1. CRISPR
CRISPR je jednoduchý, ale velice výkonný nástroj pro editaci genomů (takový budoucí design lidí). Vědcům tak poměrně jednoduše umožňuje měnit sekvence DNA či modifikovat funkci genů. S tímto nástrojem je jednoduché zneškodnit genetické defekty, zlepšit léčbu nemocí a jako bonus se může hodit třeba ve šlechtění nových odolných odrůd rostlin (chleba bude i za časů klimatické změny). Potenciál CRISPRu je tak v podstatě omezen jen etikou a otázkou - co ještě jako lidstvo můžeme?
2. Drony ve službách ekologie
Drona si dnes spojíme tak maximálně s představou úžasných 4K záběrů z dovolené nebo s vysněnou robotickou donáškou pizzy. Pro drony se najde ale i o dost lepší využití - například spása celého lidstva v podobě starání se o zeleň. Mezi hlavní "zelené" úkoly dronů se tak začíná dostávat možnost opylování rostlin minidroníky (jo, ubývá včel i hmyzu) nebo sázení neskutečného množství stromů (podle britské společnosti BioCarbon nebude problém vysázet 1 miliardu ročně). Viva la drony!
3. Enzym, co "žere" plasty
Jsou plasty problém?! Ano. Čistou náhodou se před pár měsíci vědcům z Japonska podařilo objevit enzym pochutnávající si na plastových odpadech. Tento mutantní enzym je schopný rozložit plast v rámci několika dní. S pomocí vědců možná i trochu rychleji. Plast se tak rozpadne na původní činitele a bude ho možno vyrobit zcela znova. Což povede ke snížení ceny za recyklaci i ke snížení plastů v přírodě. Ano, prosím!
4. Jaderná fúze
Jaderná fúze je pro lidstvo snem o zdroji nevyčerpatelné energie. Proces jaderné fúze totiž pohání takové giganty jako je Slunce a jiné hvězdy. Pokud by se jej podařilo uskutečnit (na čemž se ustavičně pracuje ve Francii i v Česku), pozemšťany by přestala tížit závislost na ropě, fosilních palivech a energii vůbec. Sbohem, skleníkový efekte.
5. Jedlá voda
Tahle bublina z extraktu mořských řas je zcela biologicky odbouratelná a přirozená. Takže ji můžete jíst i pít celou. Je to skvělá alternativa plastových lahví na vodu, a to nejen proto, že snižuje množství vyrobené a rozbité umělé hmoty, ale také proto, že je mnohem levnější.
A co vaše spása? Pokud chcete o vědě vědět více, zkuste tento přehled vědeckých Instagramů.