Motivace

Pět rad, které ti usnadní splnění předsevzetí a cílů

Ať už si do dalšího roku přejete lepší známky ve škole, více peněz nebo změnu životního stylu, je dobré si předsevzetí takzvaně pojistit. Nejedná se o žádné čáry máry, ale o pár tipů, které můžete využít na splnění toho, co si stanovíte.
  1. Předsevzetí nebo plány si napište a rozepište!

    Psaní poznámek a věcí, které nás napadají se nesmírně podceňuje, ale ne nadarmo se říká, že co je psáno, to je dáno. Každou věc, která vás napadne k vašemu předsevzetí, si pište nebo malujte. Podle toho, co je vám bližší.

    Příklad: Jako cíl do dalšího roku jste si napsali přechod na minimalismus. Rozepište si, co tento krok znamená.

    Chtěla bych příští rok začít s minimalismem - chtěla bych změnit šatník - začnu tím, že vyházím, to co nenosím - ty zelené jsou děravé.

    Takto je nejlepší postupovat, pokud si plánujete nějakou změnu. Rozepsat si všechno do poslední dírky na ponožce!

  2. Nezapomeňte na malé věci!

    Rozepisování vašich plánů vás dovede k tomu, že budete přicházet na malé věci, které jsou s nimi spojené. To znamená, že pokud začnete třídit vaše oblečení, narazíte na ponožky, které máte rádi, ale jsou děravé.

    Nastává proces rozhodování a to jestli ponožky zašít nebo je vyhodit. Možná se vám to zdá směšné, ale tohle je největší chyták všech změn. Rozhodování je u takových maličkostí otravné a někdy se stane, že skříň radši zavřeme a řekneme si, že to vyřešíme jindy. To znamená nikdy.

    Takže si na papír rozepište věci, o kterých víte, že nejsou v pořádku. Důvod je prostý. Máte více času na přemýšlení, co s nimi uděláte a neobelháváte sami sebe myšlenkou, že i ta malá dírka na ponožce neexistuje.

    Foto: Studenta
  3. Naplánujte si datum, kdy chcete se změnou začít!

    A teď pozor! Nemusí to být první den v měsíci. Může to být datum, které se vám hodí, protože přijedete z dovolené. Může to být datum, které je vám prostě sympatické.

    Vaší změnu si naplánujte podle sebe tak, abyste její začátek neměli spojený s něčím negativním a nebyla pro vás stresující. Eliminujete tak šanci, že to zabalíte při prvním neúspěchu.

    Příklad: S přechodem na minimalismus začnu 5. ledna, protože budu mít čas na všechny věci ze seznamu.

  4. Plánujte si jednotlivé dny!

    Ať se to zdá jako otrava, na tzv. checklistech něco je. Já jim sice neříkám checklisty, ale denní seznamy věcí, které bych chtěla udělat. Slovo chtěla je velmi důležité. Je lepší než seznam věcí, které musím udělat.

    Jakmile si svůj seznam zafixujete jako trýznivou autoritu, která vám říká, co musíte dělat, nebudete si svůj seznam psát. A to nechceme!

    Příklad:

    Seznam může vypadat takto:

    -> vyzvednout věci z čistírny - košile, kabát, adresa, otevírací doba

    -> vrátit knížky - 5 knížek, otevírací doba

    -> napsat a editovat články - jaké, kolik, kam…

    Otevírací doba a adresa, kterou si zjistíte ihned při tvoření seznamu, vám usnadní čas a pozdější orientaci, kam se vydat dřív. Jestli do čistírny nebo do knihovny.

    U editace článků mám vždy po ruce ještě jeden papír, který je nadepsaný EDIT a tam píšu poznámky k tomuto samostatnému úkolu, protože je hodně obsáhlý a většinou se u něj objevují naše známé malé věci.

  5. Škrtejte a vyhazujte!

    Ano, i to k tomu patří. Zábavná forma, která vás vystřelí na měsíc. To je škrtání úkolů, které jste splnili na svém denním seznamu. Pravidelná dávka pozitivních hormonů, které vám zaplaví mozek a vy budete šťastní, že to jde a zvládáte to. Jakmile si škrtnete pár věcí ze svého seznamu, budete mít jistotu, že to funguje.

    Navíc zjistíte, že plněním úkolů se vám otevírá šance myslet na další věci, které potřebují vaší pozornost. Logicky tak vznikne posun. Budete stíhat víc věcí za kratší časový úsek, budete se soustředit na důležité věci ze svého seznamu a díra na ponožkách vás nezastaví na cestě do knihovny.

  6. Promyslete (si) svůj cíl

    Jo. Takhle jednoduše to zní a je to těžší, než to vypadá. Je to nejdůležitější část, která určí, jestli svoje předsevzetí dotáhnete do konce.

    Pokud se třeba chystáte přejít na minimalistický život, zeptejte se sami sebe, kvůli komu chcete žít minimalisticky. Samozřejmě, že odpověď by měla být kvůli sobě, ale často se stává, že chceme věci, které nejsou naší touhou.

    Většinou se rozhodujeme podle toho, jak nás tvaruje okolí, ve kterém žijeme. Kamarádi, partner, nebo vzory, které nám ukazují jak řešit situace, jak vypadat, jak se správně malovat nebo jaké oblečení nosit. Podle svých vzorů ( dosaďte si za tento výraz koho chcete) se posuzujeme a zapomínáme na to, že to co chceme vlastně není to, co opravdu chceme.

    Záměrně jsem tento bod dala na konec protože, na začátku by vás odradil. Mě by před pár lety odradil určitě a to proto, že bych chtěla změnu hned. Bezbolestně a bez úsilí. Ať už jde o hubnutí, změnu jídelníčku, změnu uvažování apod. Ale tak to bohudík nefunguje.

    Příklad:

    Zamyslíte se nad tím, proč chcete změnit šatník. Nelíbí se vám, co nosíte nebo se to nelíbí někomu jinému? Je vám ve vašem oblečení dobře nebo ho nesnášíte, protože není tzv. trendy? Představujete si, že budete nosit jiné oblečení? Jaké a proč?

    Zamyšlení nad tím, proč chcete sebemenší změnu, vám ušetří čas a hlavně úsilí. Není nic horšího, než když trávíte čas věcí, která není z vaší hlavy a na cestě za jejím splněním zjistíte, že jí vlastně nechcete. Demotivující. Znám z vlastní zkušenosti.

    Na závěr snad jen dodám, že těchto pět bodů vám pomůže v plánování čehokoli. Já jsem plánování považovala za zbytečné a dnes vím, že je to jedna z nejdůležitějších věcí.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější