kánoe

Pádluj, pádluj! Kam vyrazit na vodu?

Sjíždění řek vždy bylo, je a bude neodmyslitelnou součástí života mnoha Čechů. Proč? Protože naše krajina je prostě úchvatná. A když ji budete pozorovat z koryta řeky, otevře se vám její další dimenze. Vyjet "na vodu" je navíc z těch levnějších druhů dovolené. Jak to? Místo hotelu zaplatíte jen pár stovek za kemp a místo večeře si často vystačíte s plechovkou fazolí a špekáčkem. V přírodě si navíc parádně pročistíte hlavu od studia, opálíte se, vybijete si fyzickou energii (klukům naběhnou svaly a holky možná i nějaké to kilo shodí) a utužíte si vztahy v partě, se kterou vyrazíte. Důvodů, proč na vodu jet, je tedy víc než dost. Zbývá otázka - kam?

Vltava

Vltava je skoro jako povinná maturita pro vodáka v Čechách (byť už celkem přecpaná). Úseků je tam hodně, záleží na tom, na jak dlouho chcete jet. Naprostou klasikou je start z Vyššího Brodu - pro partu mladých lidí je tato trasa jako stvořená. Uvidíte nádhernou klidnou přírodu, vyzkoušíte si hned několik jezů, zapádlujete si na "oleji" a pokocháte se skvosty jako je Český Krumlov, zřícenina hradu Dívčí kámen nebo klášter Zlatá koruna.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

V sezoně si z kempů a hospůdek kolem řeky můžete vybírat, projedete dokonce i kolem spousty plovoucích barů, kde vám připraví osvěžující mojito nebo jiný drink. Půjčovny se o svoje zákazníky doslova perou, takže si můžete vybírat - dovezou vám věci do dalšího kempu, flexibilně upraví počet objednaných lodí a někdy si na jejich účet můžete dát v prvním kempu panáka na kuráž.

Sázava

Když chcete něco klidnějšího, ale přesto ne úplně odstřiženého od civilizace, přichází na scénu Sázava. Užijete si tu nádhernou přírodu, ale i adrenalin na spoustě jezů. Osvědčenou klasikou jsou trasy ze Světlé nad Sázavou do Ledče nad Sázavou, kde narazíte na proslulá Stvořidla. Tento úsek má asi 15 kilometrů, takže je skvělou volbou pro jednodenní vodu.

Druhou nejčastější variantou je pak trasa Týnec nad Sázavou - Pikovice, který, když zaberete, ujedete za další jeden den. Ani na Sázavě neumřete hlady a žízní. V sezoně se to tu kempy a hospodami jen hemží.

Morava

Máte za poslední semestr lidí až nad hlavu? Jeďte letos Moravu! Řeka teče totiž chráněnou krajinnou oblastí, takže je ideální pro relax přetíženého mozku. Klid od opilých partiček, front u jezu a přelidněných kempů je vykoupen obtížnějším hledáním místa na přenocování. Ale stojí to za to!

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Při troše štěstí uvidíte vzácnější druhy zvířat - hnízdí tu řada vzácných opeřenců a dokonce tu zahlédnete i bobry! A samozřejmě, jak název řeky napovídá, určitě se v okolí dopátráte i nějakého stylového sklípku s občerstvením a místním vínem. Řeka je plná kamenů, takže na ni radši nevyrážejte v období sucha. Pokud nejste doma víc na řece než na souši, zvolte střední úsek řeky, který je pro vodáky nejpřívětivější.

Ohře

Čtvrtá nejdelší řeka v České republice je skvělou volbou pro ty, kdo mají rádi přírodu i kulturu. Na Ohři si zapádlujete, odpočinete i zažijete adrenalin. V horní části, která vede Slavkovským lesem, to doslova "pojede samo". Ale musíte být ve střehu, překvapí vás tam nejedny peřeje. Kolem Kláštěrce nad Ohří je řeka zase pomalejší.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

V Tuhnicích a Radošově jsou dva obávané jezy. Pokud se chcete dožít dalšího semestru, určitě to neriskujte. I nejzkušenější vodáci se do nich nepouští. Jestli hledáte trasu na prodloužený víkend, nasedněte pod hradem Loket a jeďte do Klášterce nad Ohří. Jestli jste si vyhradili více dní, můžete začít už v Chebu. Do Karlových Varů je to odsud 64 kilometrů. Ti nejvytrvalejší si to můžou prodloužit o dalších 43 kilometrů a dojet až do Klášterce.

Otava

Otava je řeka, na kterou můžete vyrazit v partě, kde jsou různě zkušení vodáci. Její horní úsek má až horský charakter - je kamenitý a divoký. Protože je v chráněné krajinné oblasti, není se tu kde zdržovat. A upřímně, ani na to nebudete mít čas a myšlenky.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Začíná na soutoku Vydry s Křemelnou a končí až v Sušici. Za Sušicí si odpočinete a pokocháte se jedinečnou šumavskou krajinou. Klidná a malebná trasa ze Sušice do Písku je dlouhá 64 kilometrů a zabere vám tři až čtyři dny. Úsek před Sušicí je spíš adrenalinový než odpočinkový zážitek. Takže jestli nemáte velké ambice, vesty, helmy a spoustu zkušeností, radši ho nechte jiným.

Výhoda výletu na vodu je, že to může být i dost spontánní akce. Takže, kam letos vyrazíte?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější