#praha - od divadla robotů po vědu v konťáku
V pražském programu čeká na vaši přítomnost plno vědeckých pokladů. Například Dejvické divadlo pořádá talkshow Martina Myšičky o překvapivém životě legendy české chemie Antonína Holého. K highlitům týdenní vědecké rallye patří i gastro-workshop s tématikou protektorátní kuchyně pod vedením kuchaře Romana Vaňka (Pražský kulinářský institut) a Martina France (expert na dějiny českého jídla - od řízku až po smažák).
Pro milovníky robotů i robotických udělátek je připravena divadelní inscenace Čapkovy hry R.U.R. ztvárněna přímo roboty (ironie, co?) i boží exkurze do místností, ve kterých se "pečou" elektronické systémy ovládající robo-pomocníky (jo! takový ty systémy v továrnách, co nepotřebují lidi, jen ajťáky a techniky). Pokud ale fandíte třeba virům, bakteriím a nanočásticím, máte možnost je osobně poznat pod elektronovým mikroskopem (dobrá motivace pro dodržování hygieny). (Ne)ekologicky smýšlející zájemci se zase mohou dostavit na přednášku Věda v konťáku, kde se bude řešit smysl třídění odpadu, vznik plastu i co to (sakra) je polymer.
Studenti (nejen) mediálních studií v Praze jsou pak vítáni na přednášce věnující se politické korektnosti a o víkendu na ně čeká i celodenní akce věnovaná zpravodajským manipulacím a cenzuře. Pokud si budete potřebovat od vědy raději odpočinout nabízí se proslulá komentovaná procházka po Olšanských hřbotovech, nebo lego-robotický workshop. #enjoy_science
#brno: fakt oldies hudba i Velký bratr
I v Brně se dělá věda. Na programu Týdne vědy najdete exkurzi do restaurátorské dílny i fakt oldies hity - Etnologický ústav AV ČR totiž bude vystavovat své nejstarší zvukové nahrávky. Dále se nechte informovat o tom, kdy konečně budou hologramy, a jak dneska vypadá Velký bratr na internetu (nazdar, social media!). Zakončení týdenní seance s vědou se doporučuje na workshopu o lidském těle ve VIDA! science centru Brno.
#olomouc a #ostrava: DIY raketa i problémy pitné vody
Za jasného počasí se na Olomoucku nechte přemluvit k pozorování slunce pomoci dalekohledů s filtry a vůbec k experimentování se slunečním svitem. Kdyby vás Slunce zas až tak nebavilo a máte v plánu cestu do vesmíru, zastavte se v olomoucké Pevnosti poznání, kde vám vysvětlí, co všechno si na kosmickou cestu sebou přibalit (případně jak si postavit DIY raketu).
V ostravském Týdnu vědy pofičí výstava hlavolamů, hádanek a rébusů. Na přetřes přijdou dějiny počítání i 100 let tzv. buržoazní pavědy (informatiky) v Česku. Mluvit se ale bude i o ochraně pitné vody (aneb jsme na tom s vodou dobře, nebo je to velký špatný?) Závěr týdne v Ostravě pak patří gastro výletu do minulosti nabízející workshop zaměřený na kulinařské umění pravěku a středověku v Archeoparku v Chotěbuzi (kousek od Ostravy).
Poctíte Týden vědy a techniky svou návštěvou, nebo spíše dáte přednost něčemu jinému? V případě, že chcete vědu třeba jen sledovat na Instagramu, máme k dispozici seznam vědeckých Instaúčtu, které vám prostě vyrazí dech…