Pokud patříte k té krásnější části populace, můžete jásat. Nejenže vás čekají obdivné pohledy od ostatních a na večírcích bude mít značnou výhodu v porovnání s vašimi přáteli, ale především byste se měli těšit na vyšší výdělky. Takzvaná "beauty premium" neboli "prémie za krásu", jak ji psychologové nazývají, dosahuje až ke dvanácti procentům. Z uvedeného vyplývá, že rozdíly mezi příjmy lépe a hůře vypadajícími nejsou zase až tak zanedbatelné. A právě z tohoto důvodu se pár michiganských vědců rozhodl objasnit, kde lze hledat příčiny.
Proč na kráse záleží
Bádání vědců vedlo k několika závěrům. První z nich je ten, že fyzicky atraktivní lidé jsou vnímání jako schopnější, a tak se zaměstnavatelé nezdráhají přijít s vyšším ohodnocením. Abychom nezůstali v rovině domněnek, psychologové se rozhodli uskutečnit experiment, jehož závěry dokážou překvapit. Při jednoduše nasimulovaném procesu najímání pracovníků totiž zjistili, že firmy jsou ochotny nabídnout hezčím uchazečům v průměru až o 10,5 % vyšší mzdy.
Pokud se vám zdá tento fakt nefér, nebude se vám líbit ani nadcházející. Druhý výsledek mluví totiž o korelaci pěkného vzhledu a úchvatné osobnosti. Ačkoliv víme, že dobře vypadající osoba nemusí být vždy dobrým člověkem, a často opravdu není, naše podvědomí se rozhodlo jít vlastní cestou. Alespoň co se tohoto názoru týče. Nemělo by nás to ale překvapit. Vždyť první, čeho si všímáme, je právě vzhled. Jak dokazují experimenty, předpokládáme, že dobře vypadající osoby budou inteligentnější, psychicky zdravější, komunikačně obratnější a sociálně úspěšnější. Jsou to snad vlastnosti, které by zaměstnavatel neměl chtít?
Může být i hůře
Nejenom vzhled obecně, ale i konkrétní specifika hrají roli. Tak nejprve je to vzrůst, který determinuje naše příjmy. V nadstandardní výšce lze hledat určité vlastnosti, které jsou trhem práce ceněny. Vyšší lidé jsou prý silnější, odolnější a rychlejší. Ve sportu se jedná o charakteristiky, které jsou k nezaplacení. Mimo sport jsou vysocí jedinci považováni za hodnotnější, protože se umí lépe prosadit či vést kolektiv - a přesně to veškeré společnosti hledají. Z biologického hlediska lze najít vysvětlení v tom, že těla vyšších lidí v době růstu lépe bojovala s nemocemi. Zbylo jim tak více energie, která stimulovala růstové hormony. Tato energie "navíc" by se měla projevit i při rozvoji mozkové kapacity a nervové soustavy. Zde by tak výsledkem měli být jedinci, kteří vynikají lepší schopností učit se a zpracovávat informace.
A co váha? Na fenomén dnešní doby, která se je typická svým uctíváním dokonalé postavy, snad ani nelze zapomenou. To si uvědomil i profesor medicíny Tim Frayling. Zaměřil se na diskriminaci vůči menším a tlustším lidem. Výzkum využil data 120 tisíc lidí pocházejících z Velké Británie, z nichž zjistil údaje o výšce a váze - rozhodl se tedy pracovat s BMI. A výsledky? Zatímco váha se ukázala být rozhodující pro ženské výdělky, na výši mužských příjmů takový vliv neměla. Za to výše zmiňovaná výška se u nich projevila jako značně determinující. Pokud se podíváme na konkrétní čísla, tak ta praví, že mužský vzrůst nižší o necelých osm centimetrů zapříčinil pokles výdělku o 2 130 dolarů ročně. U žen má na svědomí stejný úbytek příjmů váha, jejíž ručička ukazuje plus šest kilo.
A jaké z toho plyne ponaučení?
Dovedu si představit to rozhořčení, které ve vás výše napsané řádky vyvolávají. Nebojte se, právě teď přichází chvilka uklidnění. Tak nejprve - každý z nás má svůj ideál krásy, a už jen kvůli existenci tohoto faktu nelze roztřídit populaci do skupin "pěkný" a "ošklivý".
Ba co víc, dokonce i sám profesor Frayilng zdůrazňuje, že výzkumy platí pouze statisticky, a tudíž ne vždycky. Přiznává, že existují i výjimky. Jen se zamyslete nad tím, kolik malých a tlustých, avšak velmi úspěšných lidí znáte. Pokud vás například i tento důvod vede k tomu, abyste se se závěry studií neztotožnili, odneste si alespoň malé ponaučení. A to, že i když se jakákoliv úprava vzhledu před pohovorem zdá být zanedbatelná, může vám přinést skvělé výsledky.