Že jste ještě neviděli Michalovo nejnovější video a nevíte, o čem je řeč? Koukněte:
V posledním videu Návrat do budoucnosti České republiky komentujete naši politickou situaci za pomoci slavného filmového díla. Je to odpověď na současné dění?
Politika, kterou zmiňujete, je tam čistě z popkulturních důvodů. Nepoužívám třeba Babiše k tomu, abych vyjádřil svůj politický názor, ale protože je zrovna ta či jiná kauza aktuální a mluví se o ní. V tomto videu jsem ale chtěl potěšit Čechy s vysněnou vizí naší republiky a zároveň vtipně okomentovat skandály, které se u nás staly (například Klausovo pero). K současné podobě politické scény mám výhrady, avšak nejsem politolog a ani nesleduju politickou scénu tak aktivně, abych o ní mohl veřejně debatovat.
Prezentujete se jako videokouzelník, o čemž svědčí zhruba 10 milionů zhlédnutí vašich videí.
Videokouzelník je přezdívka, kterou mi dal můj kamarád, když viděl, jak si upravuji realitu podle svého. Přišlo mi to celkem výmluvné, a proto sem ji začal používat.
Co stojí za úspěchem videí?
Virální videa, která tvořím, jsou oblíbená právě proto, že vytvářím situace, které by jindy nemohly nastat - Kevin v Česku s Donaldem Trumpem, Knight Rider na dálnici D1 apod. Nikdo by nečekal, že uvidí doktora Emmetta Browna z Návratu do budoucnosti v poslanecké sněmovně. A jelikož jsou to většinou postavy z filmů, které zná široká veřejnost, tak se videa snadno stanou virálními.
Zároveň si zakládám na kvalitě provedení, což ještě zvýší efekt nadšení u diváka.
Michal Orsava
Videokouzelník a brněnský rodák Michal Orsava (1990) získal vzdělání na zlínské Fakultě multimediálních komunikací UTB. Pracuje jako reklamní režisér a střihač, ale nejvýrazněji na sebe upozornil před loňskými parlamentními volbami propracovaným videem na motivy Návratu do budoucnosti. Jeho díla zatím posbírala více než 10 milionů zhlédnutí a ve své práci polevit nehodlá. Více se o něm můžete dozvědět na webu michalorsava.com.
Zásadní je ale hlavně příběh - snažím se vytvářet nové příběhy spojené co nejvíce s Českem, do kterých dostávám postavy ze zahraničí. Čím více jsou tyto postavy obklopeny českými reáliemi a řeší problémy, které my řešíme také, tím jsou videa vtipnější. Má videa také stojí na množství fórků a easter eggů v pozadí. Z videí se pak stává interaktivní hra pro diváka, kdy si sám video zastavuje a hledá v záběrech další a další skryté vtípky. Tím, že je najde sám a nejsou mu "naservírovány", tím jej to více baví. Já sám mám pak velkou radost, když čtu komentáře, v nichž lidi právě jmenují tyto různé odkazy a píšou si vzájemně časy, kde našli to či ono. Videa se také snažím koncipovat do co nejkratší stopáže, aby byla velká šance, že jej všichni dokoukají do konce a nebude jim připadat příliš dlouhé. Takže většina videí má pod tři minuty. Na dnešní poměry je i to někdy dost.
Jak náročné je zpracování? Jak dlouho trvá zpracovat jedno video? Co vše je za zpracováním jednoho videa?
Všechno začíná u originálního nápadu! Musíte vybrat hlavní postavy příběhu, a pak vymyslet jejich důvod, proč tu v Česku jsou. Potom začnu nakoukávat materiály - v tomto případě filmy Návrat do budoucnosti. Filmy, které používám pro svá videa, většinou dobře znám, takže si je rovnou otevřu ve střihovém softwaru a hledám záběry, které by se mohly hodit pro můj příběh. Z těch si utvořím ve střižně kostru příběhu, do kterého napasuji již vše, co chci ve videu - Klause a pero, kluka s řetízkem, Jolandu apod.
Potom přejdu do softwaru na speciální efekty a začnu pracovat na vybraných záběrech. Metodou rotoskopování vyřezávám postavy z originálních záběrů. To je časově nejnáročnější fáze realizace, která trvá týdny. Zároveň je to věc, která je jedinečná a pro tu iluzi, že jsou například hlavní hrdinové z filmu Návrat do budoucnosti, je zcela zásadní. Dá se to přirovnat k vystřihovánkám z papíru, kde musíte přesně ostřihnout nějaký tvar. Rotoskopování je stejné, jen to musíme dělat na každý snímek videa. Když je tato fáze hotová vyrážím do ulic. Předem si naplánuji lokace, kde by se jaká scéna mohla odehrávat, a dělám přípravu natáčení. V terénu pak s kameramanem na české lokaci kopírujeme uhly kamery z originálních filmů. Je třeba myslet i na směr světla, ohniskovou vzdálenost, počasí a další věci, které zaručí, že postavy z filmů a natočené české pozadí k sobě zapadnou. Potom už je to jenom sranda přidávat v postprodukci natočené záběry Česka za vyřezané postavy. Když už vidím, jak výsledné záběry s postavami budou vypadat, začneme vymýšlet vtípky do pozadí. Tady se dá popustit uzda fantazii a přijít skutečně s čímkoli.
Vytváříme různé billboardy, cedule, plakáty a umísťujeme je do prostoru záběrů. U Návratu do budoucnosti se jednalo o vytváření lepší verze naší republiky, a tak se daly vymýšlet věci s nadsázkou - hry Járy Cimrmana se hrají na Broadway, JZD Slušovice kupují IBM apod. Následuje návštěva za zvukařem, kde se snažím vyčistit zvukovou stopu. Mnohdy jsou ve videu použité hlášky z více filmů a naším úkolem je, aby to nebylo poznat. Dále, když je potřeba, nahráváme voiceovery (Sám doma s Donaldem Trumpem) nebo dodatečné ruchy.
Pak už zbývá jenom video nabarvit. Jelikož spojuji dva různé vizuální prvky - postavy z filmů a záběry z Česka, musí se materiály vzájemně barevně sladit. Ve filmu většinou barvíte to samotné video, avšak tady je v každém přidáno spousta fórků a dalších grafických prvků, tak je to práce náročnější. Po této fázi je video hotovo. Tento celý proces realizujeme v týmu lidí, který vedu. I tak se jedná o jednu z nejsložitějších metod postprodukce a vyžaduje svůj čas. V případě Návratu do budoucnosti, což byl nejsložitější projekt, na kterém jsme zatím dělali, to byly cca 4 měsíce.
Zastáváte roli režiséra, scénáristy i autora většiny postprodukce. Co z toho vás na tom baví nejvíc?
Živím se jako reklamní režisér a střihač a tqto virální videa, která jsou vidět, jsou jen mou volnočasovou aktivitou, koníčkem. Přeju si tvořit autorské věci a přišel jsem na metodu, jak realizovat krátké filmy s postavami, s nimiž bych nikdy jinak točit nemohl (Tom Hanks, David Hasselhoff). Na těchto projektech mě baví hlavně vymýšlení příběhů, nejvíce mě tedy baví režie. Je to proto, že vím, co dělám a je to jenom o tom, jak dobře umíte lidi vést k vysněnému výsledku. Těmito virály se snažím i získat důvěru klientů k tomu, abych měl možnost více spojit komerční sféru s tou autorskou a dělat originální a zábavná videa i tam. Baví mě příběh a videa s nápadem a přesně taková chci taky tvořit.
Vystudoval jste audiovizuální tvorbu na UTB ve Zlíně. Co vám studium dalo?
Na UTB si nemohu stěžovat, ta škola mi dala základy všech hlavních filmových profesí (režie, kamera, střih, zvuk, produkce) a z těchto znalostí čerpám doteď. Je už na každém, jak moc je do filmového řemesla zapojený a jak se ve škole moc angažoval. Já to bral jako příležitost dělat s lidmi, kteří jsou zapálení pro totéž co já a získal jsem zde, zejména v prvních letech, spoustu inspirace k tvorbě.
Prozraďte, co chystáte dalšího?
Vždy se snažíme vytvořit něco nového a originálního. Ačkoli metoda, kterou videa tvoříme, je stále stejná, liší se videa ve svém žánru a stylu. Brno - město plné vzrušení je mysteriózní thriller, Knight Rider na D1 je roadmovie, Volba Roberta Langdona je call to action, Sám doma s Donaldem Trumpem je rodinná vánoční komedie a Návrat do budoucnosti je sci-fi. Tedy další video bude zřejmě z jiného soudku než všechna předchozí. Určitě přijede opět někdo z dalekých krajů…