Cena v oboru medicína
Silvano Gallus dostal Ig cenu za dlouholetou výzkumnou činnost a shromažďování důkazů o pozitivních účincích pizzy na zdraví člověka (mimo jiné zkoumá, i jaké účinky má jezení pizzy na výskyt nemocí). Italský výzkum nicméně prokázal, že pizza je zdravá jen tehdy, pokud se vyrábí a konzumuje v Itálii.
Cena v oboru vzdělávání mediků
Ta putuje do USA do rukou Karen Pryor a Therese McKeon za využití jednoduché techniky výcviku zvířat (přes tzv. clicker) při výuce chirurgů na ortopedii. Zmáčkneš, úkon, zmáčkneš, úkon a výsledky se dostaví samy. Výsledná studie ukazuje, že díky metodě trénování zvířat jsou chirurgové při operacích o něco pečlivější.
Cena v oboru biologie
Mrtvý šváb versus šváb živý? A jak se budou švábi chovat, pokud je zmagnetizujeme? Z části "posmrtný" švábí výzkum odhalil, že mrtví švábi se odmagnetizují mnohem dříve než živí. Ig cena za biologii tak putuje mezinárodnímu týmu hned z několika zemí světa.
Cena v oboru anatomie
V oboru anatomie míří ocenění do Francie za vskutku "bizarní", ale o to důležitější výzkum. Francouzští vědci totiž zkoumali rozdílnou teplotu levých a pravých varlat na oblečených a nahých pošťácích. Hypotéza se potvrdila a můžeme tak říci, že mezi varlaty skutečně panuje rozdílná teplota.
Cena v oboru chemie
Japonsko má rovněž svého výherního zástupce. Tým vědců se rozhodl zjistit kolik slin za den je schopno vyprodukovat pětileté dítě a jak množství i produkci slin ovlivňují různé potraviny.
Cena v oboru inženýrství
I Irán to dotáhl na Ig cenu. Iman Farahbakhsh si odnáší ocenění za vynález stroje na přebalování dětí (ano, stroj na přebalování dětí, který vypadá jako myčka). Pokud jste náhodou rodiče v očekávání, měli byste zbystřit. Iman je totiž hrdým držitelem patentu v USA.
Cena v oboru ekonomie
Každý miluje peníze, nebo je má alespoň rád, nebo je prostě používá. Vědci z Turecka, Nizozemska a Německa přišli s netradiční výzkumnou otázkou - které bankovky přenášejí nejlépe bakterie typu Staphylococcus aureus a Escherichia coli? Nechtěným "vítězem" se staly bankovky rumunské. Takže bacha na ně…
Cena v oboru světový mír
Milujete škrabkání? A co teprve když vás něco svědí! Mezinárodní výzkumný tým se rozhodl, že se pokusí změřit příjemnost škrábání při svědění. Výsledek? Nejlepší je škrábání předloktí.
Cena v oboru psychologie
Taky rádi ožužláváte propisky? Koušete do nich, až inkoust stříká? Fritz Strack z Německa provedl výzkum, který potvrzuje, že žužlání/držení propisky v puse způsobuje dobrou náladu, protože aktivuje mimické svaly, které tělo využívá při smíchu. #takzezuzlejte
Cena v oboru fyzika
Mezinárodní tým vědců a vědkyň získal cenu za fyziku za výzkum vombatích extrementů. Otázka zněla proč vlastně vombati vylučují trus v podobě "krychliček" a jak to (sakra!) dělají? Odpověď vědců byla jednoznačná - pomoci elastických střev, které exkrement dokáží vytvarovat.
P.S. Publikace výzkumů jsou přímo uvedeny na oficiální stránce Ig cen.