metoo

#MeToo – hon na čarodějnice, nebo spásná kampaň?

Určitě jste postřehli kauzu, která je v posledních měsících plná médií i sociálních sítí. Kampaň #MeToo, v níž lidé (ženy zejména) na sociálních sítích popisují zkušenosti se sexuálním obtěžováním a násilím. Co bylo na počátku celé kauzy a jaké jsou její dopady?

Holky, vzpomínáte si na pubertální vtípky kluků na základce? Rozvazování vrchního dílu plavek v bazénu, nenápadné osahávání, když jdete uličkou mezi lavicemi, nemístné poznámky na vaše nevyvinutá prsa nebo hodnocení vaší krásy pomocí bodové škály, kde ne každá z nás skončila na prvních místech? S odstupem času nám to možná už nepřijde tak traumatizující, ale jen si představte tu třináctiletou dívenku, která každý den ráno ztrápeně kouká do zrcadla a zkoumá, zda jí nepovyrostla prsa a najednou stojí s rozvázanými plavkami před celou třídou a všichni kluci se popadají za břicho smíchy.

A teď trochu z jiného soudku - měli jste staršího sourozence? Pak se vám určitě někdy stalo, že vás něčím naštval, a tak jste třeba začali brečet, přiběhli rodiče a vy jste si vymysleli, co hrozného vám ten otrapa provedl.  Nebo jste minimálně pravdivý příběh nalakovali trochu na jiné barvy. A asi nebudu daleko od pravdy, když si tipnu, že výprask dostal starší sourozenec a ne vy. Rodiče totiž neměli šanci, chuť ani čas zjišťovat, jak tomu bylo ve skutečnosti, starší sourozenec má být přece rozumnější. Nebo se mýlím?

Pokud bychom chtěli zkratkovitě popsat rozdílnost názorů na probíhající kampaň #MeToo, pak jsme to právě udělali. Co že to vlastně kampaň #MeToo je?

Foto: Shutterstock.com

Na začátku stáli filmový producent Harvey Weinstein (produkoval například oscarový film Zamilovaný Shakespeare) a herečka Alyssa Milano. V říjnu minulého roku herečka použila na sociální síti hashtag se slovy Me Too (která již dlouho používala aktivistka Tarana Burke jako vyjádření pochopení ženám černé pleti, které se staly terčem sexuálního násilí). Milano k hashtagu napsala: "Kdyby si všechny ženy, které byly sexuálně obtěžovány nebo napadeny, do svého statusu napsaly "Me too", možná bychom ukázaly, jak velký tento problém je". Hashtag zveřejnila krátce po obvinění Harveyho Weinsteina ze sexuálního obtěžování na pracovišti (měl dokonce několik žen znásilnit). Od té doby tento hashtag použily miliony lidí (nejen žen), kteří jeho prostřednictvím sdílejí svou zkušenost se sexuálním obtěžováním nebo násilím. Milano vyvolala obrovskou lavinu přiznání. Mezi nimi se objevují i přiznání k zážitkům několik (desítek) let starým. Zneužití jsou mobilizováni hlavně díky tomu, že o svých zážitcích začaly veřejně mluvit známé osobnosti (herci, modelky atd.) a také díky anonymitě sociálních sítí.

Nikdo už kampaň #MeToo nebere na lehkou váhu, a tak obvinění někoho v rámci této kampaně může obviněného stát kariéru, společenské postavení nebo vybudované vztahy. Společně s Harveym Weinsteinem byl obviněn jeden z čelních představitelů společnosti Amazon, a to proto, že o Weinsteinově chování měl vědět a krýt ho. Dostal okamžitou výpověď, stejně jako Weinstein.

Výše jmenované muže bychom velmi neradi označovali za oběti. Někteří další obvinění však už možná jako oběti nahlíženi jsou, alespoň někým. Možná postačí jeden příklad za všechny - a to rande amerického komika Azize Ansariho. V půlce ledna žena, která vystupuje pod přezdívkou Grace, zveřejnila své zážitky z onoho rande. Celým rande se mělo jako červená nit táhnout Ansariho důrazné a nevybíravé propracovávání se k sexu. Grace mu prý v průběhu večera jednou sdělila, že nechce být do ničeho nucená a že by byla ráda, aby se nestalo nic, za co by ho musela nenávidět. Chvíli se zdálo, že Ansari pochopil, po krátké chvíli se však opět o sex začal snažit. Poté ho již jeho společnice odmítala pouze neverbálně. Po oboustranném orálním sexu odjela Grace s brekem a s velmi špatným pocitem domů taxíkem, kterého jí Ansari objednal. Ráno mu na poděkování za příjemný večer odepsala: "Příjemný byl ten večer možná pro tebe. Úplně jsi ignoroval moje nonverbální narážky a vyjížděl jsi po mně. Chci, abys to ode mě věděl, aby třeba nějaká další holka od tebe příště nemusela odjíždět s brekem." Ansari se omluvil s tím, že prý opravdu nechápal její náznaky a myslel si, že to, co se stalo, chtěli oba.

Foto: Shutterstock.com

Kvůli podobným případům mnoho lidí kampaň odsuzuje, respektive odsuzují to, že se v kampani mísí vážná obvinění s těmi méně závažnými, až banálními. Na začátku února napsala bezmála stovka francouzských umělkyň otevřený dopis, v němž obhajují právo mužů dorážet na ženy a flirtovat s nimi. Bojí se toho, že tato kampaň dělá z žen bezmocné oběti, obsahuje dle nich nenávist vůči mužům a přirozené sexualitě.

Je však nutné v kontextu výše řečeného podotknout, že kampaň má často velmi pozitivní dopady (nejen ten s obviněním Weinsteina). Jeden příklad za všechny - právě pod vlivem vlny #MeToo promluvily veřejně známé americké gymnastky o sexuálním zneužívání sportovním doktorem Larrym Nassarem. Ten právě stojí před soudem kvůli řadě zločinů, mimo jiné sexuálnímu obtěžování a zneužívání mladistvých sportovkyň. Dohromady podalo svědectví zatím kolem 150 žen. Tyto však nepromluvily poprvé, snažily se o své zážitky podělit už dříve, s rodiči, trenéry, sourozenci - nebyly ale vyslyšeny (většinou proto, že neměly důkaz pro svá obvinění). A právě proto se mnozí shodují na tom, že kampaň je velmi důležitá. Důležitá pro oběti, které nebyly vyslyšeny, které se bály nebo styděly promluvit, které se cítily být osamocené ve svém trápení.

Slečna ve stresu
work
Osobní příběhy studentů aneb nejlepší wake-up call
11. 2. 2018
3 minuty k zamyšlení

Co říci závěrem? Zejména to, že by se k celé kampani mělo přistupovat se selským/zdravým rozumem. Asi není potřeba veřejně pranýřovat člověka za to, že před 40 lety sáhnul ženě na koleno nebo pozadí při focení. Na druhou stranu je nutné pochopit pozici slabšího, který nemůže vědět, zda nepříjemná situace sáhnutím na koleno končí, nebo zda se z otrapy vyklube i sexuální násilník. Také jste asi veřejně nikdy nemluvili o tom, kolikrát vám opilí muži v nočních pražských ulicích řekli něco oplzlého. Vlastně to většinou ani neřešíte, pokud se pohybujete mezi dalšími lidmi. Když to ale řekne po cestě domů pražskou noční ulicí, kde jste jen vy a on, nelze si racionálně říkat, že jde určitě jen o ožralu, který není násilí schopen. Kampaň #MeToo dává hlas lidem, kteří se doteď báli promluvit.

Nezapomínejme ale na to, že #MeToo je až důsledkem - bránit se nejen slovem lze i mimo sociální sítě a často tím můžeme předejít nebo zabránit nepříjemné situaci, která nás může poznamenat na celý život.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější