Demonstrace 23.6. Letná Prohlédni si galerii

Největší demonstrace od roku 1989. Jak vypadala očima dobrovolníků?

Do demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii zbývá něco kolem hodiny a půl a už teď je při pohledu na Letenskou pláň jasné, že bez dobrovolníků by se tahle akce neobešla. Desítky lidí se pohybují na místě, kde se za pár okamžiků odehraje největší demonstrace v Česku od Sametové revoluce. Nakonec se celkový počet dobrovolníků pohybuje něco kolem 200-300 lidí.

Damián Koch je jednadvacetiletý student Fakulty humanitních studií a je koordinátor dobrovolníků. "Do Milionu chvilek pro demokracii jsem se přidal před dvěma měsíci, ale činnost tohoto spolku jsem sledoval už téměř od jejího vzniku, tedy zhruba rok a půl." Líbí se mu především to, jak Milion chvilek funguje: "Je to opravdu nadstranická záležitost. Nesnažíme se nahrávat body určitým politikům, snažíme se spíš o kultivaci politiky celkově. Vzhledem k tomu, kolik tady dnes bude lidí a že je jich čím dál víc, by se dalo říct, že je změna vidět."

Damián Koch
Damián Koch Foto: Nikol Mudrová

Kvůli jisté změně v politice vstoupila do řad dobrovolníků i patnáctiletá studentka gymnázia Sára Švábová: "Myslím si, že to, co se tady u nás děje, není dobré. Věkově nejsem dospělá, ale ráda pomůžu s tím něco změnit." Její rodiče i spolužáci ji podporují. "Když jsem rodičům říkala, že mě pozvali, abych s demonstracemi pomáhala, tak s tím souhlasili. Ve třídě mají spolužáci podobný politický názor a ptají se mě, jak to bude na demonstracích vypadat."

Sára Švábová
Sára Švábová Foto: Nikol Mudrová

Dobrovolníci jsou rozděleni do několika skupin. Je zde ostraha, skupina pro stavění, pro bourání a antikonfliktní tým. Ten řeší distribuci lidí po pláni - aby se lidé nemačkali a nedocházelo ke zraněním a aby zdravotníci mohli plnit svoji práci. Případné konflikty nebo potíže hlásí lidé z antikonfliktního policii.

Foto: Nikol Mudrová

Neméně důležití jsou i dobrovolní zdravotníci, kterých je zde kolem stovky. "Jsou zde dobrovolníci z různých krajů. Tyhle dobrovolnické akce organizuje především Červený kříž. Máme tady spoustu zástupců i ze skautů z Brna z Jihomoravského kraje," sděluje nám jeden ze zdravotníků kousek od pódia. Zdravotníci kontrolují pacienty v případě poranění a také zajišťují komunikaci, aby nevznikala zbytečná panika a lidé nepřetěžovali záchrannou službu, kdyby se nejednalo o nic vážnějšího. "Nejtěžší na zajištění byly asi jednotlivé perimetry, jelikož se jedná o velké prostranství, musí se rozmístit různě defibrilátory, také boxy s ledem, v případě veder nebo případů úžehu," dodávají dobrovolníci.

Foto: Nikol Mudrová

Dobrovolníkem zadarmo a na plný úvazek

Předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář přerušil studium na úkor organizace demonstrací, jelikož mu to zabere spoustu času. Není však jediný, kdo obětuje tomuto úkolu nemalou část dne. Dalším takovým je i Damián Koch: "Pokud bych počítal i organizaci na Facebooku a podobné úkoly, je to tak osm hodin denně poslední dva měsíce." Nejtěžší je podle něj skloubit požadavky všech zúčastněných od produkčních po zdravotníky: "Musíme to udělat tak, aby byli všichni spokojení a aby všechno fungovalo. Všichni mají skvělou vůli, ale je to samozřejmě náročné."

Větší část dobrovolníků však pomáhá až na místě, stejně jako Sára: "Tady na místě většinou bývám 2-3 hodiny předem a pomáhám s přípravou na samotné demonstraci a s úklidem. Pomáhám například s roznášením letáků nebo stavěním koridorů."

Foto: Nikol Mudrová

Damián se jako koordinátor podílel na každé demonstraci za svobodnou justici, dokonce i mimo Prahu v Pardubicích a v Hradci Králové - a může tak organizaci těchto protestů srovnávat: "Myslím si, že v rámci týmu jsme stále unavenější a unavenější (smích). Na druhou stranu máme víc zkušeností a některé věci fungují profesionálněji." Dodává, že na první demonstraci bylo v antikonfliktním týmu asi patnáct dobrovolníků, nyní jich je sto.

A neroste jen počet dobrovolníků, ale i lidí, co chtějí jakkoliv pomoci a v neposlední řadě i těch, kteří na demonstrace chodí.

Dobrovolnictví není jen pro mladé

Většina dobrovolníků je z řad studentů a mladých lidí, ale najdou se i výjimky, které jsou životem ostřílenější. Mezi nimi je i Ladislav Lomský, který se zúčastnil i demonstrací na Letné v roce 1989. "Byl jsem na tomhle místě před třiceti lety a moc se to nezměnilo. Jsem rád, že to ti mladí kluci dali dokupy. Byl by hřích, kdybych tady nebyl."

Ladislav Lomský
Ladislav Lomský Foto: Nikol Mudrová

Srovnat letošní demonstraci s tou z roku 1989 však podle něj úplně nejde. "Tenkrát to bylo o totální změně, dnes je to jen o vylepšení," a víc při zemi zůstává i v odpovědi na otázku, jestli podle něj mohou tyto demonstrace sesadit Andreje Babiše z postu premiéra: "To určitě ne, protože v zásadě je tady demokratický vývoj, jsou tu volby, ale bohužel k volbám máme ještě daleko. Jestli to ale vydrží až do voleb, tak určitě dojde k velkým změnám."

Plná Letná, spousta práce

Již půl hodiny před startem jsou přední sektory zaplněny a dav skanduje hesla jako "Už jsme tady!" nebo "Máme toho dost!". Kolem půl páté začíná demonstrace a na Letenské pláni začíná být těsno, přesto ještě během první hodiny organizátoři několikrát oznámí, že jim policie hlásí plné metro na zastávce Vltavská a je potřeba udělat prostor pro nově příchozí. Prvotní odhady hlásí něco kolem 250 000 účastníků. Dobrovolníci mají plné ruce práce s usměrňováním demonstrujících stojících na silnici. "Většina lidí nás poslouchala a dokonce nám děkovala za naši práci. Žádný zmatek jsem nezaznamenala," shrnula průběh akce Sára.

Foto: Nikol Mudrová

O něco větší komplikace musel v průběhu řešit Damián: "Párkrát jsme řešili příjezd pro sanitku, kdy jsme museli hýbat masami lidí. Ale vše proběhlo v pořádku. Měli jsme výborný tým dobrovolníků. Úplně nejlepší ze všech dosavadních demonstrací." V horkém počasí se několika lidem udělalo špatně. Jakmile organizátoři dostali takovou informaci, demonstraci přerušili a z pódia zavolali na místo dobrovolné záchranáře.

Foto: Nikol Mudrová

Krátce po demonstraci Damián Koch nedokázal své pocity popsat. "Mám pocit, že mám ještě zadržený dech a budu moct vydechnout, až se podívám na záznam a na proslovy, které jsem nevnímal, protože jsem byl zatížen organizací." Sára má pocity smíšené: "Nevím, jestli bych měla být nadšená. Je mi líto, že demonstrovat vůbec musíme. Ale jsem samozřejmě ráda, že jsem toho mohla být součástí. Doufám, že to pomůže a pan premiér konečně rezignuje na svou funkci."

Spolek Milion chvilek pro demokracii pronesl několik prohlášení. Místopředseda Benjamin Roll opětovně ujistil, že se spolek nestane politickou stranou a zůstane nadstranický. Předseda Mikuláš Minář pak oznámil, že spolek bude stále ve střehu a protesty může svolat kdykoliv. Další oficiální demonstraci plánují 16. listopadu 2019 opět na Letenskou pláň.

Foto: Nikol Mudrová

A co od této demonstrace očekává sám koordinátor dobrovolníků Damián Koch? "Myslím, že lidé odejdou s nadějí. Budou se ji snažit přenést do svých obcí a měst a ta změna začne v srdcích a hlavách účastníků této demonstrace."

Foto: Nikol Mudrová

Více fotografií nejen týkajících se dobrovolníků najdete v úvodní fotogalerii.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější