Jste (nejen) vesmírný architekt. Jak se k takové profesi dostanete?
Dostal jsem se k tomu přes navrhování architektonických vizí na Fakultě Architektury ČVUT. S kamarády jsme udělali sérii výstav Futura Pragensis, která putovala po světě, a jednou z prezentovaných vizí byl koncept nové Prahy na Marsu. Na tom jsem se rozhodl pracovat i do budoucna.
Studoval jste Mezinárodní kosmickou univerzitu ve Štrasburku. Jaké předměty se na této škole vyučují?
Je to celkem rozmanité, takový upgrade vašeho dosavadního vzdělání o vesmírné projekty a aplikace. Třeba o management vesmírných projektů, ekonomiku, právo, úvod do aerospace engineeringu apod. Naučí vás taky disaster management, telemedicínu - zrovna bylo zemětřesení na Haiti a pomáhali jsme zpracovávat aktuální satelitní snímky. Je to super z hlediska cestování, během roku jsem obletěl planetu a připadal si jako v Hollywoodském filmu. Bydleli jsme dokonce u NASA JPL kousek od Hollywoodu v Pasadeně, kde se odehrává náš oblíbený seriál Big Bang Theory.
Ing. arch. Tomáš Rousek, M.Sc., AIAA SATC *1982
Space architekt a designér působící v Londýně, Praze a Lausanne navrhuje nejen architekturu vesmírných modulů NASA. Je zakladatel společností XTEND DESIGN LONDON and A-ETC PRAGUE. Tomáš spolupracoval také na architektuře pro Olympijské hry v Riu, mistrovství FIFA v Kataru a Formuli 1 v Abú Dhabí a dvě královské rodiny. Inspirují ho globální výzvy jako rozšíření biosféry po naší galaxii nebo řešení klimatických změn a zlepšování fungování měst.
Zajímá vás víc? Pak koukněte na www.tomasrousek.com.
Myslíte, že má vaše profese budoucnost? A které profese (třeba neexistující) budou v budoucnu potřeba?
Až bude v okolním vesmíru po naší galaxii žít více lidí než na planetě Zemi, tak potom může být více vesmírných architektů než pozemských. Budoucí profese mohou být podobné těm současným, akorát se bude jednat například o farmaření na jiných planetách, které se bude zabývat více robotikou než manuální prací.
Máte za sebou celou řadu vesmírných i pozemských projektů. Které byste ze svého portfolia vyzdvihl?
Založili jsme v Londýně firmu XTEND DESIGN a děláme architekturu, design a grafiku v ČR i ve světě. Pracoval jsem v AECOM na architektuře pro Olympijské hry v Riu, mistrovství FIFA v Kataru a Formuli 1 v Abú Dhabí, na futuristických interiérech pro dvě královské rodiny. S naší firmou jsme dělali na interiérech pro Škoda Karoq, Skanska, Shell, Vodafone… Dokonce se ozvali i lidé z MARSu, že chtějí redesign centrály pro střední Evropu na Budějovické. Největší věc, co jsme zatím postavili s firmou AECOM, je sto metrů vysoká stavba v Doha v Kataru.
O výzkumu vesmíru lze často slyšet, že je to v podstatě jen mrhání penězi, které bychom měli raději investovat do boje proti globálnímu oteplování?
To je samozřejmě velice krátkozraký přístup. Je jasné, že je potřeba řadu těchto výzev řešit paralelně a stále jít dopředu. Řekl bych, že oběma iniciativám je potřeba se věnovat, spíše bych se soustředil na úspory v jiných lidských aktivitách. Například za výdaje na zbrojení za pár dekád bychom byli schopni postavit nová města v půlce sluneční soustavy. Řada technologií, které se vyvíjejí pro průzkum vesmíru, může mít úspěšné aplikace i na naší planetě a pomáhat tady ke zlepšení ekosystému. Například firma Bloom Energy začala výzkumem palivových článků pro moduly na Marsu v NASA Ames a nyní dodává efektivní elektrické generátory i pro velké budovy jako například centrála společnosti Apple.
Jste velkým kritikem neefektivity lidského jednání. Produkujeme mnoho odpadu, nežijeme ve sdílené ekonomice… Najde společnost někdy cestu, jak z toho ven? Máte nějaký návod?
Nemůžu říct, že bych měl nějaký obecný návod, ale rád se zabývám dílčími aspekty a technologiemi, které mohou pomoci zlepšit metabolismus měst a fungování staveb. Uzavřít koloběh… Konkrétně nyní řešíme například chytré bydlení v Praze nebo architekturu z recyklovaných plastů s německou společností Kavitat. Plast se dá recyklovat z komunálního odpadu, ale i z odpadu z oceánu. S firmou Sharry děláme na systémech pro přátelské administrativní budovy se sdílenou ekonomikou, chytrými recepcemi apod. Dělali jsme hodně projektů zelené infrastruktury v Londýně, například s Transport For London pro metra, fasády budov, chytré ulice…
Studenta Automotive Party
Všechny tyhle věci s Tomášem můžete probrat osobně 31. října na naší Studenta Automotive Party v budově CIIRCu na ČVUT v Praze. Všichni studenti mají na konferenci vstup zdarma.
zjisti víc --> web Studenta Automotive Party
Pomohla by v tomto ohledu lidem zkušenost s vesmírným životem, kde bude stav surovin velice omezený?
Extrémní podmínky na jiných planetách jsou velmi dobrou motivací pro vývoj technologií, například na recyklaci vzduchu, vody a materiálů.
O dobývání vesmíru a kosmických eskapádách vzniklo mnoho seriálů a filmů. Který z nich je podle vás nejreálnější? Star Trek, Firefly, The Expanse?
Podle mě Stopařův průvodce po galaxii. :)
Je reálné, že do roku 2030 budeme mít kolonii na Marsu, případně na Měsíci?
NASA plánuje misi na Mars s lidskou posádkou až později ve třicátých letech, ale velice fandím Elonovi, aby se jim tam podařilo doletět i dříve. Bavili jsme se s ním, že bych jim rád pomohl navrhnout budoucí město na Marsu, až rozběhají jejich rakety…
A co vy? Jel byste?
Na rok na Mars ani moc ne, raději jen na měsíční dovolenou na Měsíc jako vesmírný turista.