technology

Technika a rok 2019. Skládací smartphone i rozlišení 8K

Rok 2019 zaklepal na dveře a slibuje tucty technologických novinek, pokroky ve vědě i cesty do vesmíru. 8K, VR i AR se začnou stávat podstatnou součástí našich životů...

Skládací smartphone

Hned zkraje roku 2019 byl na veletrhu spotřební a výpočetní techniky CES v Las Vegas představen první komerční ohebný telefon na světě s názvem Royole Flexpai. I přesto, že se mělo jednat o revoluci, dojem je zatím rozpačitý. Jednak jde o otázku k čemu to vlastně je a taky jde o otázku, zda se po pár ohybech prostě nerozpadne. Inu mrkněte, protože podobně ohebné choutky má totiž Apple i Samsung.

Trouba s rozšířenou realitou

Veletrh ve Vegas přinesl i prototypy s AR (augmented reality, tedy rozšířenou realitou) zakomponovanou do všech možných spotřebičů i elektroniky. Jedno z nejpodivuhodnějších spojení AR provedla firma Whirpool. Rozšířenou realitu vmontovala do dvířek u trouby. Takže trouba ukazuje recepty, zdraví, radí, kam nejlépe jídlo umístit a po dopečení samozřejmě zašle notifikaci (teoreticky by na tom šlo i chytat pokémony a následně je virtuálně opéct).

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

8K rozlišení - obraz nejen pro cinefily

Příchod 4K do kin (i těch domácích) byla revoluce, 8K tak bude revoluce revolucí a jedno oko nezůstane při koukání na takhle kvalitní obraz suché. V tomto roce se můžete těšit na představení 8K televizorů z produkce firem Samsung (již v prodeji), Sony, Toshiba, Hisense i LG. Pro demostraci si nechte načíst 8K video zde:

Čekání na 5G

Rok 2019 bude přelomový i co se týká "příchodu" 5G (neboli páté generace bezdrátových systémů alias nového telekomunikační standardu). Ten definitivně pohřbí staré 4G a LTE a nabídne nevídaně rychlý mobilní internet. Sice si zřejmě v Česku nějaký ten rok ještě počkáme, nicméně slavnostní odhalení nových mobilních telefonů s 5G je plánováno na tento rok! Těšit se tak lze na všudypřítomnou HD kvalitu, rozšířenou realitu, 360ková videa i holografický/VR telefonát.

Do vesmíru se bude létat ve velkém

Uběhlo jen pár týdnů nového roku a vesmírné mise už hlásí první velké objevy - sonda New Horizons (NASA) vyfotila vesmírné těleso Ultima Thule (což je mimochodem nejvzdálenější vyfocené těleso ever) a čínská robotická mise Čchang-e 4 zase přistála na Měsíci a aspoň na chvíli prokázala, že se tam dá pěstovat bavlna (ta sice za pár dní pak umrzla, ale i tak no…). Kromě postupného zabydlování měsíce, nás s největší pravděpodobností tento čeká i pilotovaný let raketoplánu Dragon 2 od společnosti SpaceX Elona Muska (takový test toho, zda to půjde doletět na Mars), ale i pilotovaný start společnosti Blue Origin (pro změnu miliardáře Jeffa Bezose, zakladatele Amazonu).

Závěrem? Příchod komerčních kvantových počítačů…

Společnost IBM má ve svém portfoliu služeb nově možnost využívání kvantového počítače IBM Q System One (tedy snu, o kterém sní všichni geekové na Zemi). Kvantový počítač dokáže zpracovávat informace za užití principů kvantové mechaniky, což umožňuje řešení problémů a zadání podstatně (ale fakt podstatně) rychleji než u "klasického" počítače. Otevírají se tak vrátka k ultra super objevům v oblasti zdravotnictví, energetice i nových materiálů.

P.S. Optimismus je na místě, ale ještě pořád nad námi visí strašák klimatické změny…

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější