V pátek 31. května unikla do médií předběžná zpráva auditu Evropské komise, podle které je Andrej Babiš ve střetu zájmů a jeho společnosti z holdingu by měly vrátit neoprávněně získané dotace. I proto na demonstraci vystoupí šéf české Transparency International, David Ondráčka. Ta totiž podala podnět k prošetření případu Evropskou komisí.
"Premiér je zralý na demisi", řekl v pondělí 3. května David Ondráčka na tiskovce Milionu chvilek před plánovanou demonstrací. "Pokud by měl Andrej Babiš tuhle věc ustát, řítíme se k maďarskému režimu a systému Viktora Orbána. Pevně doufám, že tomu se Česko vyhne."
V návaznosti na nové informace přidal spolek Milion chvilek ke svým stávajícím požadavkům několik dalších. Kromě odstoupení ministryně spravedlnosti i samotného premiéra požaduje nově taky to, aby se Andrej Babiš zbavil médií a vrátil neprávem obdržené dotace z vlastních zdrojů.
Protesty Milionu chvilek pro demokracii
Pravidelně se opakují od 29. dubna. Impulsem byla nečekaná výměna ministra spravedlnosti Jana Kněžínka za Marii Benešovou. Přestože premiér výzvy demonstrujících ignoruje a vysvětlovat okolnosti nechce, spolek se nevzdává. Podle slov jeho šéfa, Mikuláše Mináře, budou protesty pokračovat, a to ve větším měřítku. Milion chvilek aktuálně hledá něco většího, než je Václavák.
I o tom, jak by měly protesty pokračovat, jsme mluvili s předsedou spolku Milion chvilek pro demokracii, Mikulášem Minářem.
Andrej Babiš jasně řekl, že nikdy neodstoupí, protesty v ulicích ho dlouhodobě nezajímají (minimálně před médii). Nemáte pocit, že bojujete s větrnými mlýny?
Pro nás je důležité říct, co je ve společnosti špatně, pojmenovat problém a dát lidem možnost projevit jejich názor. Možná ještě důležitější, než konec téhle konkrétní vlny protestů, je pro nás to, aby lidé nemlčeli, občanská společnost sílila a zvykla si politiky kontrolovat. To musí vydržet i po Andreji Babišovi, protože jenom to může dlouhodobě kultivovat situaci v naší zemi. Samozřejmě ale uděláme všechno proto, aby se nám naše požadavky podařilo naplnit. To je ale hlavně v rukou pana premiéra.
Co dál? Budete protestovat donekonečna? Máte kromě demonstrací nějaký plán B?
Rozhodně není možné demonstrovat donekonečna, to je jasná věc. Na druhou stranu, dokud chodí víc a víc lidí, nejde to jen tak odpískat. Dnešní protest na Václaváku určitě není poslední - proběhne další vlna protestů v regionech, pak další demonstrace v Praze. Co bude dál, to zatím nevíme nebo to ještě říct nemůžeme. Vždycky ale reagujeme na momentální situaci nebo kauzy a pravdou je, že důvodů zatím spíš přibývá, než aby jich ubývalo.
Aktuální dění k uklidnění situace rozhodně nepřispívá. V pátek se v médiích objevily předběžné výsledky auditu Evropské komise. Zpráva mluví o střetu zájmů Andreje Babiše i o neoprávněných dotacích pro firmy z holdingu Agrofert. Odrazí se nové skutečnosti v požadavcích Milionu chvilek?
Určitě. Výsledky auditu se zdají být tak závažné, že je to v našich očích ještě větší problém, než výměna ministra spravedlnosti. Byť to má spojnici, která se jmenuje střet zájmů. Jak se totiž ukazuje z postoje Marie Benešové k celé věci, naše obavy z její nestrannosti jsou od začátku oprávněné. Audit se podle všeho může dotknout Agrofertu a velkých částek ročně, nejde tady podle analýz právníků jen o evropské peníze, ale i o ty české. Pokud by se to potvrdilo, byla by to pro premiéra zásadní rána. Pochybuju, že by zůstával v politice, kdyby ho to stálo tolik peněz z vlastní kapsy.
Vzhledem k aktuálnímu dění rozšiřujeme naše požadavky - chceme, aby Agrofert vrátil dotace, které získal neoprávněně, a aby stopnul jakýkoliv další příliv dotací, daňových úlev, investičních pobídek a veřejných zakázek. I tohle všechno spadá pod střet zájmů. Zároveň budeme žádat, aby se premiér zbavil médií.
I přesto, že se vám daří plnit náměstí měst po celé České republice, jste vy a vaši podporovatelé stále v menšině. Při volbách do Evropského parlamentu ANO mezi voliči opět zvítězilo.
Výsledky eurovoleb neberu jako velkou prohru. Dá se z nich vyvodit řada zajímavých věcí - ANO získalo o asi osm procent méně hlasů, než ve v posledních volbách do Poslanecké sněmovny, žádné triumfální vítězství to není. Před volbami sociologové říkali, že pokud bude nízká volební účast, Andreje Babiše to poškodí, pokud bude naopak vysoká, bude to hrát ANO do karet. Nakonec byla účast daleko vyšší, než se před volbami očekávalo a ANO získalo jen dvacet jedna procent. Určitě se tedy nepotvrdilo, že by demonstrace Andreje Babiše posilovaly, naopak je možné, že mu několik procent ubraly.
Milion chvilek pro demokracii je nepolitická organizace. Možná i kvůli tomu máte poměrně svázané ruce. Nebylo by vhodnější konfrontovat politiky na jejich vlastním hřišti?
V něčem máme svázané ruce, ale v něčem nám to naopak dává volnost. Síla hnutí je především v tom, že náš cíl je veskrze široký a obecný - zdravá a kvalitní demokracie. To nám umožňuje oslovit padesát až šedesát procent lidí v zemi. Náš úspěch je ovlivněný právě tím, že jsme nadstranické politické hnutí a lidé, kteří s námi sympatizují, nemají pocit, že se hlásí do některé politické strany. Pokud bychom se chtěli stát politickou stranou a začali formulovat konkrétní politické programy, dvě třetiny našich sympatizantů odpadnou.
Předpokládáte, že byste ztratili tak velkou část podpory?
Vůbec o tom nepochybujeme, dokonce jsme se na to ptali i signatářů. Jenom sedm procent lidí si přeje, abychom se stali politickou stranou. Ostatní stojí spíš za tím, abychom zůstali nepolitickým hnutím, které brání a kultivuje demokracii, není závislé na panu Babišovi a možná tady bude i potom.
Politické strany jsou samozřejmě důležité. Součástí řešení musí být aktivita politických stran a důvěryhodná alternativa k Andreji Babišovi, ale naší úlohou je ta druhá strana mince, tedy kultivace a probuzení občanské společnosti. K tomu, aby mohl člověk ve společnosti něco říct a byl brán vážně, přece nepotřebuje založit politickou stranu a vyhrát volby. Každý rozumný politik naslouchá lidem. Pokud to nedělá a ještě je dráždí, nemůže se divit, že jich chodí čím dál víc na náměstí.
Andrej Babiš v rozhovoru pro Deník.cz minulý týden řekl: "Pan Minář mi píše ve čtyři ráno a vyhrožuje mi, oslovuje mě Andreji. Pravděpodobně se v noci někde v hospodě chlubí před kamarády, že si to může dovolit." Je to pravda?
Není to pravda. S panem premiérem jsme si vyměnili několik esemesek, já jsem ho vždycky dopředu informoval o tom, jaké jsou naše požadavky a že by nás měl brát vážně. On mi na to odpověděl, že Marie Benešová je ideální kandidátka na ministryni spravedlnosti, že je velmi nezávislá a dokonce, že o ní v Lidových novinách vyšel pochvalný článek. (Y tho?, pozn. red.)
Předpokládám, že vaše nabídka na veřejnou debatu stále trvá.
Nabídka stále trvá a pokud si to pan premiér rozmyslí, jsme ochotni do toho kdykoliv jít. Jestli je problém s mojí osobou, může mě zastoupit několik dalších lidí z našeho spolku. Kdo, to si může Andrej Babiš klidně vybrat. Je však na místě, aby se premiér obhájil, protože tady už vůbec nejde jenom o nás. Mluvíme za desítky, možná už brzy stovky tisíc lidí. Pokud všechny ty lidi premiér odmítá a ignoruje, pak asi nemá argumenty a bojí se. Nahrává to domněnkám, že to, co říkáme, je skutečně pravda.