Spolubydlící úvodní

3 věci, které se letos mění pro vysokoškoláky při hledání podnájmu

Říjen se možná zdá daleko, ale pro studenty bez bytu začíná být nejvyšší čas, aby si sehnali podnájem poblíž školy. Nevybouřená omladina totiž není zrovna na prvních příčkách nejžádanějších nájemníků a čím dál tím dražší nájmy situaci taky nepřidávají.

Hledejte společně s bytem rovnou i práci

Podle průzkumu Bezrealitky.com musejí studenti letos počítat se zas o něco vyšším nájmem. Například v Praze poskočily ceny bytů o 1 500 - 2 100 korun. Ale i studium v Brně se prodraží - tam začaly růst ceny bytů o 10 procent za čtvrtletí. 

"Bydlení v centru má mnoho výhod, ale také několik nevýhod. S přemrštěnými cenami nic neuděláte, člověk musí jen doufat, že správně odhladl, co je schopen utáhnout. Samostatným fenoménem jsou Airbnb ubytování… Ale to by bylo na samostatný článek. Každopádně bych doporučoval vyhnout se barákům, v nichž Airbnb sídlí. Případně pokud do takového baráku člověk jde, musí počítat s nočním hlukem, ale i s tím, že bydlení na tomto místě může mít jepičí život," komentuje situaci v Praze absolvent Konzervatoře Jaroslava Ježka a čerstvě přijatý student Masarykovy univerzity v Brně Marek Blažíček.

Fenomén podcast - cover web
Aktuálně.cz
Fenomén: #1 Vztahy, seznamování, rozchody. S Honzou Vojtkem, vztahovým terapeutem
24. 7. 2019
48 minut podcastu o vztazích

Je to sice dál, ale…

Za cca 70metrový byt v Ostravě, Plzni, Olomouci nebo Hradci Králové na začátku tohoto vysokoškolského roku zaplatíte něco kolem 12 až 14 tisíc korun. V Brně se cena vyhoupla na více než 15 tisíc korun a centrum Prahy se podle průzkumu trhu zaseklo na cca 20 tisících korun. Nezapomeňte ještě připočíst poplatky. Není proto divu, že studenti raději shání byty dál od center měst. Než aby se plácli přes kapsu, jsou ochotní strávit v dopravních prostředcích na cestě do školy až jednu hodinu!

"Celý život žiju v Praze na Stodulkách a nejvíc jsem to ocenila ve chvílích, kdy jsem se potřebovala dostat domů v pozdních nočních hodinách. Pak jsem se přestěhovala do Davle. Z bytu na sídlišti do baráčku se zahradou. A jsem moc ráda, že jsem mimo hektickou Prahu. Na druhou stranu, o dopravě ani nemluvím… MHD se dostávám do práce hodinu a půl. Ale i to se dá řešit. Pořídila jsem si skútr a teď jsem naprosto spokojená," říká Klára Červená, studentka Fakulty životního prostředí.

Faily Tales - Martin Feix
Aktuálně.cz
Faily Tales: #1 Martin Feix aka Influencer vlastní značky
3. 5. 2019
35 minut poslechu

Víc bytů na trhu. Ale jsou pro studenty?

Co by mělo podle portálu Bezrealitky.cz studenty potěšit, je, že je na výběr větší množství bytů. Do oběhu se totiž dostalo více tzv. "investičních bytů". Tak se říká příbytkům, kteří jejich majitelé koupili, často v dezolátním stavu, v průběhu let zrekonstruovali a nehodlají v nich bydlet, ale pronajímat je. Otázkou je, jestli si takové byty mohou studenti dovolit a jestli si je majitel do čerstvě zrekonstruovaného bytečku pustí.

"Mnoho majitelů logicky preferuje jednotlivce nebo pár nájemců před čtveřicí mladých lidí. Standardem by mělo být nastavení takzvaných ‚hlídacích psů‘, které studenty upozorní na vhodnou nemovitost. Zároveň je potřeba reagovat rychle a projevit svůj vážný zájem. Majitelé se jednoznačně shodují, že dávají přednost rychlé domluvě, kvůli které jsou ochotni udělat i celou řadu drobných ústupků," zmiňuje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky.cz.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější