Jablka to zvládnou bez obalu, brambory taky… Proč to tedy ta okurka nezvládne? Kdyby se prodávaly nahaté, obchodníci by ušetřili za obaly a navíc by se neprodukovalo tolik zbytečných plastů. To zní docela logicky, ne? Tak jaký je důvod, že se hadovky pořád prodávají zabalené do platového kabátu?
Životnost okurky
Jak dlouho si myslíte, že průměrná okurka bez obalu vydrží čerstvá a poživatelná? Odpověď vás asi moc nepřekvapí - jsou podle zkušenosti čtyři až pět dní. To není moc lichotivé číslo ve světě, kde až jedna třetina potravin končí v koši, právě z toho důvodu, že se zkazí (mimochodem, ta jedna třetina by nakrmila skoro celou hladovějící planetu).
Naopak okurka v plastovém kabátku vydrží, podle sdružení ochrany spotřebitelů, průměrně až čtrnáct dní. "V létě jsme testovali prodej okurek hadovek bez plastu, při horkém počasí dochází při teplotním šoku k orosení a rychlému šíření plísně. Hadovka bez obalu také vysychá," popisuje Romana Nýdrle za Makro ve článku pro Idnes.cz.
Čím déle, tím méně
Zní to sice dobře, ale co to znamená pro takového průměrného českého občana? Odpověď asi napadne každého - nemusíme vyhazovat tolik okurek, což ocení zejména peněženka, ale i životní prostředí. Z toho i samozřejmě vyplývá, že jich nemusíme tolik nakupovat a pocit, že je v lednici něco zeleného (ne, jogurt ani sýr se nepočítá) vám vydrží daleko dýl. Takže problém s peněženkou i ledničkou je vyřešený.
Díky tomu všemu je zapotřebí vypěstovat zhruba čtyřikrát méně okurek - farmáři sice teď neskáčou nadšením, ale my bychom měli. Protože buďme upřímní - v jedné té okurce je nacpáno tolik chemických mňamek, že by ani celý oddíl závodních kulturistů na měsíc nestrádal. Navíc při pěstování je potřeba vyhřívat skleníky a to se většinou děje za pomoci fosilních paliv. A nakonec -když se vypěstuje méně okurek, není jich potřeba tolik dovážet. A to nemá za následek nic jiného, než zmenšení uhlíkové stopy.
Je těžké tvrdit, že je normální, když okurka vydrží čtrnáct dní. Co je ale normální v dnešním konzumní společnosti? Není problém v okurkách v plastu, ale s lidmi. Až se zase příště budete rozčilovat nad ekologickým dopadem balených okurek, raději se zamyslete, jestli je všechno opravdu jenom černé a bílé, a jestli jste dneska zrecyklovali, co se dalo.
Anebo úplně nejlíp - zajděte si k babičce na okurku, kterou hnojil maximálně sousedův Alík. A nezáleží na tom, jak dlouho vydrží, protože na takové domácí okurky jsou i tři dny moc. Nebo skočte na Náplavku, tam taky rostou dobrý. Ale pozor: když už jste u toho bio, ne všechno bio je tak super, jak se může zdát. O tom zase jindy….