Třetí semestr se jí ve škole naskytla příležitost jet na Erasmus a ve čtvrtém měla povinnou zahraniční praxi, což jí také nahrálo do karet. Své české studium se tak rozhodla na nějaký čas přerušit a vyrazila na Erasmus do Mexika odkud se chystala pokračovat v praktickém studiu v Kolumbii.
V Mexiku bydlela ve městě Monterrey, které leží blízko USA. A jak říká Lenka, sever je s jihem nesrovnatelný. Je to země plná kontrastů, mnoha kultur, tradic, milých lidí i oslav. Přednášky na soukromé univerzitě Universidad de Monterrey jí ale obsahem i samotnou náročností připomínaly střední školu. Možná to ale bylo zapříčiněné tím, že byla výměnný student a těm se dost pomáhalo. Na konci semestru pak musela splnit z každého předmětu tři testy a závěrečný projekt. V počtu povinných předmětů je ale její domovská univerzita v Rakousku mnohem náročnější.
"V Rakousku jsem měla až 13 povinných předmětů během semestru, v Mexiku jen 5 a z toho jeden byla nejpokročilejší španělština, do které jsem se nějakou náhodou dostala," vypráví Lenka.
Když jsem cestovala, můj měsíční rozpočet byl nižší než přes semestr
Většina už se po půl roce studia v zahraničí těší domů. Lenka ale ne. "Podívala jsem se na mapu a zdálo se mi nesmyslné letět daleko do Evropy a vracet se zpátky do Kolumbie, kde na mně čekal další semestr. Tak jsem si koupila letenku na jih Mexika, a rozhodla se procestovat Střední Ameriku za míň peněz, než by stála letenka domů a zpátky," dodává Lenka.
Každá země - Guatemala, El Salvador, Honduras, Nicaragua, Kostarika, Panama, jí utkvěla v paměti. Tou nejkouzelnější pro ní ale byla Nicaragua. "Má nádherné pacifické pobřeží, hory, ve kterých se pěstuje káva a vyrábí kvalitní Rum de cana a krásné ostrovy. Taky mě tam při každém stopu někdo na něco pozval - ať už to byla coca-cola, oběd, vstup na vulkán nebo projížďka lodí," vzpomíná Lenka.
Je ale spousta věcí, které bereme v Evropě jako samozřejmé, i když po světě tomu tak není. Chodit po městě sama v noci. Nebát se mít telefon nebo foťák v ruce. Transport, ve kterém se vyznáte a funguje - to v Latinské Americe vůbec neexistuje.
Rozhodla jsem se procestovat Střední Ameriku za míň peněz, než by mě stála letenka domů a zpátky.
Na cestách je Lenka v podstatě pořád. Svůj život má v zabalený v batohu. "Dost kvůli tomu ztrácím věci a zbytečně si komplikuji život. Doufám, že s věkem přijde trochu větší pořádek a organizovanost," říká Lenka.
Přeci jen je ale student a kdekoho by napadlo, kde na tohle všechno bere peníze. "Mám obrovskou rodinnou podporu, a za to jsem nesmírně vděčná. Spoustu zemí jsem ale navštívila přes projekty fundované Erasmem Plus a taky si různě přivydělávám. Spousta práce se dá spojit s cestováním - pracovala jsem v Tunisu, na Kostarice, v Panamě i v Kolumbii. Snažím se svoje náklady snížit na minimum - stopuju, couchsurfuju, smlouvám. Věřte mi, že když si koupíte do měsíce dva nové kousky oblečení a jdete každý víkend na párty, můžete mít stejné náklady jako když stopujete a vaříte si sami a kupujete si jen nutnosti. Když jsem cestovala po Střední Americe, můj měsíční rozpočet byl nižší než přes semestr," vysvětluje Lenka.
Na svém blogu píše, že chce procestovat celou Evropu do svých 25 let. A jak je na tom? Chybí jí východní Evropa a Skandinávie. Na to se ale brzy chystá. Poslední zemí, kterou navštívila, bylo Řecko, třicátá pátá země odškrtnutá z Lenčiny mapy světa. Za týden letí do Estonska a chystá se navštívit i Lotyšsko.
Cestuje sama a země Střední Ameriky nepatří zrovna k těm nejbezpečnějším. Ale i tak se nebála. "Všichni žijeme na planetě Zemi, a měli bychom ji brát jako náš domov, bez ohledu na to kde přesně se nacházíme," dodává Lenka.