Ultimate frisbee

Ultimate frisbee: Sport, při kterém jsou rozhodčími sami hráči

Sluníčko, zelená louka, parta přátel a frisbee. To evokuje pohodu a léto. Jenže stačí dát před frisbee slovíčko ultimate, a hned je z toho oficiální a na fyzičku dost náročný sport. Pohodová atmosféra, která k disku tak nějak patří, se ale z ultimate frisbee rozhodně nevytrácí.

Když stojím na tréninku pražského týmu, připadá mi to jako kombinace atletiky, power jógy a štafetového běhu. Jen si u toho navíc ještě házejí diskem. Na ultimate frisbee je nejzajímavější asi to, že tu nejsou žádní soudci ani rozhodčí. Na tom, jestli se stala chyba a co s tím, se musejí dohodnout sami hráči. Se sportem je proto asi víc než kde jinde spojený takzvaný Spirit of the Game - tedy odpovědnost za dodržování všech pravidel.

Foto: Klára Matějková

"Hráči ultimate frisbee jsou hodně free lidi. Všechno je tu hlavně o komunikaci, dohodě a argumentaci. Možná právě proto se kolem tohoto sportu pohybují samí pohodoví lidi. Když se v týmu náhodou objeví nějaký člověk, který by nejraději za každou cenu vyhrál, vlastní tým ho umravní, aby se choval fair play," vysvětluje Daniel Pína, trenér a hráč týmu Poletíme a FUJ.

Výbava pro ultimate frisbee není nijak finančně náročná. Stačí vám sportovní oblečení a fotbalové kopačky, disků je na hřišti k dispozici dost. Hraje se na trávě a hřiště je označené stejně jako při americkém fotbalu. Tréninky i zápasy se dělí na dvě sezony: venkovní a halovou. Dovnitř se hráči přesouvají na přelomu října a listopadu.

Foto: Klára Matějková

Léta tréninku jen tak nedoženete

Pravidla jsou složitější, ale dají se shrnout takto: Hlavní je přihrávkami doházet disk do soupeřovy zóny. I v tomto je sport podobný americkému fotbalu. Na rozdíl od něj ale s diskem nesmíte běhat. V přihrávce spoluhráči brání soupeř. "Je to hodně běhavý sport a je super, že je nekontaktní, protože jenom tak ho můžou hrát holky a kluci dohromady. Neznám moc jiných sportů, u kterých je to možné," doplňuje Dan.

I když se u nás ultimate frisbee provozuje více než osmnáct let, moc známé není. Přitom vyžaduje řadu let tréninku. "Začal jsem s frisbee před čtyřmi lety, ale už nedoženu náskok těch, kteří to hrají od malička. Jako ve fotbale - když začneš hrát až ve dvaceti, nikdy nebudeš tak dobrý jako ten, kdo to hraje odmalička. Možná i v tom je problém s jeho popularitou v Česku - nedopracovali jsme se ještě k žádné juniorské lize," podotýká Dan.

Foto: Klára Matějková

Skautský sport

Přesto ale funguje systém turnajů tak, aby si zahrál kdokoli. Jakmile se rozhodnete pustit do ultimate frisbee za vaše město, stačí sehnat někoho, kdo rozumí pravidlům, a sestavit tým. Nedávno se konalo mistrovství Evropy, na kterém se Česko umístilo na devátém místě. A to je super úspěch. Ale pokud byste chtěli hrát ultimate frisbee profesionálně, musíte do Ameriky. V Evropě je to téměř nemožné.

Na tréninku často potkáte všechny věkové kategorie, dokonce i dvanáctileté děti. Ty jsou sice znevýhodněné výškou, dospělí je ale berou mezi sebe, aby si zahrály. Jde hlavně o férovost a o to, aby hra všechny bavila. Možná proto je ultimate frisbee tak populární mezi skauty.

Foto: Klára Matějková

"Na tenhle sport jsem přišel díky skautu," popisuje mi šestnáctiletý Jáchym, který se zrovna přiřítil k tribuně hřiště. "Mezi skauty dělá frisbee dost lidí, je to hodně skautský sport. Jsme totiž dost féroví, stejně jako tahle hra. A to, že není tak populární, mi na ní přijde snad jako to úplně nejlepší. Díky tomu je to hodně speciální."

Hon za koláčovou formou

Počátek házení placatým kulatým předmětem se datuje k roku 1871. V Connecticutu v USA tehdy bylo jedno pekařství s koláči z kulaté formy. Studenti tamních škol zjistili, že když si s ní hází, skvěle lítá. Dalších 75 let si tedy s koláčovými formami hráli.

Foto: Klára Matějková

O něco později začalo být v Americe velmi populární UFO. Stavební inspektor W. F. Morrison si dal dvě a dvě dohromady a vycítil v souvislosti mezi UFO a studentskou hrou výbornou obchodní příležitost. Formu z koláčů proto předělal na umělohmotné frisbee s názvem Pluto Platter. Asi není potřeba vysvětlovat, že uspěl a jeho vynález se těšil obrovské popularitě. Od roku 1984 pak ve Švédsku působila Světová asociace létajícího disku (později se z ní stala neziskovka a asociace se usídlila v Coloradu), která začala sdružovat milovníky frisbee z celého světa. A nutno říct, že ultimate frisbee je jen jedna z mnoha disciplín, které si s ním můžete zahrát.

Foto: Klára Matějková

V ČR zatím najdete jenom něco kolem pětačtyřiceti aktivních týmů. V průběhu roku mezi sebou často pořádají zápasy. Protože se sportu u nás věnuje jen malé množství lidí, všichni se mezi sebou znají. Turnaje se pořádají o víkendu, takže pokud se chcete taky přidat, nemusíte mít strach, že vám to výrazně zasáhne do školní docházky nebo do práce.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější