My mladí jsme pro
Podle průzkumu agentury Median tři čtvrtiny Čechů jsou pro zavedení manželství homosexuálních párů. Podporu má tento návrh i u nás mladých. Samozřejmě i v naší skupině najdeme řadu odpůrců, nicméně jsou v menšině. Jak to tak obecně bývá, každá generace je liberálnější a otevřenější než jejich předchůdci. Naše generace není žádnou výjimkou. Důkazem je například každoroční festival Prague Pride, jehož velkou součástí jsou právě představitelé z řad studentů.
Tradice, tradice a zase jednou tradice
Odpůrci návrhu se odvolávají na dlouhodobou tradici a historii instituce manželství. Otázkou však zůstává, kolikrát se už tato instituce za dobu svého fungování proměnila? Z pohledu dějin to není tak dávno, kdy bylo tradicí, že o sňatcích svých dětí rozhodovali výhradně rodiče, nemohli se brát lidé různých etnik či vyznání, žena musela bezmezně poslouchat manžela a neměla rovné postavení, rozvody byly nemyslitelné a ve výčtu podobných proměn bychom mohli pokračovat. Manželství, které tu bylo před několika desítkami let, není to, které je zde nyní.
Společnost se proměňuje, modernizuje, vyvíjí. Nežijeme ve stejné době jako naši předci, takže nemusíme mít ani stejné "tradice". Vždyť tradičně měli volební právo jenom bohatí muži. Ne vždy se musí zachovávat status quo, protože ne vždy je správný a bez prolomení starých hranic a vytváření nových pro moderní společnost bychom se nikam neposunuli. Odpůrci se také odvolávají na křesťanské hodnoty - ale jak moc je tento argument v jedné z nejvíce ateistických zemí relevantní?
Snad nejabsurdnějším argumentem je obava z toho, že by sňatky gayů a leseb ohrozily manželství heterosexuálů. Momentálně téměř polovina manželství končí rozvodem. Kdo za to nese vinu? Je třeba podotknout, že v řadě zemí už sňatky homosexuálům povolené jsou. Jako například v Kanadě, Austrálii či v USA, a rozpady civilizace, jak někteří odpůrci predikují, se zatím nekonají.
Komu tím (ne)prospějete, co?
Registrované partnerství nemá právní postavení jako manželství, což s sebou nese řadu komplikací, které by se schválením návrhu vyřešily. Vzniklo by například společné jmění, vdovecký důchod, byl by stanoven vztah dětí k partnerovi jejich homosexuálního rodiče atd.
A poslední, avšak neméně zásadní argument, je fakt, že pro heterosexuální občany se nezmění vůbec nic. Tato novinka by nikoho nijak neomezovala, nikomu by nic nepřikazovala, nikoho by neobtěžovala. Naopak homosexuálním párům by zjednodušila život. Tito lidé platí stejné daně, dodržují stejné zákony a žijí ve stejné kultuře jako my ostatní, přesto však jim není dovoleno uzavřít plnohodnotný sňatek.
A jaký je váš postoj k manželství homosexuálních párů?