TikTok

TikTok. TikTok. Vypršel už YouTube čas?

Najít neaktivního středoškoláka na sociálních sítích už je skoro nemožné. Kde se ale dnešní mládež nejčastěji schází? Časy, kdy teenageři srdíčkovali fotky influencerů na Instagramu a lajkovali videa na YouTube, už pomalu začínají upadat do pozadí. Jednou z nejstahovanějších aplikací loňského roku je platforma s krátkými videi TikTok, kterou měsíčně používá více než půl miliardy lidí na celém světě. Vaši přátelé nebo sourozenci se tak můžou stát nejen youtuberem, ale už i tzv. muserem.

Můžete být hercem i tanečníkem. Síť TikTok, která slouží ke sdílení krátkých videí, vám to umožní. Svoje kreace doplníte třeba hudbou nebo hláškami - kreativitě se meze nekladou, a tak zde můžete najít i stand up komedii, výzvy, gamery, ale i cosplay, kdy se jedinci převlékají do kostýmů svých oblíbenců ze světa superhrdinů.

Kde se vzal TikTok?

Možná vám něco bude říkat aplikace Musical.ly, která funguje v podstatě na stejném principu. Ke stáhnutí byste ji už ale hledali marně, neboť právě Musical.ly se v roce 2017 přerodilo ve službu TikTok. Úspěchu a rozmachu ale dosáhla aplikace až díky spolupráci s čínskou firmou ByteDance, za niž získali tvůrci aplikace miliardu dolarů.

Český youtuber Wedry reaguje na TikTok videa | Video: Youtube.com

Půlmiliarda uživatelů

TikTok používá stále více uživatelů - v současné době je to měsíčně přes půl miliardy uživatelů z celého světa. Podle údajů webu DigiDay tvoří polovinu uživatelů věková skupina 13 až 24 let. Podle statistik byl TikTok nejstahovanější aplikací na Androidu i iOS v první polovině loňského roku a v roce 2018 patří mezi 6 nejstahovanějších aplikací.

Problémem ale je, že aplikaci mají běžně na svých telefonech i desetiletí školáci. Síť je sice omezena věkově podobně jako Facebook a Instagram, ale stačí jednoduše odkliknout, že už vám bylo třináct a jste tam. Všechno, co ale do aplikace umístíte, se v základním nastavení stává zcela veřejným a snadno šiřitelným. Zároveň je vše jednoduché - ihned po jejím stažení se můžete bez vytvoření vlastního účtu začít dívat na nikdy nekončící smršť videí. Účet si musíte založit pouze v případě, že budete chtít natáčet vlastní příspěvky.

Jirka Král - Byl jsem Youtuber
life
Blíží se konec youtuberů?
14. 9. 2018
2 minuty aktuální kauzy

Kyberšikana i vydírání

Má to ale i své stinné stránky. Díky veřejnému sdílení videí čelí školáci kyberšikaně, nenávistným komentářům a vyskytuje se zde i řada dalších problémů jako úniky či cílené nahrávání sexuálního (či přímo pornografického) obsahu, vydírání i obtěžování. Poradna E-Bezpečí zachytila případy, ve kterých byly oběťmi útoku téměř výhradně nezletilé dívky. Na TikToku totiž naleznete především taneční videa, ve kterých se děti pohybují a poskakují a na záznamu se pak často objeví i obnažené části těla dítěte. To pak přitahuje pozornost a jsou cíleně vyhledávána, sdílena a rozšiřována.

V některých státech už proti této nově se masivně šířící aplikaci brojí. V Indonésii byla kupříkladu loni v červenci na týden zablokována kvůli nevhodnému obsahu. Zákaz zrušili až po příslibu posílení ochranných mechanismů.

A že si myslíte, že nás v ČR se to netýká? Opak je pravdou. O tom, že je tato aplikace fenoménem, se přesvědčili lidé v Teplicích. Tam totiž v obchodním centru probíhala Muser Tour (muser neboli označení pro aktivní uživatele aplikace TikTok) a nákupní středisko doslova praskalo ve švech. Davy a davy mladých obdivovatelů obchodní centrum přímo ucpaly.

MUSER CHART - #TIKTOK | Video: Youtube.com

Na televizi Óčko mají dokonce pro aplikaci TikTok vlastní pořad, který se věnuje tomu nejlepšímu ze světa TikToku. V každém díle Muser Chart ukazuje moderátor Martin Götzl TOP 5 nejlepších videí ze zahraničí a TOP 5 videí z Česka a Slovenska.

Bude tak za pár let pro dnešní teenagery YouTube to stejné jako pro nás ICQ?

Moderátor pořadu Muser Chart Martin Götzl:

Z aplikace TikTok se stal globální fenomén. Čím si vysvětlujete tak velký boom?

Jednoduchostí a rychlostí celé platformy. Člověk zde může rychle projíždět nejrůznější obsah stejně jako třeba na timeline Facebooku. Jednotlivá videa nemají více jak 15 vteřin, proto tak máte možnost zachytit celou myšlenku videa a zároveň projít velké množství obsahu v co nejkratším čase. A to naprosto koresponduje s dnešní dobou.

Myslíte si, že TikTok předčí Facebook nebo Instagram?

Nemyslím si, že by předčil tyto sociální sítě. V první řadě Instagram a Facebook necílí na určitou věkovou skupinu, ale na všechny. Má tedy větší záběr. TikTok primárně cílí na mladší generaci až děti a ty jsou na sociálních sítích nejaktivnější. Také všichni nechtějí natáčet videa a je pro ně jednodušší sdílet svůj obsah pomocí fotek a komentářů. Hlavně nesmíme zapomenout na monetizaci, protože pro mnohé je Instagram zdrojem příjmu.

Lukefry - Lukáš Fritscher
life
Bez zábavného prvku bych byl nudný učitel, říká youtuber Lukefry
27. 2. 2019
3 minuty o mladém tvůrci

Dají se i na TikToku vydělat peníze?

Ano, na živých streamech, kde dostáváte dárky od diváků a ty následně měníte na finance. Na Instagramu a Facebooku ale hrajou obrovskou roli firmy. Mají zde firemní profily, platí si reklamy, spolupracují s influencery. Na TikToku toho firmy ještě neumějí využít, anebo jim to díky konkrétní cílové skupině nezapadá do konceptu, a tak toho využít nechtějí.

Vy vytváříte pořad Muser Chart na Óčku, který se věnuje tomu nejlepšímu ze světa TikTok. Je i v Čechách aplikace natolik oblíbená, že jste se rozhodli udělat pro ni speciální pořad?

To byl jeden z důvodů, proč pořad vznikl. Nejen, že je TikTok oblíbený, ale má například velký vliv i na hudební scénu. Tato sociální síť už dokázala vytvořit tak silné influencery, kteří se počtem odběratelů vyrovnají ostatním celebritám, pokud se podíváme například na již zmiňovaný Instagram. Co se týče oblíbenosti, tak by se to dalo srovnat s tím největším boomem kolem youtuberů.

Kdo je v ČR tou jedničkou?

Nejznámější je nejspíše Adam Kajumi, který patřil mezi první na této sociální síti u nás. Myslím si, že je to hodně kvůli jeho vzhledu, jelikož se líbí velkému množství mladých dívek. Díky tomu, že se této sociální síti opravdu věnuje a dokáže s ní pravidelně pracovat, jeho sledovanost neustále roste. Zároveň podniká kontroverzní kroky, které sebou přináší i negativní reklamu, ale to je další způsob, jak se zviditelnit. Jestli je to správně, to ať posoudí každý sám.

Výběr nejlepších videí v aplikaci TikTok | Video: Youtube.com

Natáčíte i vy sám videa?

Ano, videa natáčím. Začal jsem se o tuto sociální síť zajímat už v roce 2017 jako novou možnost propagace kapel. V době, kdy jsem zkoušel různé funkce tehdy ještě Musical.ly, se mi podařilo vytvořit video, které zaujalo samotné Musical.ly. Byl jsem nominován do soutěže OneMillion Audition pro střední Evropu, kdy hledali ty nejlepší tvůrce. Dostal jsem se na první místo v České Republice a celkově jsem byl 27. ve střední Evropě. Proto mě to motivovalo natáčet dál a zajímat se o fungování této sociální sítě. Nepřidávám videa tak často, ale protože jsem režisér a kreativec, tak občas vymýšlím videa plná různých střihových a postprodukčních efektů. Samozřejmě k tomu využívám animovanou hlavu, kterou najdete i v pořadu Muser chart.

Na TikTok se valí ale i vlna kritiky. Kyberšikana, úniky sexuálně laděného obsahu či příspěvky velmi malých dětí. Myslíte si, že obavy rodičů, že by jejich děti tuto aplikaci neměly používat, jsou oprávněné?

Myslím si, že tyto problémy se týkají internetu a sociálních sítí obecně. TikTok je teď tak trochu na ráně. Navíc dostal asi největší pokutu, která se týkala zpracování osobních dat u dětí mladších 13 let. Proto si myslím, že zajistit co největší bezpečnost a kontrolovat obsah, je pro ně teď priorita číslo jedna. Dokonce jsme se tomuto tématu věnovali i v našem pořadu, kde jsme vysvětlovali, jak zabezpečit účet, jak nastavit soukromí a tak dále. Jestli mají rodiče dětem zakazovat používání nějaké aplikace, to už záleží na nich. Možná by nebylo od věci se s touto aplikací seznámit. Pak mohou zhodnotit, jestli je obsah škodlivý a nevhodný.

Youtuber Kovy na Meltingpotu
life
Kovy: Youtubeři, kteří natáčejí videa kvůli slávě, VIP večírkům a produktům zdarma, brzy vyhoří
8. 8. 2018
3 minuty z youtuberské scény

Ale přeci jen děti vnímají videa trochu jinak, ne?

Ano. Mám jedno osobní doporučení. Pokud některému z rodičů nebudou videa dávat smysl, tak to ještě neznamená, že nedávají smysl i vašemu dítěti. Není nic jednoduššího si to od svého dítěte nechat vysvětlit a třeba přijdete i na novou společnou zábavu. Muser chart vznikl proto, aby lidem ukázal zábavnou a kreativní stránku této aplikace. Osobně bych byl rád, kdyby to samé viděli i rodiče dětí.

Setkal jste se s nějakým problémem osobně?

Zrovna nedávno jsme vytvářeli jednu obchodní kampaň, kde byla výzva na Instagramu, že pokud diváci natočí video na TikToku a pošlou nám ho, tak mohou vyhrát nějaké ceny. Objevil se nám tam komentář, kdy holčička nešťastně psala, že jí maminka donutila vymazat TikTok kvůli pedofilům. Tak jsem si říkal, proč jí maminka nezakázala používat i Instagram.

V Indonésii byla aplikace dokonce loni v červenci na týden zablokována kvůli nevhodnému obsahu. Myslíte si, že nás něco podobného čeká?

Řekl bych, že aplikace už sklidila takovou vlnu kritiky, že neřeší nic jiného než bezpečnost a obsah videí. Nemyslím si, že by nás čekal nějaký zákaz kvůli bezpečnosti, ale stát se může všechno. To bych spíše čekal konflikt týkající se autorských práv hudby a zvuků, které se v aplikaci používají. Na všem se dají najít pozitivní i negativní stránky. Na sociálních sítích, ale bude vždy platit jedno jednoduché pravidlo. Pokud se vám něco nelíbí, tak to prostě nesledujte.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější