1) Například umí s přesností lepší než člověk identifikovat objekty na fotografiích či videích. Microsoft, který tuto schopnost UI představil, pracoval s metodou tzv. hlubokých neuronových sítí, které školily počítače, aby dokázaly rozpoznat obrazy. Tyto neuronové sítě byly až pětkrát hlubší než kterékoli dříve používané, proto byla jejich úspěšnost velmi vysoká.
2) Rozpoznávání řeči je pro UI také čím dál lehčím úkolem. Microsoft vyvinul automatizovaný systém, který dokáže rozpoznat nahrané mluvené slovo s chybovostí o několik procent menší, než vykazují profesionální přepisovatelé.
3) Umělá inteligence dokáže také rozeznávat na obrázcích a snímcích emoce lidí. Podle hlasové intonace zase pozná náladu mluvčího. A když k tomu přidáme i schopnost překládat z většiny cizích jazyků a hovořit, komunikaci mezi lidmi a počítači už téměř nic nebrání.
4) V horizontu několika let většina aut na zemi nebude potřebovat řidiče, ale bude ovládána pomocí umělé inteligence, která se dokáže orientovat v mapách, předcházet nehodám či správně vyhodnotit, kde nejlépe zaparkovat. Také umí sama pomocí dronu létat.
5) Ve zdravotnictví pomáhá umělá inteligence s využitím již existujících léků v léčbě ojedinělých typů onemocnění. Rovněž dokáže objevit rakovinu dříve než specializovaní lékaři, předpovědět hypoglykemický záchvat v předstihu tří hodin, umí ze snímku sítnice identifikovat diabetickou retinopatii, která je hlavní příčinou slepoty, a zvládne zanalyzovat genetickou informaci člověka ukrytou v DNA.
6) Zemědělci mohou umělou inteligenci využít při detekování různých onemocnění plodin. UI také umí předpovědět výnosy z pěstování určitých druhů rostlin či se postarat o úrodu prostřednictvím přesného zacílení postřiků pesticidy. Meteorologům pomáhá umělá inteligence předpovídat potenciálně nebezpečné počasí a finančníkům zase pohyb na trzích. Pomocí ní mohou dealeři obchodovat či vyřizovat pojistné nároky.
7) UI stojí rovněž za bezpečností internetu. Dokáže rychle odhalit viry i předvídat podvodné platební útoky ještě předtím, než k nim dojde. Ověřuje identitu uživatelů, umí napsat vlastní šifrovací jazyk, otestovat softwarové jednotky či vytvořit rozpoznatelný obrázek z rozmazaného snímku. A i v offline světě napomáhá bezpečnosti. Zloděje v domě rychle odhalí. Sociální nepokoje dokáže CIA s pomocí UI předvídat dokonce pět dnů před jejich vznikem.
8) Co se týče her a vizuální inteligence, tak v tom je UI přeborníkem a stále se zlepšuje. Porazila už nejlepší hráče v Jeopardy, Breakout, Super Mariovi, Go nebo Texas Hold’Em poker. Umí také namalovat reprodukci slavných uměleckých děl, složit hudební skladbu či napsat báseň. Dokáže navrhnout grafickou podobu loga, vymyslet vlastní recepty, doporučovat oblíbenou hudbu v rámci Spotify Discover Weekly, napsat filmový scénář či sportovní články, jako například ty o baseballu pro Associated Press.
9) A aby toho nebylo málo, umí UI odezírat ze rtů lépe než člověk či "trollit" na Twitteru, jako to předvedl v roce 2016 chat bot Tay, který se od ostatních uživatelů naučil rasismu. Umělá inteligence si rovněž umí napsat vlastní software pro strojové učení, které za schopnostmi samotného vynálezu UI stojí.
Umělé budoucnosti zdar!