volby - ilustrační foto

Senát. A co je to? Další volby klepou na dveře

Nedávno jsme tu měli parlamentní volby, před několika málo měsíci jsme rozhodovali o tom, kdo bude prezident naší země... A teď před sebou máme volby senátní (společně s komunálními), které nás čekají první týden v říjnu. Že je těch voleb tolik, až vám z toho jde hlava kolem? Věříme tomu, ale senátní volby jsou důležité jako každé jiné. My vám ukážeme, proč tomu tak je.

Senát? Co je to?

Pokud máte nějaké povědomí o Parlamentu ČR, tak můžete následující odstavec klidně přeskočit, ale pro méně znalé je to ideální příležitost na rychlé doplnění informací.

Senát je horní komora Parlamentu ČR, to znamená, že je nadřazen Poslanecké sněmovně (dolní komora, 200 poslanců). Tvoří jej 81 senátorů a má svého předsedu, jímž je momentálně Milan Štěch z ČSSD. Senátoři jsou voleni na 6 let, přičemž každé 2 roky se 1/3 Senátu obměňuje (takže ne všechny okresy budou letos volit svého zástupce).

Často se říká, že Senát je pojistkou demokracie a záchranná brzda, ale proč vlastně? Pokud totiž zákon projde přes Poslaneckou sněmovnu, Senát jej může kromě schválení zamítnout nebo poslat zpět s připomínkami. Sněmovna se sice pak může rozhodnout na návrh senátu nebrat ohled a horní komoru přehlasovat, ale k takovému přehlasování je ovšem potřeba nadpoloviční většina všech - alespoň tedy 101 zákonodárců…

Něco jiného jsou ale ústavní zákony, jelikož tam se hlasuje tzv. kvalifikovanou většinou (více než 60 %). Pro změnu ústavy je potřeba 120 poslanců, což kolikrát také není pro mnoho vlád problém, ale jelikož v Senátu jsou politické síly rozloženy zcela jinak, najít 60 % z přítomných senátorů, kteří budou souhlasit se změnou ústavy, je mnohem těžší.

Horní komora má tedy velkou váhu, pokud by někteří jedinci chtěli měnit ústavu a snažit se získat pro sebe co největší moc, proto je tedy onou pojistkou demokracie.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Perličky z kandidátky

A kdo vůbec usiluje o senátorská křesla? Určitě některé z nich znáte, jelikož svůj politický kapitál se snaží využít neúspěšní kandidáti na prezidenta. Jsou jimi Pavel Fischer, Marek Hilšer či Jiří Drahoš. Studentům může být známý například Mikuláš Bek - rektor Masarykovy univerzity v Brně.

Politický bizár
life
Blíží se komunální volby. V bizáru zatím vede SPD a KSČM
5. 9. 2018
to tě rozveselí

Senátní volby rozhoduje hlavně osobnost kandidáta, ale ne vždy jsou tito lidé osobnostmi v pozitivním slova smyslu. Do Senátu se totiž rozhodl kandidovat třeba takový David Rath. Ano, ten David, který si před několika lety odnášel v krabici sedmičku kvalitního zeleného a je trestně stíhán za korupci. Kandiduje za Českou suverenitu v Litoměřících, kde sice strávil poměrně dost času, ale asi jinak než ostatní obyvatelé - byl zde totiž ve vazbě… "V Litoměřicích jsem ve vazbě strávil dost času, takže město znám nejen jako občan, ale v podstatě i z druhé strany, což je dle mého zajímavá zkušenost," sdělil. A proč Rath kandiduje? Pokud by se dostal do Senátu, získá totiž imunitu. No řekněte, kdo by to v jeho situaci nebral.

V takové Praze 2 je horkým kandidátem Ladislav Jakl. Pracoval jako ředitel politického odboru kanceláře prezidenta Václava Klause a nyní se zkouší dostat do horní komory za SPD. Proslul například názorem, že byla chyba dát ženám volební právo. Takže ženy na Praze 2, co říkáte na tohoto kandidáta?

Překvapivě našel podporu u Václava Klause mladšího, který se nedávno svěřil na svém Facebooku: "Radši vyrazíme klín klínem: Podporuji Ladislava Jakla do Senátu." To pochopitelně rozvířilo vlnu debat nejen v samotné ODS vzhledem k tomu, že v Praze 2 tato partaj staví svého kandidáta, jímž je Vladimír Kratina.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

I kvůli tomu je dobré zajímat se o letošní senátní volby, které navíc budou dohromady s těmi komunálními. Každý máme zodpovědnost a můžeme ovlivnit budoucnost v našem okolí, tak ať pak nejsme překvapeni, co se to u nás v Česku děje…

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější