Huawei Mate X

#sciencenews: Musk odzkoušel novou cestu do vesmíru i světový veletrh mobilů

Po delší odmlce se k vám znovu vracejí novinky ve vědě. Tentokrát jsme si vzali dvě větší témata z naprosto odlišných konců - Musk zase lítá do vesmíru a hodlá s sebou vozit astronauty, naopak tady dole všichni výrobci mobilů (kromě Applu) ukázali, co se jim v garážích podařilo za minulý rok vytvořit. Cihlu například.

Světový veletrh novinek v mobilních technologiích

Začněme tím nudnějším, ale o tolik běžnějším (koneckonců mobil máme všichni, kdežto kosmickou loď si můžeme tak leda přát). Koncem dubna proběhl největší veletrh mobilních technologií a nositelné elektroniky (třeba chytrých hodinek) Mobile World Congress (MWC). Celkem ho navštívilo přes sto tisíc lidí ze 198 zemí světa, z toho přes tři a půl tisíce novinářů. Veletrh většinou tak trochu předestírá budoucnost celého mobilního průmyslu a tendence, které představili výrobci letos, by se dali víceméně shrnout do třech hlavních bodů.

1) skládací telefony

Už ne jenom hudba budoucnosti. První telefon na vyzkoušení ukázal relativně neznámý čínský výrobce Royole. Ostatní výrobci (jako například Huawei nebo Samsung) představili pouze prototypy vystavené za sklem. Největší senzaci přesto vyvolal Huawei Mate X, skládací telefon s nejlepším hardwarem na trhu a extrémní cenou skoro 60 tisíc korun.

technology
life
Technika a rok 2019. Skládací smartphone i rozlišení 8K
23. 1. 2019
3 minuty technologických novinek

2) 5G sítě

Druhým rezonujícím tématem bylo zavádění 5G sítí a uzpůsobení zařízení na připojení se k nim. 5G připojení by mělo poskytovat zatím prakticky nepředstavitelnou rychlost stahovaní dat - jedno giga do tří sekund a prakticky nulovou časovou odezvu. Nový standard tak může přinést mnoho změn, ať už pro samotné uživatele nebo i v oblastech jako medicína či samořiditelná auta. To nás v Česku však zatím nemusí moc trápit, protože naše mobilní infrastruktura na to nebude ještě několik let připravená a s cenami datových balíčků dostupných momentálně na trhu bychom se nedoplatili, nebo limit vyplýtvali během pár hodin.

3) nasycení trhu

Posledním tendencí, která možná i převládala, byl všeobecný dojem nasycení trhu s mobilními telefony. Jednotlivý výrobci už nenabízejí žádná převratná zlepšení a někteří se snaží zaujmout i naprostými kuriozitami. Nokia například uvedla telefon s pěti fotoaparáty - sice mu každá fotka pár sekund zabere, ale měly by stát za to. LG představilo možnost s pomocí přední kamery ovládat telefon pouze gesty ruky, bez nutnosti dotýkat se obrazovky.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Málo známá značka Energizer představila mobilní telefon s neuvěřitelnou kapacitou baterie, 18 000 mAh. Pro srovnání: ostatní nejlepší telefony se pohybují pod čtyřmi tisíci mAh. Měl by vydržet až dva dny sledování videa a 50 dní v pohotovostním režimu. Nabízí se tak otázka, jestli je to ještě telefon s obří baterií, nebo spíš obří baterie, ke které přimontovali telefon poté, co je nenapadlo jiné využití.

Zdroj: mobilizujeme.cz

Crew Dragon - bez pilota až k ISS

Nová vesmírná loď z dílny Muskovi Space X úspěšně zadokovala u Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Raketa Falkon 9 (nesoucí kosmickou loď) odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě v sobotu 2.3. v 8:49 SEČ. K ISS doletěla po zhruba 27 hodinách a spojila se s ní dokonce o několik minut dřív. Celý proces připojení proběhl zcela automaticky - normálně totiž musí posádka stanice použít robotické rameno. Současné tříčlenné posádce dopravila 200 kg zásob (i když kapsle není určená pro přepravu nákladu, ale lidí).

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Sobotní let, který následoval po dlouhých sériích testů prováděných NASA, byl pouze zkušební a zatím bez lidské posádky. Na palubě však byli dva pasažéři: figurína Ripleyová a plyšová planeta Země. Figurína, kterou pojmenovali podle hlavní postavy amerického filmu Vetřelec, byla oblečená do skafandru, který pro lety do vesmíru Space X vyvinula, a vybavená mnoha různými senzory. Jejím úkolem bylo ověřit, zda by byl let bezpečný i pro lidské pasažéry. Musk si však neopustil drobné rýpnutí a plyšovou planetu nazval supermoderním přístrojem na měření gravitace. Sám Elon na Twitteru ukázal interiér kabiny, která by mohla přepravit až sedm kosmonautů na orbitu (při rutinních letech však počítá pouze se čtyřčlennou posádkou).

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Závislost na Rusku?

Pokud i sestup atmosférou a následné přistání v Atlantském oceánu proběhne bez problémů, mohla by loď na další let vyrazit už v červenci. Tentokrát by na palubě nesla dva astronauty. To by znamenalo významnou změnu pro USA, jelikož v současné době jsou všichni astronauti přepravováni pomocí ruských lodí typu Sojuz. To je náročné jednak pro americkou pýchu, druhak pro jejich peněženky. Podle některých zdrojů mohou za let jednoho pasažéra platit až 80 milionů dolarů.

vesmír
life
Vesmírné cestování. Co je na startu rakety tak drahé?
31. 10. 2018
2 minuty vesmírného cestování

Space X je navíc první privátní společností, která sama vyvinula i zkonstruovala loď schopnou přepravy lidské posádky a značí tak jeden z milníků dobývání vesmíru, kdy štafetu z rukou státních organizací pomalu přebírá soukromý sektor. Jako další se na testovací let chystá Boeing s lodí CTS-100 Starliner. Další společnosti se vývojem kosmických lodí pro komerční i vědecké účely zabývají.

Zdroje: Spaceflight Now, ČT

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější