Vánoce

Uhlíková stopa Vánoc: Jak oslavit svátky v souladu s planetou

Vánoce. Období roku, při kterém se každému vybaví koledy, dárky, večery s rodinou nebo stromeček. Pro mnohé z nás ten nejkrásnější čas v roce. Jenže kvůli naší narůstající potřebě dát rodičům super dárek objednaný z druhé strany planety, bráškovi další lego do sbírky nebo nutkání koupit si krásnou jedličku s novými ozdobami, které nám ladí ke gauči v obýváku, mají vánoční svátky obrovský dopad na životní prostředí.

Téměř každá lidská aktivita uvolňuje (přímo nebo nepřímo) skleníkové plyny. Množství těchto plynů je označováno jako uhlíková stopa. A právě na to, jak velkou stopu za sebou nechávají Vánoce, se v poslední době zaměřuje nejedna studie. Pokud si podle nich sečteme jídlo, cestování, vánoční světýlka a dárky během vánočního období, vyjde nám ohromné číslo - 650 kg emisí CO2 na osobu. Pro představu - s osobním autem průměrné spotřeby byste pro takovou nálož museli ujet přes 2500 kilometrů.

Vánoce
life
EKO Vánoce! DIY dárky, zážitky a stromek in da květináč
14. 12. 2018
2 minuty vánočních tipů

Dvoufázový stromeček

Bez stromku nejsou Vánoce, to ví přece každý. A pořádná jedle nebo smrk proto nesmí ve slavnostním obýváku chybět. Míst, kde se dají stromky koupit, je každý rok hromada, takže vyrazíme vybrat ten nejhezčí z nich. A za pár týdnů ho zase vyhodíme. Každý rok tak jen v České republice skončí u kontejneru kolem milionu stromků. Pokud byste si však kvůli ekologii chtěli raději pořídit umělý, životnímu prostředí prospějete ještě míň - umělý strom má sice trochu delší průměrnou životnost, zároveň ale třikrát větší dopad na změnu klimatu a vyčerpání zdrojů. Nehledě na jeho původ a podmínky v továrně, odkud k vám dorazil.

Výbornou alternativou je projekt, který již druhým rokem organizují Lesy hl. m. Prahy. Po loňském úspěchu prvního ročníku projektu Vánoční jedlička s budoucností zahajují v Praze opět prodej speciálních vánočních stromků v květináčích. Máte tak možnost si domů pořídit vánoční jedli, která sice možná nesplňuje všechny náročné parametry dokonalého stromu, ale po Vánocích ji nečeká smutný osud u kontejneru. Lesníci letos připravili čtyři stovky jedliček, které bude možné na jaře vysadit buď na zahradu, anebo přímo do lesa mezi ostatní stromy. A kromě samotného stromku obdržíte i podrobný návod, jak se o jedličku během Vánoc starat. "Protože se nejedná o standardní vánoční jehličnany pěstované právě a pouze pro vánoční období, nýbrž o stromky běžně pěstované pro výsadby v krajině, měly by posléze úspěšně zvládnout i přesun do země na zahradě nebo v lese," říká Petra Fišerová, tisková mluvčí Lesů hl. m. Prahy.

Foto: Lesy hl. m. Prahy

Pokud ale přece jen stojíte o klasický stromeček, nejen Lesy hl. m. Prahy, ale i Lesy ČR nabízejí klasické řezané vánoční stromky, které lesníci vytipovali při nezbytných výchovných probírkách v lesních porostech a které by tak v lese stejně nezůstaly.

Dárky z Číny (ne)chceme

Cestu internetových nákupů si v dnešní době vybíráme raději než fronty v obchoďácích a nebojíme se ani nákupů z ciziny, především z Číny. Jak vyplývá z dat cashbackového portálu Plná peněženka, utratí podle jejich odhadu letos Češi za čínské zboží okolo 380 milionů korun.

Ponožky od babičky
life
Naše ponožky hřejí hned dvakrát, říká Broňa Hilliová o projektu Ponožky od babičky
19. 12. 2018
3 minuty dobré pomoci

Přestože si na zboží z Číny počkáme i několik týdnů, od nakupování nás to rozhodně neodrazuje. K oblibě asijských internetových obchodů přispívá hlavně čínská dotační politika, díky které můžeme mít poštovné zdarma, a samozřejmě bezkonkurenčně nízké ceny. Zatímco v roce 2015 pořídila dárky na některém ze zahraničních e-shopů zhruba čtvrtina nakupujících přes portál Plná peněženka, v letošním roce se už jejich podíl dostal k polovině. On-line nákupy nám šetří stres a zajišťují pohodlí. Ale za jakou cenu?

Přitom možností, jak obdarovat své blízké a zároveň nekupovat zbytečnosti, je celá řada. Dárky od neziskovek nebo darovací certifikáty se krásně hodí třeba pro takzvané svíčkaře - tedy lidi, kterým něco dovézt musíte, ale nemáte tušení co. Zkuste letos místo obalů na telefon z AliExpressu podpořit některý z dobročinných projektů, jako je Skutečný dárek, Ponožky od babičky nebo třeba Ježíškova vnoučata. Koupí dárku přes tyto organizace pomáháte svými penězi potřebným, což vás na srdci zahřeje rozhodně víc než zásilka z Číny. A platí to i obráceně - když si z Vánoc dovezete něco, co se vám nehodí nebo nelíbí, pošlete to dál. Spousta charit, dětských domovů nebo domovů pro seniory dárky přivítá s otevřenou náručí.

Foto: Unsplash.com

Hodně jídla

Další položkou, která k Vánocům neodmyslitelně patří, je jídlo. Nejen, že se ho přes Vánoce hodně sní, ale bohužel se ho také dost vyhodí. Málokdy odhadnete, kolik toho všechny ty návštěvy, co vás před Vánoci čekají, snědí. Neváhejte tak věci, které nespotřebujete, věnovat sousedům nebo potravinovým bankám. Ty už se o ně postarají.

Zachraň jídlo
life
Na plýtvání jídlem máme podíl všichni, od výroby po domácnost, říkají Anna a Adam ze Zachraň jídlo
26. 3. 2018
3 minuty o záchraně jídla

Vždy v listopadu je zároveň možné přispět do Národní potravinové sbírky. Pokud jste to letos nestihli, nezoufejte, pomocnou ruku můžete podat zase za rok. Hlavním posláním sbírky je pomoci těm, kteří to potřebují - trpí nedostatkem jídla nebo jim chybí základní drogerie. Pokud máte pocit, že hlad je problémem jiných zemí, nenechte se mýlit. Podle kvalifikovaných odhadů žije u nás na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř 1,5 milionu lidí. Díky štědrosti lidí při sbírce, ale i díky zásobám potravinových bank (v letošním roce začal platit zákon, podle kterého musejí obchody s výměrou nad čtyři sta metrů čtverečních nabídnout bankám nezávadné jídlo, které chtějí vyřadit z prodeje) tak mají bohatší Vánoce osamělí senioři, postižení i ti, kteří tráví svátky na ulici.

Přes Vánoce na dovču

Zatímco někteří z nás si nedovedou představit, že by měli o Vánocích vyměnit nádherné domácí prostředí za dovolenou, jiní stres z dárků, kapra na stole a ozdobený stromek oželí rádi. Co si ale budeme vykládat, právě emise z motorů letadel značně přispívají ke globálním změnám klimatu. Na jeden transatlantický let se spotřebuje šedesát tisíc litrů paliva, což je objem, který by průměrnému automobilistovi vydržel padesát let.

Chica Checa - foto
life
Stopem přes Střední Ameriku. Celá planeta je náš domov, říká cestovatelka Lenka
30. 10. 2018
3 minuty o cestování

Podle cestovních kanceláří zájem o zájezdy během vánočních svátků roste každým rokem. "Češi, kteří na Vánoce (včetně Štědrého dne) cestují pryč z ČR, se dělí na dvě skupiny. Ta větší jede za teplem a mořem a upřednostňuje nižší cenu a kratší vzdálenost. Druhá jezdí na hory," vysvětluje tisková mluvčí společnosti Invia Andrea Řezníčková. Což potvrzuje i tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk. Podle něj vyrážejí přes Vánoce do dáli tisíce klientů. "V posledních letech bývá zvykem, že máme víc klientů v teple u moře než na horách. Je to dáno i tím, že kapacita horských středisek je omezenější, protože tam chce trávit svátky i domácí klientela. Mezi nejpopulárnější destinace patří země Perského zálivu jako Spojené arabské emiráty, Omán nebo zcela nově také Katar," říká Jan Bezděk.

Přestože je cestování skvělé a otevírá obzory, vzhledem k uhlíkové stopě za dopravními letadly je někdy fajn se zastavit a popřemýšlet, jestli je cesta nutná. Nejedeme náhodou už po páté do stejné destinace jenom proto, že letecká společnost zase prodává letenky za stovku? Je nutné letět, když se do cílové destinace dostaneme pohodlně i vlakem? A nebylo by pro jednou lepší strávit svátky se svou rodinou?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější