eu cenzura 2

Svobodný internet končí. A ani o tom nevíme

Konec internetu tak, jak ho známe. O tom 20. června hlasoval klíčový výbor Evropské komise (a taky to prohlasoval) tak nějak bez našeho vědomí. Pár jedinců, co dění v Evropském parlamentu pozoruje, a třeba i Piráti, na nebezpečí kontroverzního článku 13 samozřejmě upozorňovali, ale v našich větších mainstreamových médiích se o něm mnoho zmínek neobjevilo zejména proto, že ta česká jsou obecně pro. O co vlastně jde?

Článek 13 Návrhu směrnice Evropského parlamentu a rady o autorském právu na jednotném digitálním trhu, který má důsledně chránit autorské právo na síti - což se všichni shodneme, že je potřeba, jenomže - je ve své podstatě nebezpečný, protože je navržen tak, že v podstatě zavádí automatizovanou celointernetovou cenzuru. Za autorský obsah totiž naprosto bez rozmyslu považuje absolutně všechno, co není vaše. Platnost tohoto článku tak přinese razantní změny ve sdílení citací, citací článků, obrázků, fotek, memů a lecčeho jiného i v používání licence Creative Commons.

Omezení #netneutrality v evropském podání

V USA už v prosinci loňského roku FCC (Federální komunikační komise) zrušila princip tzv. síťové neutrality, který zabraňoval poskytovatelům internetového připojení (v našem kontextu by to byly třeba O2, T-Mobile, UPC atd.) zpomalovat nebo blokovat stránky, které jsou podle nich nevhodné. Dnes tam tak může poskytovatel s chutí blokovat stránky s (pro něj) kontroverzním obsahem, s obsahem proti jeho politickým zájmům nebo kandidátům, které podporuje atd., a prakticky tak z internetu vymizíkovat cokoliv, co si myslí, že by běžný občan neměl vědět. Důsledně před tím varoval např. John Oliver ve svém pořadu Last Week Tonight (poprvé tady a podruhé tady) a nebylo to nic platné. Ve Spojených státech tak už půl roku platí cenzura v režii poskytovatelů připojení.

Evropa na to jde jinak. Cenzuru nechce vložit do rukou poskytovatelů připojení, ale provozovatelů platforem pro sdílení, což znamená zejména blogů a sociálních sítí, ale také publikačním platformám, médiím a komukoliv dalšímu, kdo s obsahem nakládá. Abychom byli crystal clear - ano, týká se to skutečně všech platforem typu Google, Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, reddit, blogů atd., tedy našeho denního chleba. Média jsou pak příhoda sama o sobě.

Plíživá automatická cenzura

Do vězení za sdílení memu pravděpodobně nepůjdete, takže se to celé může zdát výrazně mírnější než některá legislativa zejména na východ od nás, kde je už toto "normálně" běžné. Jenomže ono to mírnější není, je to jen vychytralejší.

ochrana dat
life
"Zůstaňte s námi v kontaktu." GDPR mánie je tu
25. 5. 2018
2 minuty aktualit

Když jdete do vězení za meme, všichni mluví o tom, jak je to absurdní a jak je třeba tomu zamezit, lidé protestují on-line i na ulicích a celé to dostává rozměr, který si to zaslouží. Když vám ale Facebook "jen" zahlásí, že váš post nebude publikován, protože jde o autorské dílo někoho jiného, kliknete na křížek a do dvou minut na to zapomenete. Jenomže nebezpečné je to zrovna tak.

Nemožnost sdílení memu vás totiž možná zase tolik nenaštve, ale co když chcete sdílet kritický článek, který upozorňuje na nebezpečí vašeho režimu, politiků, nových legislativ, porušování lidských práv, čehokoliv, co je opravdu důležité. Platformy vám to nedovolí a slovo se tak nedostane tam, kde ho potřebujete mít. To už je jiný level, co? To je totiž porušování svobody projevu a informací, který je navíc dokonce zakotven v článku 11 Listiny základních práv Evropské unie.

Jak to bude fungovat?

Společnosti poskytující služby na internetu (tedy zmínění Google, Facebook, Twitter atd.) budou muset veškerý nahraný obsah už při jeho samotném nahrávání kontrolovat, jestli náhodou neobsahuje nepůvodní obsah (což garantujeme, že někde v 80 % případů obsahovat bude). V případě shody s již existujícím dílem (nebo částí díla) se nahrávání zkrátka a jednoduše neuskuteční.

V praxi by to tedy znamenalo, že byste na FB nemohli nahrát ani jednoduché meme, na YouTube ani video obsahující jeden ilustrační záběr, ke kterému nemáte copyright atd. To se rovná nejen konci parodií, vtípků a veškeré srandy, ale i prostému sdílení článků - a proto jsou naše média pro - a to včetně těch vědeckých.

Riziko spjaté s filtrováním obsahu už při uploadu mimo jiné přináší také pravděpodobný scénář vzniku firem specificky zaměřených na skupování všech možných autorských práv na každou prkotinu, ale i možnost přísné internetové cenzury a znemožnění vytváření kreativního obsahu milionům lidí. O vzniku nástroje pro sledování činnosti občanů a jejich aktivity na internetu nemluvě.

Pokud vás o článku 13 zajímá víc, doporučujeme tohle pdf.

Proti jsou "zakladatelé" internetu i Piráti, pro jsou média

Pro zavedení článku 13 do praxe jsou vydavatelé médií. Zástupci těch našich poslali europoslancům otevřený dopis, v němž píší například: "Práva jsou dnes neustále porušována, hlavně společnostmi jako je Google nebo Facebook. Věříme tomu, že žurnalisté potřebují podobnou ochranu jako například hudebníci. A také si zaslouží kompenzaci za taková porušování práv." A podepsáni jsou pod ním generální ředitelka Czech News Center Libuše Šmuclerová, šéf vydavatelství Economia Roman Latuske, Petr Marek z Vltava Labe Media a dalších třináct lidí.

Naopak, více než 70 expertů a akademiků se v otevřeném dopise předsedovi Evropského parlamentu důrazně vyjádřilo proti přijetí tohoto návrhu. Dopis podepsali i takové legendy jako vynálezce World Wide Web platformy Tim Berners-Lee a zakladatel Wikipedie Jimmy Wales. Dopis obsahuje mimo jiné i tato slova: "Vyžadovat po internetových společnostech automatickou filtraci veškerého obsahu, který uživatelé nahrají, znamená transformovat evropský internet směrem z otevřené platformy plné sdílení a inovací na nástroj automatizovaného dohledu nad uživateli."

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš na webu zachraninternet.cz píše: "Článek 13 je skutečnou hrozbou jak pro svobodu internetu, tak svobodu slova celkově. Memy, remixy, blogy, parodie, i livestream - vše, co nyní považujeme za samozřejmou a neškodnou zábavu můžou filtry vyhodnotit jako nedovolené kopírování a automaticky odstranit."

Co se děje teď?

Návrh prošel 20. června klíčovým výborem s podporou 14 europoslanců - mimochodem pro hlasoval také "náš" Pavel Svoboda z KDU-ČSL - 9 bylo proti. Dalším krokem v jeho legitimizaci je hlasování na plénu Evropského parlamentu, které by mělo proběhnout 4. července. Hlasovat o něm mohou (a měli by) všichni europoslanci, Česko jich má 21 - napsat můžete kterémukoliv z nich. Jejich e-maily, telefony a profily na soc. sítích najdete třeba na konci tohohle článku na lupa.cz.

Seznam europoslanců, kteří hlasovali pro
Seznam europoslanců, kteří hlasovali pro Foto: juliareda.eu

Updaty ohledně toho, co se zrovna děje, můžete sledovat na saveyourinternet.eu nebo třeba na FB profilu pirátské europoslankyně Julie Reda, která je v kampani proti článku 13 hodně aktivní, případně na sociálních sítích hledejte hashtagy #saveyourinternet a #deleteart13.

A 4. července zúčtujeme.

edit 4. července: Evropský parlament poslal návrh zpátky k přepracování. O přepracované verzi se bude hlasovat v září.

Mimochodem, použití tohoto videa v našem článku nebo kdekoliv jinde na internetu a to pro jakékoliv účely nebude po zavedení článku 13 do praxe možné, protože je to autorský obsah studia Twentieth Century Fox.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější