Antivirotika
Za jednoho z největších českých vědců je považován profesor Antonín Holý. Ten je také objevitelem několika antivirotik, která už pomohla lidem po celém světě. Konkrétně jde o léky proti AIDS, hepatitidě B a herpes virům.
Pravdou je, že i přes rozsáhlý výzkum AIDS stále neumíme úplně vyléčit. I tak ale přípravky proti viru HIV z laboratoře profesora Holého významně prodlužují život nemocných. Jeden z nich, Truvada, se používá i v rámci prevence HIV u rizikových skupin.
Kontaktní čočky
Miliony lidí po celém světě každý den používají vynález Otty Wichterleho. Cesta k objevu ale nebyla vůbec lehká. První čočky se téměř nedaly nosit a Wichterle navíc nevycházel s komunistickým režimem, takže musel s výzkumem pokračovat doma, kde si přístroj na výrobu čoček vyrobil ze stavebnice Merkur. I přes těžké podmínky mu stačil rok na to, aby zdokonalil technologii a vyrobil přes pět tisíc nositelných měkkých kontaktních čoček.
Komunistická vláda nakonec patent bez jeho vědomí a za pakatel prodala do Ameriky. Československo tím přišlo o zhruba miliardu dolarů. Tomu se říká obchod století.
Silon
Z laboratoře mistra Wichterleho pochází i syntetické vlákno silon, objevené šest let po patentování nylonu v USA. Zatímco jako první se ze silonu vyráběly ponožky a punčochy, v dnešní době už polyamid 6 najdeme v kde čem.
SEMTEX
Další ze světově proslulých českých vynálezů je barevná plastická trhavina SEMTEX, která dostala svoje jméno po městské části Semtín v Pardubicích a firmě Explosia, kde vznikla. Za otce výbušniny je považován vědec Stanislav Brebera. Jedná se o výkonnou, ale bezpečnou trhavinu, která se dá snadno tvarovat.
Legendární SEMTEX je opředený množstvím mýtů (třeba tím, že je téměř nezjistitelný - blbost) a spojovaný s řadou teroristických útoků. Dneska už je ale nahrazený jinými typy a vyrábí se jen v malém množství.
Polarografie
Polarografie je metoda analytické chemie, za kterou dostal Nobelovu cenu chemik Jaroslav Heyrovský. Díky charakteristickým polarografickým vlnám jsme schopni určit, jaké látky se v roztoku nachází a kolik jich tam je. To se hodí třeba při měření obsahu oxidu siřičitého v kouři nebo při měření množství jedovatých látek ve vodě.
Profesor Heyrovský si na Nobelovu cenu za chemii musel počkat dlouhých 25 let. Nominován byl přitom celkem 18x!
Nanospider
Centrem výzkumu nanovláken je v České republice Technická Univerzita v Liberci, odkud taky pochází revoluční způsob tvorby netkaných textilií z nanovláken. Ten objevil v roce 2003 profesor Jirsák se svým týmem. Samotný princip Nanospideru zní dost složitě, ale ve skutečnosti to celý proces výroby zjednodušuje a urychluje.
Nanovlákna jsou považována za materiál budoucnosti a už teď nacházejí uplatnění v mnoha oborech, od zdravotnictví po stavebnictví. Objev z Liberce byl tak zásah do černého.
Magnetron
Magnetron je malá elektronka, která je schopná měnit elektrickou energii na mikrovlnné záření. Její princip popsal jako první v roce 1924 český vědec Augustin Žáček a od té doby už magnetron ušel dalekou cestu. Za druhé světové války se stal součástí malých radarů v letadlech a lodích, dneska je nezbytnou součástí mikrovlnky.
Memrec
Katedra kybernetiky ČVUT se může pochlubit objevem, který usnadňuje život lidem s fyzickým postižením. Přístroj Memrec je tvořen kamerou, připevněnou na obroučkách brýlí, která snímá pohyby očí a dál je posílá do krabičky, která ovládá kurzor myši na počítači. Mrknutím klikáte, pohybem očí hýbete kurzorem po obrazovce.
Díky Memrecu tak můžou psát na počítači, surfovat na internetu nebo i upravovat fotky v Photoshopu. A to všechno pouhým pohledem.
Detektor výbušnin
Deset let zpátky si udělaly šikovné české mozky další vědecký zářez. Firma RS Dynamics totiž vyvinula mimořádně citlivý detektor výbušnin Explonix, který je schopen odhalit i člověka, co se před pár hodinami o výbušninu jenom otřel. A stačí k tomu jenom papírek a detektor, který také určí, o jakou trhavinu se jedná.
Česká věda za posledních sto let rozhodně neseděla v koutě a měla světu co říct. Relativně silnou pozici si drží hlavně v technických a přírodovědných oborech. Nezbývá než doufat, že tomu tak bude i v budoucnu.