Stejně jako naše dětství jsou pryč i klidné Vánoce. Konzumní uspěchaná doba nás stresuje pouhým pomyšlením, že budeme muset kupovat dárky. V hlavě se rojí otázky, co koupíme, za kolik koupíme, jak ušetříme, jestli se dárek bude líbit a hlavně, kdo všechen ten stres zabalí do balícího papíru a ozdobí stužkou.
Nezisková organizace Nevypusť duši si samozřejmě uvědomuje, že vánoční stres může být pěkným ďáblíkem pro naší celkovou pohodu. Proto si na poslední týden výzvy Odpočiň si připravila manuál, jak svátky prožít v klidu a pohodě. Přece jenom, o tom ty Vánoce být mají.
1. Mít reálná očekávání
Zapomeňte na Vánoce, kdy je všechno perfektní do poslední tečky. Náš život není pohádka, kde všichni žijí šťastně až do smrti. Náš život je komedie. Připálený kapr, zaskočená kost nebo spadlý vánoční stromeček od zvědavé kočky? Stalo se a stát se i může, tak proč s tím rovnou pro sichr nepočítat. Alespoň bude jednou na co vzpomínat. Stejně jako se může stát, že není v našich silách napéct 15 druhů cukroví, smažit kapra i řízky, uvařit rybí polévku a nezapomenout lít olovo. Vánoce mohou být krásné i pokud jsou v reálném měřítku.
2. Všeho s mírou
Vánoce jsou kromě svátků klidu a pohody především svátkem obžerství. Tady cukroví, perníček, tady chlebíček a tajné ochutnávání bramborového salátu. Všechno to spláchnout panáčkem nebo svařáčkem se všemi rodinnými příslušníky a až do Silvestra si vyčítat všechna sousta. Neutahujme si opasek, ale zároveň nedělejme jako kdybychom před Vánocemi drželi půst.
3. Stanovme si rozpočet
Peníze jsou vánoční složkou, která pravděpodobně trápí všechny nejvíce. Zvlášť studenty. Je dobré se včas podívat na svůj výpis účtu a připravit si strategii. Rozdělit si dopředu peníze, které budeme chtít investovat a dát stranou ty, které budeme nutně potřebovat. A taky se vyhnout vánočním večírkům, které naší strategii mohou značně narušit.
4. Plánovat
Vhodná strategie je dobrá i pro všechny úkoly, úkony a povinnosti. Řekněme si dopředu, na jaký večírek půjdeme, kdy půjdeme nakoupit dárky, kdy je zabalit, nebo kdy strávit čas s příbuznými. Tenhle plán je nutný dodržovat. Prokrastinaci si nechme na zkouškové, které je dřív, než se probereme ze Silvestra.
5. Delegovat úkoly
Pokud cítíte, že potřebujete s Vánoci pomoct, nebojte se o ní požádat. Požádat o pomoc je naprosto přirozené, stejně jako je přirozené ji odmítnout, pokud nám na ní nezbývají síly.
6. Pít alkohol s rozumem
Pokud síly dochází a stres přesahuje přijatelnou hranici, nechylume se k domácí výrobě vaječného koňaku. Alkohol k Vánocům samozřejmě patří, protože oslavná atmosféra je všude kolem nás, ale stejně jako vždycky, pijme ho s mírou.
7. Vše nemusí být perfektní
Jak už jsme zmiňovali v bodu číslo 1, mějme reálná očekávání, zvlášť v případě vánoční katastrof. Katastrofy se dějí, ať už je to hořící stromeček nebo kost zaseknutá v krku. Tyhlety vady na kráse přeci jenom dělají Vánoce Vánocemi. Nebo kde myslíte, že se berou všechny ty anekdoty, které si vyprávíme u večeře.