USA - Česká republika, vlajky

V čele dva populisté, přesto tak odlišné země. Amerika doprava, Česko doleva

Na první pohled vypadá politika České republiky podobně jako ta Spojených států amerických. Za oceánem prezidentský post zastává zástupce smetánky bohatých, podnikatel Donald Trump, u nás je premiérem oligarcha Andrej Babiš – oba dva populisté. Hesla „Uděláme Ameriku znovu skvělou!“ a „Bude líp!“ se přeci tolik podobají. Přesto obě země směřují opačným směrem.

Američané hazardují s krajní pravicí, za kterou levice výrazně pokulhává, ne-li úplně chybí. Celý tamní politický systém udělal krok vpravo - republikáni zastávají nacionální politiku, demokrati ze sociálního programu učinili středově pravicový. To vše zejména kvůli obrovskému vlivu korporací, bez jejichž peněžní podpory politici nejsou schopní zafinancovat své stále dražší kampaně.

Americký duel - ti nejlepší z nejlepších?
Studenta
Americký duel - ti nejlepší z nejlepších?
12. 10. 2016

Bohatí versus chudí

Jenže zástupci velkých firem si samozřejmě politiky "nekupují" zadarmo. Chtějí po nich lepší podmínky pro jejich byznys. Výsledkem jsou pak obrovské rozdíly mezi bohatými a chudými. Podle nejnovějších dat OECD z roku 2016 má 10 procent nejchudších v USA v průměru skoro až 18krát nižší plat než 10 procent těch nejbohatších, kdežto v ČR bohatí vydělávají "jen" o necelý 6tinásobek více. Nemluvě o tamním sytému zdravotní péče, kterou si velká část obyvatel nemůže dovolit nebo prakticky neexistující ochraně životního prostředí.

Aby se společnost těmto situacím vyvarovala, potřebuje opačně smýšlející opozici. Jenže ačkoliv u nás máme u moci teď už ryze levicovou vládu (navíc s podporou komunistů), pravicové strany jsou natolik roztříštěné, že o nějaké aktivní a systematické síle proti líbivě rozdavačným návrhům koalice ANO a ČSSD nemůže být řeč. Navíc se většina těchto uskupení až na Občanské demokraty pohybuje na pokraji volitelnosti do Poslanecké sněmovny (podle lednového výzkumu agentury Median by získali lidovci a TOP 09 4,5 procenta voličů, Starostové jen 4 procenta).

Venezuela - protesty
life
Venezuela, země plná milionářů
13. 9. 2018
2 minuty o venezuelské krizi

Je budoucnost ve spolupráci?

Samozřejmě sociální reformy potřebujeme, od fungujícího důchodového systému až po investice do podfinancovaného školství - zvláště když v USA vidíme, jak se soustředění na podnikatele a velké korporáty může zvrtnout. Rozhazování peněz třeba na levné jízdné a zvětšování státního dluhu v době ekonomické prosperity už ale spíše škodí. Pokud se ovšem česká středo-pravice nedomluví a nezačne spolupracovat, v cestě nebude stát populistům už vůbec nikdo. A kdo ví, nejhorší katastrofický scénář by mohl následovat současné poměry ve Venezuele.

Tak daleko to ale doufejme nedojde. Už teď jdou do evropských voleb se společnou kandidátkou alespoň Starostové a Top 09. "Pokud to bude pokračovat (spolupráce TOP 09 se STAN na úrovni výborů v Poslanecké sněmovně, pozn. redakce) a nic se nepokazí, dostaneme se ke společnému klubu a pak snad i ke kandidatuře v příštích volbách," připustil Dominik Feri (TOP 09) v rozhovoru o spojování středopravých stran pro týdeník Respekt.

V tuzemsku už tedy jisté snahy o vyrovnání sil existují. V USA se protiváhy postupně také začínají objevovat - například hlasitá (možná ale až příliš levicová) demokratická aktivistka, nově i kongresmanka Alexandra Ocasio-Cortezová.

Doufejme, že to není jen dočasná obrana vůči populistům, ale zárodek reálné změny.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější