Psychoterapie není určena jenom lidem s psychickým onemocněním a určitě není žádná ostuda terapeuta vyhledat. Psychoterapie má pomoci i lidem v těžkých životních situacích, ať už se jedná o stres v práci, neshody ve vztazích nebo hledání sebe sama. Psychoterapeut Tomáš Řiháček v rozhovoru pro ČT24 řekl, že psychoterapeut se stává na určité období klientův průvodce životem. Pomáhá mu uvědomit si své potřeby, změnit postoj k životu, k sobě nebo lidem, osvojit si dovednosti nebo udělat těžké rozhodnutí.
Proč chodit na několik drahých sezení, když můžu chodit k pojišťovnou hrazenému psychiatrovi, který můj problém smaže tabletkou? Narozdíl od psychiatra, kde se problém řeší převážně léky a měl by být vyhledán až v nejkrajnější mezi, psychoterapeut klientovi pomáhá lépe pochopit příčinu vzniku jeho problémů a to mu umožní s nimi lépe zacházet.
Takové problémy mohou vznikat například pouze z "obyčejného" uchopení našich emocí. Každý vnímá svoje emoce jinak. Běžně by se emoce pravděpodobně dělily na pozitivní a negativní. Do pozitivních bychom zařadili například štěstí nebo lásku. Do negativních zase smutek nebo vztek. Všechny emoce jsou ale správné a je správné je pouštět ven podle našeho cítění. Ne je dusit, protože nám někdo kdysi řekl, že je ostuda brečet, když jsme smutní. Jejich potlačováním akorát v sobě natahujeme časovanou bombu.
A bomby obvykle bouchají.
Psychoterapie může pomoci i vyléčit rány z minulosti. Takové, o kterých ani nevíme, že tam jsou, a o kterých nevíme, že nás podvědomě tíží.
Pokud se v našem životě cítíme"zaseklý", neměli bychom se bát využít pomoc terapeuta. Zpočátku se to může zdát těžké. Vzít telefon, vytočit číslo a objednat se. Jak se mám asi objednat k psychoterapeutovi, když se neumím objednat ani k zubaři?
Z organizací, které se zabývají dostupnou psychoterapií, vám v Nevypusť duši doporučují například Meetina z.s. nebo Sociální klinika.
Další týden je zaměřený na dobročinnost, protože už v úterý 27. 11. je nejštědřejší den v roce - Giving Tuesday, tak pojďme udělat společně něco dobrého. Jen tak. Pro druhé, ne pro sebe. Nebo jindy v týdnu. Nebo třeba celý týden.