Radka Třeštíková: Veselí
Úspěch na sebe nenechal u Veselí dlouho čekat. Nejprodávanější česká autorka Radka Třeštíková opět svým lehce ironickým humorem a osobitým stylem předává čtenářům témata z běžného života. Stěžejním motivem jejího v pořadí již čtvrtého románu je návrat. Třiatřicetiletá Eliška se vrací do svého rodného místa, na jižní Moravu. Pro ty, kdo se chtějí zasmát nebo si poplakat, je kniha tím pravým.
Anna Cima: Probudím se na Šibuji
Prvotina mladé japanoložky Anny Cimy Probudím se na Šibuji osloví nejen milovníky japonské kultury. Sedmnáctiletá Jana se vydává na vysněný výlet do Tokia a přeje si, aby se nikdy nemusela vrátit. To má pro ni ovšem nečekané následky: ocitne se uzavřená v magickém kruhu ve čtvrti Šibuja a hledá cestu, jak se vrátit domů. Čtyřiadvacetiletá Jana se zatím doma v Praze se spolužákem snaží překládat povídky málo známého japonského autora Kawašity, který se pro ni stává nejen spisovatelem.
Román o poznávání nových kultur a splněných snech je vhodný i pro méně náročné čtenáře. Je napsán čtivým a hovorovým jazykem, neskrývá ale svou osobitost.
Patrik Hartl: Nejlepší víkend
Před Vánoci se bestsellerem stala novinka Patrika Hartla Nejlepší víkend. Hartl je jedním z velmi oblíbených českých autorů. Nejnovější román je ideální lednovou četbou: hlavní postavy Andrea, Jirka, Dáša, Bert, Markéta a Pavel si totiž na Silvestra dají novoroční předsevzetí, ale nikdo z nich neví, komu jednotlivá předsevzetí patří. Doufají, že se jim v novém roce podaří všechna splnit. Času na to mají koneckonců dost.
Simon Mawer: Pražské jaro
Na podzim loňského roku vyšla také nová kniha Simona Mawera Pražské jaro. Mawerovou inspirací se opět stala československá historie, konkrétně události jara a léta 1968. Dva studenti Oxfordu James Borthwick a Eleanor Pike se vydávají projet stopem Evropu. Dostávají se do Československa, kde právě vládne Dubčekův "socialismus s lidskou tváří". Stávají se ale nechtěnými svědky srpnových událostí.
Kniha obzvláště potěší českého čtenáře. Odehrává se v místech nám velmi známých, studenti v srpnu 1968 prchají pražskými ulicemi a potkávají ruské tanky. Pražské jaro zas a znovu potvrzuje, že Simon Mawer je jedním ze současných mistrů historického románu.
Elena Ferrante: Tíživá láska
Na své si v roce 2018 přišli i milovníci Eleny Ferrante. Autorka neapolské tetralogie napsala v loňském roce nový kousek: Tíživou lásku. Román pojednává o problematickém vztahu italských matek a dcer. Hlavní hrdinka Delia se vrací do Neapole, aby se vypořádala s pozůstalostí po své matce Amalii. Zároveň se snaží rekonstruovat své vzpomínky na dětství. Hlavními motivy románu jsou hledání a nalézání ztracených vztahů.
Haruki Murakami: Komturova smrt
Magický a mystický Haruki Murakami vydal v loňském roce velmi rozsáhlý román Komturova smrt. Bezejmenný vypravěč příběhu a portrétista vytváří obrazy tak, aby se každý líbil sám sobě. Poté ho ale navštíví ho muž bez tváře a chce, aby ho také portrétoval. A opustí ho žena. Následují podivné události a vyvstává klíčová otázka: Jaké je tajemství obrazu Komturova smrt?
Zvláštní a těžko vysvětlitelné situace, pochybnosti, otázky a nejistota jsou Murakamiho parketou. Každý, kdo si libuje v mystice, bude z jeho nového románu jistě nadšený.
C. J. Tudor: Kříďák
Mysteriózní thriller Kříďák je jednou z nejlépe hodnocených knih roku 2018. Eddie a jeho parta si pomocí křídových obrázků předávají vzkazy. Až do té doby, dokud je křídoví panáčci nedovedou k mrtvému dívčímu tělu rozřezanému na kusy.
Pokud máte rádi Stephena Kinga nebo podobný styl, Kříďáka si určitě nenechte ujít!
Naomi Alderman: Napětí
Další často omílanou knihou roku 2018 je román na pomezí sci-fi, thrilleru a dystopie Napětí. Dívky mezi 14 a 15 lety získávají schopnost vytvářet elektrickou energii a stávají se tak nebezpečnými. Kniha přináší dystopický model matriarchátu a zabývá se tak otázkami genderových stereotypů a fungování společnosti.
Zajímají vás aktuální knížní novinky? Sledujte nášup inspirace od české bookstagramové scény.