sociální sítě

Sociální sítě už dávno nejsou jen metlou lidstva

Když se člověk občas zaposlouchá (nejen) do cizích rozhovorů, má pocit, že všichni nenávidíme sociální sítě. Jak je teda ale možné, že tam skoro všichni stále zůstáváme? Proč už jsme dávno všechny své profily nedeaktivovali? Jen z nostalgie a závislosti to nebude…

"Facebook je nudnej, je pro starý. A navíc o nás ví všechno. Proč jsem z něj už dávno neodešla, když mi na zdi běhaj jen videa s hrajícími si koťátky (ty jsou roztomilý), meme (přiznáváme, ty jsou většinou vtipný a trefný) a reklamy od Zootu, kterej se mě snaží nalákat zpátky na svůj e-shop, abych si koupila tu bundičku, co jsem si před tejdnem prohlížela."

Negativní pozitiva: Sociální sítě plné rozporů
Studenta
Negativní pozitiva: Sociální sítě plné rozporů
16. 12. 2017

Kdo z vás to má podobně? Chápeme, co chcete asi namítnout, klukům tam bude běhat spíš remarketing na proteinové prášky nebo na časopis o autech - ve výsledku je to ale na virtuálních zdech nás všech podobné. Celkem nuda.

I proto Facebook ztrácí svou popularitu. A přesto na něm všichni nadále zůstáváme. Instagram naopak na oblibě narůstá, i když nadáváme, že na něm jsme moc času. Nechce se nám odejít, protože i když spoustu času na sociálních sítích trávíme lajkováním statusů našich bývalých spolužáků, nebo stalkováním hvězd na Instagramu, mnoho z nás už tyto platformy používá i za jiným účelem.

Vysněnou práci můžete hledat i na Facebooku

Jestli jste doteď hledali práci jen na serverech k tomu určených, zbystřete. Na Facebooku totiž v dnešní době najdeme spoustu skupin, kde se inzerují pracovní nabídky. Některé jsou obecné a najdete v nich inzeráty nabízející cokoli od letní brigády až po hlavní pracovní úvazky v nadnárodních firmách. Pokud se vám ale nechce probírat kupou různorodých inzerátů, najděte si nějakou specifičtější skupinu. Většinou se dělí podle lokace nebo podle pracovního oboru. Můžete se tedy přidat do takové skupiny, kde se soustředí jen nabídky na práci v zahraničí či v Praze, nebo jen na pracovní nabídky z oblasti marketingu či práce u filmu. V těchto skupinách ale neinzerují jen firmy. Najdete v nich často i jejich konkrétní zaměstnance či freelancery, kteří vám mohou práci rovnou nabídnout, či vás spojit s někým dalším, kdo zrovna nové zaměstnance hledá. Inu, svět je malý a o náhody v něm není nouze.

Nejen na Seznamu najdete to, co neznáte

Zajímáte se o focení, rádi čtete, chcete zhubnout, nebo nevíte, kde sehnat nejlevnější letenky? Pro cokoli, co vás zajímá, existují skupiny, kde si lidi navzájem radí, pomáhají a sdílejí tam své zážitky a zkušenosti. Neexistuje nic, co byste po vstupu do správné skupiny nenalezli, nebo to někdo dokonce neudělal za vás. Je klidně možné, že vám po odeslání dotazu, kde najít nejlevnější letenky do Austrálie, v komentářích přistane hned několik odkazů s již najitými letenkami a doporučením, proč přestupovat zrovna v destinacích, které daný uživatel našel a vybral.

selfie
life
Bohatý Instagram, chudý život: Fenomén se zkratkou FOMO
3. 11. 2017
3 minuty o závislosti

Inspirujte se

V této oblasti naopak vyniká Instagram. Určitě jste už narazili na hashtagy jako jsou například #silacky, #zanormalniholky či #minveciviczazitku. Za všemi těmito hashtagy najdete lidi, kteří měli chuť něco změnit a nebáli se se svou vizí vyjít na veřejnost. Dnes se díky nim ostatní učí mít se rádi, makat na sobě, nebo třeba cestovat a užívat si přítomných okamžiků. Jestli i vy máte co říct světu, pusťte se do toho. Lidi už nechtějí jen koukat na perfektní fotky, chtějí znát i příběh, který za nimi stojí.

Přátelství hory přenáší, třeba z online světa do offlinu

Jsme ta generace, která se na Facebook hromadně přidávala když jí bylo mezi 12 - 16 rokem, ještě v jeho relativních začátcích. Nadšeně jsme si na nové sociální síti přidali do přátel každého, kdo kolem nás jen prošel, abychom tam nebyli sami. Tyhle tendence většině z nás ještě chvilku vydržely. I proto se později začalo říkat, že je Facebook vlastně docela asociální místo: "Máš 700 přátel, ale bavíš se jen s 10 z nich…" Jenže Facebook se za těch několik let přece jen změnil. Ve všech výše zmíněných skupinách vznikají rozsáhlé komunity lidí se stejnými zájmy, kde se jejich členové společně podporují v různých výzvách, hledají parťáky na cestování nebo pořádají společná čtení knih či srazy, kde si společně zacvičí jógu.

mobily v ruce
work
Dokážeme být ještě vůbec offline?
12. 2. 2019
4 minuty tipů pro real life

Přátelství se ale nerodí jen na Facebooku. Instagram nám taky dává mnoho možností, jak potkat nové přátele. Okomentujete něčí recept, outfit nebo cool květináč a za pár dní spolu už můžete jít na kafe, protože jste si padli do noty. Výhodou je, že toho "někoho" už předem trochu znáte, protože se vzájemně sledujete na Instagramu. Díky tomu víte, že máte o pár úvodních témat k hovoru postaráno.

Až vám tedy zase někdo bude říkat, že jsou sociální sítě k ničemu, nevěřte mu. Svět není jen černobílý a to samé platí i pro svět sociálních sítí. Takže pokud už profil na některé z nich založený máte (a v něm pěknou dávku shromážděných dat), zkuste z toho dostat aspoň něco pozitivního!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější