole vynalezl první prototyp 3D pera, které umí doslova kreslit do vzduchu výtvory z různých materiálů. Nyní míří na trh jeho modernější druhá verze, která je o poznání menší a při tom toho mnohem víc dokáže. Tato příruční 3D tiskárna umí díky svým vyměnitelným nástavcům kromě tvoření také pájet, řezat či vypalovat různé vzory do všemožných materiálů. Dokáže tak opravit a vytisknout třeba překousané kabely, kryty mobilů, nábytek, nebo rovnou celou plastovou hračku.

Profesionální bádání aneb Jak na kariéru ve vědě?
Studenta
Profesionální bádání aneb Jak na kariéru ve vědě?
22. 4. 2017

František Štěpánek

Františkovi se říká "česnekový vědec". Zajímá se o to, co budeme dělat, až si bakterie zvyknou na antibiotika a nebudou si z nich dělat hlavu - taková doba se totiž nezadržitelně blíží a lidstvo se tak ocitne ve stejné situaci, jako než byl vynalezen penicilin - a využívá k tomu ryze lidovou medicínu. Zjistil, že ať už je bakterie jakkoli odolná, pořád se nesnese s česnekem, a toho je třeba využít. Patentování, schvalování a testování zabere jeho medicíně ještě pár let, nás ale může těšit, že až nastane antibiotiková apokalypsa, máme ve hře svého česnekového koně.

Marek Novák

Tento třiadvacetiletý mladík je už profesionálem ve světě byznysu, vynálezů a prestižních ocenění od NASA nebo třeba Microsoftu. V současné době zároveň studuje ČVUT, přednáší robotiku na středních školách a rozjíždí vlastní podnikání. Se svými dvěma kolegy zcela ovládl prestižní soutěž Imagine Cup, ve které pánové představili svůj unikátní glukometr o velikosti kreditní karty (na soutěži prezentovali variantu pro děti). Jeho glukometr se dá propojit se smartphonem a se získanými daty se tak dá pracovat v reálném čase, rodiče tak například mohou mít vždy přehled o hladině cukru svého dítka. Společně se specialisty ze 3. lékařské fakulty ve Vinohradech Marek také pracuje na vyléčení cukrovky druhého typu.

Jan Lukačevič

Tento šestadvacetiletý člen Akademie věd ČR a zároveň nositel prestižní British Interplanetary Society Award for Best Technical Paper, kterou získal jako první Středoevropan, má skutečně daleké cíle. Chce, aby se lidstvo konstantně někam posouvalo a dotáhlo to ideálně až na Mars. Ve své praxi se věnuje především technologiím, které zkoumají elektrické výboje vznikající během prachových bouří na povrchu rudé planety, a v současné době se podílí na vývoji technologicky vyspělé antény modulu, který za pár let (v roce 2020 v rámci mise ExoMars) poletí na Mars zjišťovat, zda tam byl, anebo by mohl být v budoucnu život.

Lidstvo bude po Marsu chodit už v blízké budoucnosti, nejdřív bychom ale měli přestat ničit Zemi, než začneme kolonizovat jinou planetu. | Video: DVTV, Martin Veselovský |  17:15

Jste napnutí, jak to celé dopadne? My ano! Tak držme těm našich zlatým českým hlavičkám palce a nezapomeňme o nich všude mluvit - máme totiž rozhodně na co být hrdí!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější