Většina dívek plánuje, jak bude vypadat jejich svatební den. A některé si řekly, že ho zorganizují i přesto, že jsou stále single. Je to skoro jako každá jiná svatba. Máte prstýnek, dort, svatební oblečení a pozvete si celou rodinu. Obřad samozřejmě nemá žádné právní důsledky. Pořádá se například v Itálii, Japonsku, Austrálii, USA i dalších zemích. Hlavním cílem je slíbit si lásku k sobě samému. Možná jde ale jen o zbavení se dotěrných dotazů týkající se manželství.
Sologamie je především doménou něžného pohlaví, ale praštit do toho mohou i muži. Příkladem je nigérijský právník Victor Ibeh, který prožil svůj šťastný den 11. srpna 2019. Na Facebooku zveřejnil pozvánku a po svatbě se označil za ženatého se svým druhým profilem.
S obřadem pomůžou agentury
Tuto příležitost využilo mnoho podnikavců, kteří si založili specializované svatební agentury. V Japonsku si můžete vybrat i dvoudenní balíček, který se pohybuje od 70 000 Kč výše. Svatební prsten pouze pro sebe si můžete koupit na webu I Married Me.
Jak je to s nevěrou?
Slíbit si lásku až za hrob je hezké, ale co když se v okolí objeví někdo zajímavý? Na tuto otázku odpověděla serveru FlashPack sologamní Sophie Tanner z Brightonu: "Nezaslíbila jsem se být jeptiškou. Prostřednictvím sologamie jen říkám, že sebevědomí je stejně důležité jako romantická láska. Obě se mohou objevit v mém životě".
Tento přístup má hodně výhod. Můžete si nezávazně užívat, a kdyby vás náhodou někdo v budoucnu požádal o ruku, nebude problém se rozvést. Příjmení si taky měnit nemusíte. Na druhou stranu, i když se rozvede, stejně se sebou budete muset dál žít.
Feministky a nesnesitelní lidé
Odpůrci tvrdí, že tyto ženy jsou feministky nebo se jedná o lidi, kteří nedokážou s nikým vyjít. Server Traditional Catholic Femininity komentuje tento trend takto: "Sologamie je nejnovější feministický vynález, který rozvrací původní Boží plán manželství a je odrazem toho, jak feministky nenávidí muže."
Tuto skupinu popisuje i Gabriella Penabazová, která si v New Yorku uspořádala svatbu sama pro sebe a poté se rozhodla v tomto odvětví podnikat. Serveru BBC uvedla, že si 80 procent těchto lidí si dává sliby, že si už dále nebudou připadat oškliví nebo pronáší věty, že sami sobě odpouští. Sologamie tedy pomáhá být v životě šťastnější.
Lidské vztahy jsou důležité
"Mít dobrý vztah sám se sebou je žádoucí. Pokud někomu pomůže akt svatby, tak ať ji uskuteční," motivuje psycholožka Radana Rovena Štěpánková, která se zaměřuje na vztahy. "Vyhýbat se ale tvoření vztahů s druhým člověkem považuji za nepřirozené, protože člověk je tvor skupinový a párový," dodává Štěpánková.
Když se nad sologamií zamyslíme, je asi lepší být oficiálně spokojený sám se sebou než se nutit do manželství, která nakonec stejně skončí rozvody. Někdo k tomu potřebuje svatbu se vší pompézností, ostatní se mohou pozvat na drink nebo do kina a vyjadřovat si sebenáklonost v soukromí. A když jsme začínali těmi pohádkami… i Grinch se zval sám na večeři. Možná to tak byl právě on, kdo položil základy sologamie.