Bydlení: kolej nebo spolubydlení?
Bydlení pro studenty je často jednou z největších položek v jejich často dosti napjatém rozpočtu. Dlouhodobé bydlení na koleji v Praze se pohybuje zhruba od 100 do 300 Kč za pokoj za noc. To znamená 3000 až 9000 Kč za měsíc. Samozřejmě čím více spolubydlících na pokoji, tím nižší cena. Podobné ceny jsou také v Pardubicích. V Olomouci jsou ceny trochu nižší, nejlevnější ubytování na koleji se dá sehnat od 86 Kč na noc čili zhruba za nějakých 2500 na měsíc, v Brně pak ubytování na koleji seženete už za 1500 na měsíc, což je asi jenom 50 Kč na noc.
S vyšší kvalitou ubytování a dostupných služeb přichází také vyšší cena a s ní otázka, zda by nebylo výhodnější pronajmout si s kamarády byt. Pokoj v bytě nebo domě dokonce i v centru Prahy se dá sehnat už od 3 tisíc, čili za podobnou cenu jako kolej. Je tedy jenom na zvážení každého studenta, co od bydlení očekává a co tedy pro něj bude výhodnější…
Doprava
Nezanedbatelnou položkou v rozpočtu studenta je dozajista jízdné. Samozřejmě pokud nebydlíte na koleji naproti školy a celé dny netrávíte pouze v univerzitním kampusu, pak tenhle odstaveček můžete s klidným svědomím přeskočit. Člověk se většinou musí nějak dopravovat po městě a většina studentů nemá vlastní auto. Při rozpočtu na dopravu počítejte nejen s cestou do školy a zpět, ale také s cestou domů za rodinou, cestou do fitka (nebo za jinými koníčky), na nákupy apod.
Jak je to tedy s cenami jízdného v našich 4 vybraných studentských městech?
Praha - 260 Kč (měsíční jízdenka), 2400 Kč (na 10 měsíců)
Brno - 275 Kč (měsíční jízdenka), 2375 Kč (na 10 měsíců)
Olomouc - 175 Kč (měsíční jízdenka), 1350 Kč (na 10 měsíců)
Pardubice - 230 Kč (měsíční jízdenka), 1650 Kč (na 10 měsíců)
Je na vašem zvážení, jak často budete MHD využívat. Pokud ale častěji než 5 dní v měsíci, většinou se vám dlouhodobá jízdenka vyplatí. Zdají se vám ceny vysoké? Samozřejmě existují i jiné, levnější a pro zdraví přínosnější varianty. Obzvláště v některých městech si vystačíte s pěškobusem, in-line bruslemi, kolem, koloběžkou, nebo třeba longboardem. Zkuste se poptat mezi vašimi známými, nebo třeba studenty, kteří letos absolvují, třeba seženete nějaký kousek z druhé ruky za příjemnou cenu, anebo vám ho dokonce někdo půjčí.
Studium
Další položkou se kterou je ve studentském rozpočtu potřeba počítat jsou výdaje za studium. Tím myslíme učebnice, kartičky do knihoven, Isic, doučování, kurzy. Na některých z těchto výdajů nic nezměníte a musíte s nimi zkrátka počítat, u jiných se dá ale při vynaložení určité dávky kreativity příjemně ušetřit. Dobrým tipem je například se o učebnice dělit se spolužáky a pokud už je skutečně nutné si je koupit, pak nakupovat od starších spolužáků a následně je zase prodávat těm mladším.
Do knihovny také nemusí chodit každý student na vlastní kartičku, je možné si půjčovat knihy na jedno jméno. Na doučování je zase nejlepší si najít někoho, komu můžete zase vy pomoct v něčem jiném. Čili on vás doučí matiku, vy jeho chemii. Zkrátka win win.
Mobil a internet
Mohla bych napsat, že mobil ke svému životu nepotřebujete a mobilní internet už vůbec ne, ale bylo by to trochu jako z jiného světa. Tohle je výdaj, který je pro mnoho studentů důležitý, a dokonce přednější než kvalitní jídlo. Co si budeme povídat. Čili kolik stojí studentské tarify? Nejlevnější tarif s nějakým tím internetem do mobilu se dá sehnat zhruba od 3-4 stovek na měsíc.
Jídlo
I když víme, že to spousta studentů to tak úplně nevnímá a nedodržuje, jíst se musí. A čím kvalitnější jídlo, tím více energie a lepší soustředění a jak fyzická, tak psychická výkonnost. Pokud chcete na této oblasti ušetřit, spíše než kupovat levné a nekvalitní jídlo se snažte zaměřit na nákupy v akcích, ve větším množství a pravidelně. Omezte jídlo v restauracích a naučte se vařit, ušetří to také spousty peněz.
Zábava
Poslední, dosti variabilní položka. Je jenom na vás, jak často půjdete do hospody, do baru, do kina, na představení, koncert nebo třeba výstavu. Pokud je ale váš rozpočet napjatý, je dobré si na začátku měsíce dát stranou určitý konkrétní budget, který využijete na zábavu, aby se vám ke konci měsíce nestalo, že nebudete mít co na chleba nebo budete volat domů, aby vám rodiče zaplatili telefon, než budete platit za upomínky.
Ačkoli, na co byste později vzpomínali, že? Nezaplacené účty, párty a chleba třikrát denně, to jsou ty správné studentské vzpomínky!