Pražské akce a koncerty
Český rozhlas připravil speciální třináctihodinové živé vysílání s názvem Studio '68. To začíná v pondělí 20. srpna ve 21:00. Jeho moderátoři Jan Pokorný a Martin Veselovský připomenou minutu po minutě události srpnové noci roku 1968. Hned dopoledne 21. srpna naváže před budovou Českého rozhlasu pietní akt k uctění památky padlých. Právě u budovy rozhlasu se odehrály boje, při kterých bylo zabito či smrtelně zraněno 17 lidí…
V úterý 21. srpna se taky můžete vydat na Koncert ´68 na Václavské náměstí, na kterém zazní největší hity roku 1968 v podání současných zpěváků. Vystoupí Marta Kubišová, Marta Jandová, Aneta Langerová, Lucie Bílá, Tereza Černochová, Jana Kirschner, Vojta Dyk, Matěj Ruppert, Xindl X, Honza Křížek, La Putyka, Petr Malásek a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. My tam budeme, co vy?
Po celé zemi
Brno si 21. srpna od 15:00 připravilo na Jakubském náměstí happening. Uslyšíte projevy, protestsongy, připravená je také výstava o okupaci a promítání dokumentů v bývalé budově České televize.
V Liberci uctí lidé památku obětí na shromáždění u památníku na náměstí Dr. E. Beneše v 9:00, následně naváže promítání autentických záběrů a koncert písní Karla Kryla.
Co se stalo 21. srpna 1968?
Okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy začala v noci z 20. na 21. srpna. Už ráno k budově rozhlasu a na Václavské náměstí dorazily tanky, které ostřelovaly Národní muzeum. Od dopoledních hodin jednalo předsednictvo Národního shromáždění, které posléze vydalo prohlášení, že považuje vstup vojsk za porušení mezinárodního práva a žádá jejich odchod. Odpoledne se k výzvám státních orgánů připojila vláda. Ve 22:00 zahájily sovětské tanky palbu, která trvala půl hodiny.
První den okupace bylo zabito nebo smrtelně zraněno 58 občanů Československa.
Plzeňský hlavní program výročí začne ve 14:00 na náměstí Míru, kde organizátoři z Českého rozhlasu připomenou hlavně boje o rozhlas a uctí památku ochránců.
Do galerií
Třeba v pražské galerii Czech Photo Centre uvidíte nejlepší fotografie ze soutěžního projektu Českého rozhlasu a společnosti Czech Photo. A to stojí za to.
I v Muzeu Policie ČR nahlédete na dobové fotografie na výstavě s názvem Smutek těch dní aneb týden poté od autora Václava Berdycha.
Skautský institut nabídne výstavu Za vaši a naši svobodu 1968-2018, jejíž anglická verze putovala od dubna po USA.
Výstavu s názvem Srpen 1968 v Praze si připravilo Muzeum hl. města Prahy.
Na obrazovce i na plátně
Alexander Dubček - politik, který je pevně svázán s pražským jarem. Právě o něm je film Dubček, který pokrývá tři fáze Dubčekova života - rok 1968, život ve společenské izolaci i později po roce 1989. Tak nezapomeňte 21. srpna ve 20:00 na ČT1.
V noci z 20. na 21. srpna přinese Česká televize pořad Dnes před 50 lety s moderátorem Jakubem Železným. Pokud si chcete formou zpravodajských vstupů zpřítomnit srpnové události v odpovídající chlonologické události, nezapomeňte v pondělí večer zapnout Českou televizi.
Rozhodně si ale nesmíte v nadcházející týdny v kinech nechat ujít film Jan Palach.
Na webu
Unikátní projekt Toto století si připravila Česká televize, na kterém v jedinečném pohledu na produkci a vysílání Československé televize najdete den po dni věrně zrekonstruován program televizního vysílání přelomového roku.
Speciální obsah pohledem tuzemských i zahraničních účastníků a na unikátních fotografiích i videích najdete na webu Aktuálně.cz.
Máte tip na výstavu, akci nebo web? Dejte nám vědět na redakce@studenta.cz.