Netolismus jako pojem
Pod termínem netolismum si lze představit závislost na tzv. virtuálních drogách. Těchto drog je celá škála - hraní počítačových a mobilních her, posedlost internetovým nakupováním a sázením, nadměrné sledování pornografického obsahu nebo třeba jen prosté kontrolování zpráv a emailů. Částečně je to způsobeno změnou pronikání technologií do životního stylu, částečně je to způsobeno tzv. FOMO syndromem (Fear of Missing Out syndrom se dá jednoduše vysvětlit jako strach ze zmeškání důležitých věcí) a částečně prostě proto, že virtuální svět pomalu maže hranice toho skutečného.
Jsem závislý? Otázky na tělo
- Pokud nemůžete být přítomni na sociálních sítích, případně hrát svou oblíbenou onlinovku, cítíte se nespokojeni?
- Trpíte pak stresem, podrážděností, či frustrací?
- Omezujete kvůli virtuálním aktivitám jiné aktivity?
- Preferujete virtuální komunikaci před tou klasickou?
Pokud jste odpověděli u některé z otázek ano, tak zřejmě vykazujete symptom netolismu. V případě, že byste zatoužili po skutečné diagnostice vaší (ne)závislosti je možno udělat si test Chenovy škály závislosti na internetu a případně vyhledat pomoc. Ale doufejme, že budete v míře únosnosti.
K čemu může netolismus vést?
Nadužívání a závislost na virtuálnu vede jak k somatickým problémům - nepravidelnosti v jídle, nedostatku spánku, bolestem hlavy, tak i k těm psychickým a výkonnostním. Netolismus tak může způsobit horší školní prospěch i nekvalitně odvedenou práci. V mnoha případech dokonce vede ke zhoršení partnerských vztahů (obzvláště pokud jeden z páru nedisponuje chytrým telefonem). O netolismu je možno se také blíže dočíst na speciálních stránkách věnujících se tomuto fenoménu z odborného hlediska - třeba zde.
Občas se na ty internety prostě raději vybodněte… A nebo ne?