internet

Za lepší diskuze na internetu! O čem je iniciativa #jsmetu

Na trolly a další rozsévače online nenávisti jste jistě narazili mnohokrát. Ale jak si stojí iniciativy, které se s nimi snaží bojovat? Obroda internetu se rodí i v Česku…
web psaní
life
Jak se zbavit trollů v komentářích? Norové mají řešení
29. 11. 2018
2 minuty proti trollům

Sociální sítě se postupem let vyvinuly v semeniště xenofobie, rasismu, islamofobie a nedůvěry v tradiční média. Lidé se předhánějí ve sdílení fake news a kritizování establishmentu v době, která je nejbezpečnější a nejbohatší v dějinách. Extrémistické a populistické politické strany se s tímto blahobytem snaží bojovat tak, že ovládají veřejné mínění skrze online diskuze. Aneb čert je zase jednou napřed! A tak se v západní Evropě standardně odehrává scénář, že pod příspěvky seriózních médií na Facebooku přispívají domluvené skupinky trollů tlačících své extrémní názory a dezinformační zdroje a vzájemně se navíc podporují "lajky", aby se komentáře umístily výše.

Běžný uživatel sociálních sítí je v boji s fenoménem hate speech poměrně bezradný, neboť hádat se s přesvědčenými extrémisty obvykle nikam nevede. Pokud by se však podařilo vytvořit dostatečně silnou platformu milých a konstruktivně se bavících lidí, kteří by se vzájemně podporovali, mohl by takový "counter speech" představovat jistou formu obrody online diskuzí, no ne? Přesně takhle už pár lidí uvažovalo.

Good practice from Slovakia: #somtu | Video: Youtube.com

Bojovníci za normální internet

Začalo to před třemi lety ve Švédsku. Tehdy si novinářka Mina Dennert řekla, že už má diskuzí na sociálních sítích plné zuby. Všude samý troll a šíření nenávisti; no kdo to má vydržet? A tak vznikla iniciativa pod hashtagem #jagärhär, což znamená "jsem tady". Snahou bylo aktivizovat zbytky normální uživatelů sociálních sítí a diskuzních platforem a udělat z těchto míst opět místo pro normální, neemotivní a ideologicky nezatíženou debatu.

Facebooková skupina, kde se švédští odvážlivci sdružují, má momentálně přes 70 000 členů a inspirovala k podobným kouskům i další země - severské státy samozřejmě následovaly, stejně jako Německo (#ichbinhier) a, pozor, dokonce i bratři Slováci nezůstali stranou s iniciativou #somtu. V těchto skupinách se lidé domlouvají na společném postupu v boji proti placeným komentátorům extrémistických hnutí. Pokud některý ze členů vidí, že se pod stránkou seriózního média rozmohla nějaká nekalá diskuze, svolá ostatní aktivisty do boje a společně vyrazí na novodobou křížovou výpravu, vyzbrojeni racionálními argumenty a co nejobjektivnějšími fakty.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Česká šance

Čechům v tomhle ohledu trochu ujel vlak, ale už se to snažíme napravit. I vy se můžete přidat do české skupiny #jsmetu. Ta má zatím jen pár stovek lidí, ale mohli bychom si vzít příklad z více než 45 000 Němců či 6 000 Slováků a trochu s těmi internetovými diskuzemi zahýbat.

Pokud tedy máte kus elánu a štve vás, jak se debaty ve veřejném prostoru dnes odvíjejí, nebojte se zapojit taky.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější