Amsterdam - foto

#pozNEJ: Studentův průvodce po Amsterdamu

Většina lidí předpokládá, že navštěvujeme Amsterdam z důvodu hulení marihuany. V některých případech tomu tak může být, ale spousta z nás touží toto město poznat jinak než ze zakouřeného prostoru coffee shopu. A přesně ti by měli číst dál, protože následující řádky přináší studentský guide po hlavním městě Nizozemí.

Pokud se rozhodneme cestovat do Amsterdamu, většina z nás slýchá otázky typu: "Ty jedeš do Amstru, jo? A ty hulíš?". Ale je spousta jiných možností, jak strávit pár dní v tomto městě. Amsterdam v sobě totiž skrývá mnoho zajímavých míst, která nenajdeš jen tak v nějakém průvodci. Památek v tomto holandském městě zas až tak moc není, ale je především skvělým místem pro život.

Představ si, že se ráno probudíš, sedneš na kolo a ještě před školou si zajedeš na kafíčko, stroopwafels či malé lívanečky poffertjes. Mňam. Takhle by chtěl žít asi každý student. Ti z Nizozemí sami říkají, že se jim u nás v České republice sice líbí, ale svého života by se nevzdali. Co je tedy tak super na městě na severozápadě Evropy?

Kam na jídlo

Poté, co do Amsterdamu přiletíš nebo přijedeš, objeví se po dlouhé cestě jeden problém - hlad. Takže než začneš objevovat krásy města, budeš se určitě chtít někde dobře, a pokud možno i co nejlevněji, najíst. A nemusíš mít strach, že by se ti to nepovedlo. Holanďani mají totiž spoustu tradičních dobrot i skvělých podniků. Jejich životní styl jim totiž dovoluje dát si něco dobrého, hned totiž všechny kalorie vyšlapou na kole.

Podnik, který nás hned první den v Amsterdamu přímo uchvátil, byl Foodhallen, který se nachází v areálu De Hallen. Jestli znáš pražský Manifesto Market, představ si ten, ale asi dvakrát větší. Koncept Foodhallen je podobný, ve velké hale se nachází spousta stánků s jídlem ze všech možných koutů světa. Převažuje sice Asie, ale můžeš si dát pizzu, burgery, ryby nebo si třeba namixovat vlastní jogurt. Platit je možné pouze kartou. My jsme ochutnaly bagetu Banh Mi ve vietnamském stánku. Tu si můžeš dát ve čtyřech možných variantách. Na první pohled ti může přijít, že je drahá, stojí 8 euro, ale je výborná a zasytí. Během pobytu v Amsterdamu totiž zjistíš, že tohle je super cena za to, že se kvalitně najíš.

Foto: Hana Grohová

Ve Foodhallen se dá platit pouze kartou. Ale to není v Amsterdamu ojedinělý úkaz. Právě v restauracích či kavárnách často totiž vůbec neberou hotovost. Takže až si budeš balit na svůj výlet, nezapomeň kartu s dostatečným obnosem peněz!

Dalším místem, kde se dá dobře naobědvat nebo navečeřet, je pizzerie De Pizzabakkers. Tento tip jsme dostaly přímo od amsterdamské kamarádky a pizzerii můžeme označit za poměrně fajn studentský podnik. Můžeš si vybrat z několika druhů předkrmů, salátů a pizzy. A na závěr mají i dezerty. Pizzerie je poměrně cenově výhodná na Amsterdam, ale samozřejmě je dražší jak u nás. A zase se tu dá platit pouze kartou.

Jak už jsem zmiňovala, Holandsko je proslulé lívanci a palačinkami, proto jsme je mívaly každý den ke snídani. Vyzkoušely jsme několik podniků, a na první příčku našeho pomyslného žebříčku jsme umístily kavárnu CT Coffee and Coconuts. Nachází se v objektu bývalého kina a je opravdu obří - třípatrová. Je v příjemném a pěkném prostředí. Ke snídani jsme měly kokosové lívance, které stály sedm a půl eura a byly naprosto vynikající. A ještě ke všemu nejlevnější, co jsme měly.

Můžeš si samozřejmě dát i mnoho dalšího - od míchaných vajíček po smoothie bowl. Dalším (nejen) snídaňovým podnikem je Pancakes Amsterdam, kde mají zmíněné typické holandské lívanečky poffertjes. Ale pozor, vaří je jen do 19 hodin! Bohužel jsme nebyly moc spokojené s obsluhou a vysokými cenami. Na snídaně je také vyhlášený The Breakfast Club. Ale zas až tak super teda není. Lívance byly sice dobré, ale hodně suché a hodně drahé. Bohužel.

Foto: Hana Grohová

Místa, která musíš vidět

Chvíli po příjezdu jsme se rozhodly navštívit De Hallen. Podle mě je to super místo, které rozhodně stojí za to ho navštívit. Dalo by se říct, že je to prostředí plné hipsterských obchodů v jedné velké hale. Některé z nich jsou teda dražší, ale pokud jsi hudebním fanouškem, určitě tě potěší second hand stánky s gramodeskami. Prodávají se tu i použité knihy, z čehož bych byla nadšená, neumím ovšem bohužel holandsky. Součástí De Hallen je i už zmiňovaný Foodhallen.

Foto: Hana Grohová

Ty z nás, kteří jsou více umělecky zaměření, rozhodně zaujme objekt NDSM. Jestli znáš MeetFactory, tak tohle je něco podobného, ale rozsáhlejší a zajímavější. Ve staré tovární hale je spousta místností a každá z nich je moderně zařízená jiným umělcem. Venku na zdech najdeš street art. V NDSM probíhají i různé akce, my jsme bohužel neměly možnost žádnou z nich navštívit.

Foto: Hana Grohová

Architektonicky velice zajímavou budovou je filmový institut EYE. Je v severní části Amsterdamu a můžeš ho vidět z dálky od amsterdamského hlavního nádraží, ale lze dojet až přímo k němu trajektem, který je zdarma. Cesta lodí je zároveň fajn vyhlídkovou jízdou. Ale když by ti pohled z paluby nestačil, můžeš vystoupat na střechu mrakodrapu A‘DAM, který je vedle EYE. Tam je dokonce i houpačka, ze které uvidíš Amsterdam jako na dlani. Nemůžu ovšem připojit osobní zkušenost, protože cena není úplně student friendly. Vstup na mrakodrap stojí 12 a půl eura a houpačka dalších pět.

Foto: Hana Grohová

Mám ještě jeden super tip pro knihomoly: The American Book Center. Tři patra všech knih v angličtině, na jaké si vzpomenete. Beletrie, poezie, populárně-naučné knihy, kuchařky (třeba nová kuchařka od Elly Woodward) a mnoho dalšího. Navíc v prvním patře najdeš oddělení se všemi možnými americkými časopisy, v druhém patře si můžeš dát kafíčko a také si můžeš odnést knihomolskou plátěnku.

Foto: Hana Grohová

Kam na kafe

A když tě unaví běhání po městě, v Amsterdamu je pár fajn kavárniček, kam si můžeš jít sednout. Obecně jsme tedy byly docela zklamané holandskou kávou, některé kavárny bych přesto doporučila. Asi nejlepší mi připadala Caffènation Amsterdam, která má ovšem velmi zvláštní interiér. Takový mix všeho možného, který moc nedokážu popsat. Připadalo mi to tam trochu přeplácané, ale jinak fajn. Příjemné podniky jsou i Screaming Beans a Lot Sixty One Coffee Roasters. Pozor ale, pokud si chceš dát nějaký dortík. V Amsterdamu v kavárně je většinou nepotkáš.

Foto: Hana Grohová

Pak jsou tu ale kavárny, které bych nedoporučila, přestože jsou vyhlášené. První z nich je Scandinavian Embassy. Tam jsem svoje latté nemohla dopít, protože bylo moc hořké. A neohromil nás ani další známý amsterdamský podnik - White Label Coffee. Obě kavárny mají sice moc hezký interiér a je příjemné v nich sedět, ale kafe bohužel nic moc.

Amsterdam - ne na kole

Závěrečný verdikt zní: Amsterdam je super studentské město a rozhodně se ho vyplatí navštívit. Ne, pokud hledáš krásné památky, ale pokud chceš poznat zajímavý život v hlavním městě Nizozemí. Důležitá rada nakonec: pokud jsi turista, nepůjčuj si kolo! Zní to sice divně, v Amsterdamu najdeš kola na každém čtverečním metru, ale místní jezdí tak nebezpečně, že není vůbec dobrý nápad se mezi nimi motat.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější