Závislost na smartphonech a sociálních sítích je téma, které je neúnavně dokola omíláno v médiích, ve veřejných debatách, ale i na rodinných obědech u prarodičů. Oblíbenými výtkami k nadměrnému používání technologií bývá sociální izolace mladé generace od okolního světa, ke které v jeho důsledku dochází. Nová studie provedená na Kalifornské univerzitě v Irvine (Univesity of California, Irvine) ale ukázala, že chytré telefony naopak mohou pomáhat. Dávají nám totiž pocit jistoty a propojení se světem v momentě, kdy se cítíme být společensky izolováni nebo když se ocitneme v nepříjemné situaci.
Když mobil slouží jako emocionální podpora
Podle Johna Huntera, vedoucího projektu z Kalifornské univerzity, představují smartphony podpůrný systém pro takového jedince, který se ocitá v situaci sociální izolace nebo osamění. Telefon totiž dává člověku pocit, že se může kdykoliv spojit se svými blízkými a cítit se tak opět bezpečně. Podle výsledků studie k pocitu bezpečí člověk nemusí nutně chytrý telefon aktivně používat. Stačí, že ho má ve fyzické blízkosti.
V rámci studie byli účastníci podrobeni experimentu, během kterého byli uzavřeni do místnosti k malému stolu se dvěma dalšími lidmi. Ti byli součástí týmu a svou konverzací se snažili verbálně a pomocí gest vyloučit účastníka experimentu z konverzace. Ta se týkala známé osoby dvou lidí u stolu, kterou účastník neznal a tudíž se nemohl do konverzace zapojit.
Nejlepší je telefon mít u sebe, ale nepoužívat ho
Účastníci byli v rámci experimentu rozděleni do tří skupin. Ta první měla dovoleno používat chytré telefony bez jakýchkoliv omezení, druhá skupina mohla mít zařízení u sebe, ale nesměla jej používat. Třetí skupina musela smartphone odložit předtím, než do místnosti vstoupila. Výzkumníci na základě následných výpovědí a vzorků slin zúčastněných zjistili zvýšenou hladinu stresového hormonu v tělech u dvou skupin. Bylo to u skupiny, jejíž členové mohli svůj telefon používat neomezeně, a pak u těch, kteří ho vůbec nemohli mít u sebe. Naopak nejméně vystresovaní byli ti jedinci, kteří mobil mít mohli, ale nesměli jej používat.
Paradoxně nejlepší je tedy v nepříjemných momentech a v situacích sociální izolace mít chytrý telefon fyzicky u sebe, ale vůbec na něj nesahat.
Takže až se příště ocitnete na party, kde nebudete nikoho znát, raději zůstaňte v klidu a nechte ten telefon hezky v kapse.