Možná si říkáte, že na tom, jestli hodíte jednu lahev do plastu, skla nebo smíšeného odpadu, stejně nesejde. Když si ale každý řekne totéž, opravdu se nic nezmění. Nejlepší cestou je tedy začít sám u sebe. Každý malý krůček se počítá! A úplně nejlepším řešením je vyměnit plasty za produkty z přírodních materiálů. Ty bývají šetrné nejen k přírodě, ale i k našemu zdraví. Je také dokázáno, že kdo žije v míru se svým okolním prostředím, je šťastnější. Takže jestli se snažíme chránit životní prostředí, neděláte to jen pro planetu, ale především sami pro sebe.
Pokud tedy nechceme skončit zamořeni plastovými odpadky, měli bychom omezit jejich použití. Jde to snadno, tady máte 7 způsobů, jak na to:
Kosmetika
Napadlo vás někdy, že i ve chvíli, kdy si jen umyjete ruce, spláchnete do oceánu neuvěřitelnou spoustu mikroplastů? Většina mýdel, sprchových gelů a další kosmetiky stále obsahuje nespočet chemických látek a není tak rozhodně šetrná nejen k přírodě, ale především k našemu zdraví.
Polská značka Yope se zaměřila na otázku, proč máme po umytí ruce suché a napnuté. Mýdlo by mělo být jednoduchou kosmetikou, především z rostlinných mycích, pečujících a vonných substancí. Nicméně, poslední dobou výrobci více a více přidávají umělá barviva, silikony a další látky. Je to nezbytné? Naopak, je to přebytečné. Tyto doplňky většinou způsobují akorát suchou a podrážděnou kůži na rukách a jsou zdrojem alergie.
Koupit mýdlo - brnkačka. Jenže ne tak docela. Mýdel sice existuje hodně, ale dobrých a příjemných je po skrovnu a jsou dražší. Zaplatit za základní mycí kosmetiku stejně jako za pleťový krém? To je přece směšné! Koukněte sem a dejte chemii červenou, vaše pleť za to stojí, a navíc tím pomůžete přírodě. Můžete si vybrat z vůní od kokosu a mořské soli, pelargónie až po třezalku. Dobrý skutek se vždycky počítá, ne?
Třídění odpadu
Asi první, co každého napadne ve spojitosti se šetrností k životnímu prostředí, je tříděný odpad. Ač je to téma tisíckrát opakované, stejně se najdou tací, kteří ani tuto banalitu stejně nedodržují. Opravdu je takový problém zřídit si doma několik bedýnek a před vyhozením se zamyslet, jestli je kelímek plastový nebo papírový? Zabere to chviličku, ale ovlivní to mnohé!
Když je řeč o kelímcích, konkrétně těmi od jogurtu se začala zabývat značka Preserve, která z nich vyrábí různé designové produkty, a to od zubních kartáčků přes holítka až po nádobí.
Lahve na pití
Mohlo by se zdát, že jde zdánlivě o prkotinu. Možná ano, ale kdyby si to každý vzal skutečně k srdci a přestal kupovat balené vody v plastových lahvích, byli bychom, co se týče ochrany přírody, naprosto někde jinde. Naprostou většinu plastových odpadků totiž tvoří právě PET lahve.
Příště až si půjdete do supermarketu koupit vodu, zamyslete se, jestli to opravdu stojí za to. Nehledě na to, že se svou lahvičkou, do které si natočíte kohoutkovou vodu (ano, skutečně si tu můžeme dopřát ten luxus, že teče už téměř všude pitná voda) ušetříte docela slušný peníz. Koukněte na eco lahve od Retap, se kterými budete nejen šetřit přírodu, ale navíc je i mnohem víc cool než nějaká petka.
Udržitelná móda
Žijeme v konzumní společnosti, kde je profit pro většinu z nás na prvním místě. Bez milosti a bez ohledu na životní prostředí a také na životy lidí, kteří stojí na začátku výroby.
Když si jdeme do svého oblíbeného módního řetězce koupit něco hezkého na sebe, přemýšlíme také nad tím, jak daný kousek vznikl? Kdo, kde a v jakých podmínkách ho ušil? Většina z vás asi moc ne… O tom ten "konzum" totiž opravdu je. Chtít, zaplatit, mít. Nic víc, nic míň.
Podle údajů organizace NaZemi náleží z celkové ceny výrobku pracovníkům, kteří jej vyrobili, přibližně 1 procento. Asi 80 % ceny připadá oděvnímu řetězci, který jej prodává, 11 % tvoří administrativní náklady a doprava, 8 % je cena materiálu. Naštěstí se čím dál více objevují zastánci konceptu spravedlivého obchodování (tzv. fair trade), kteří se snaží nastavit systém obchodování s textilem tak, aby z něj těžili všichni včetně dělníků a dělnic.
Pokud se chcete aktivně zapojit a odmítáte se dál podílet na vykořisťování ševců a švadlen z rozvojových států, není nic jednoduššího. Značek, ze kterých můžete vybírat, přibývá. Nás zaujala například Meera Design.
Brčka
Plastová brčka jsou šestým nejrozšířenějším druhem odpadu - vyplývá z dat aplikace Litterati, která odpady mapuje. Pouhé procento plastových brček je možné recyklovat, protože jsou většinou vyrobené z kombinace polystyrenu a polypropylenu. Evropská komise v květnu navrhla zakázat jednorázové plastové výrobky jako nádobí, příbory, brčka a další, aby chránila život v oceánech a snížila tak emise vznikající při výrobě umělých hmot.
Této "revoluce" se začíná účastnit čím dál víc značek, řetězců i vlád jednotlivých států. Zapojte se taky a popožeňte tento proces. Buď nesrkejte vůbec nebo si pořiďte brčka nerezová. Věděli jste, že něco takového existuje? Navíc tím podpoříte i své zdraví. Zatímco z těch plastových se uvolňuje během pití spousta škodlivin, z těch nerezových se do drinků nevyplavuje naprosto nic. Co říkáte na tyhle od Made Sustained a nebo bambusová od značky Mobake?
Bavlněné výrobky
Bavlna je nejpěstovanější plodinou na světě. Při jejím pěstováním se používají zakázané chemikálie a bavlna je zpracovávána za použití dalších toxických látek, z nichž část ve vláknech zůstává a dostává se do kontaktu s pokožkou či dokonce se sliznicí. Škodlivá je tak nejen pro zemědělce na plantážích, ale také pro vás.
Věděli jste, že dokonce i dámské hygienické potřeby (např. vložky nebo tampóny) jsou vyráběny především ze syntetických materiálů, které bývají také často běleny chlórem a dalšími chemikáliemi? Zkuste raději menstruační kalíšky od LadyCup se super designovými obaly, které jsou vyráběny z lékařského silikonu a ty naopak nejsou běleny chemikáliemi.