Duševní hygiena je stejně tak důležitá jako ta fyzická. Čištění zubů se možná po letech stalo rutinní záležitostí, ale takový odpočinek už na tom tak dobře není. Každý z nás si může pravděpodobně položit ruku na srdce a přiznat si, že se občas nezdravě přetěžuje.
Letošní rok Dne duševního zdraví se zaměřuje právě na mladé lidi v měnícím se světě, a to proto, že v oblasti duševního zdraví jsou děti a mladí lidé jednou z nejohroženějších skupin: 50 % chronických duševních onemocnění se poprvé objeví do 14 let, 75 % pak do 24. roku života. Nějaké duševní obtíže zažívá ve třídě v průměru až šest dětí ze třiceti ve věku 12-18, což dělá 20 %.
Marie Salomonová, spoluzakladatelka a ředitelka neziskové organizace Nevypusť duši, jezdí spolu s lektory po školách, kde pořádá workshopy pro středoškoláky, ale pracuje i na speciálním programu pro učitele. Se studenty mluví nejen o duševních onemocnění, ale poradí jim, kde vyhledat pomoc, pokud už tam nějaký ten kaz je.
Právě s organizací Nevypusť duši se teď můžete zapojit do výzvy Odpočiň si, která vám po sedm týdnů dá tipy, jak udržovat duševní hygienu a jak je důležité si občas prostě odpočinout. Jejím vyvrcholením pak bude jeden den v prosinci, kdy nebudete dělat nic jiného, než odpočívat. Především od 8 hodin večer. Tím dnem je 12. prosinec - takže jestli máte naplánovaný vánoční večírek, tak počítejte s tím, že nebude tak divoký jako vždycky. Vánoce mají přece jenom být svátky klidu a pohody, a ne stresu a zběsilého běhání po obchoďácích.
My se do výzvy pouštíme taky. Chceme mít duši stejně pěknou jako čerstvě umyté vlasy. Naše redaktorka Terka se rozhodla tuto výzvu vyzkoušet a na vlastní kůži popsat, jak to změnilo její život a duševní pohodu.
První týden je věnován spánku, kterého má někdo možná málo, možná moc. Na Facebooku Nevypusť duši najdete tipy pro kvalitní spánek, na blogu více informací jak na lepší spánek a není nic jednoduššího než se přidat k facebookové události.