Schůzka prezidenta s Andrejem Babišem a Janem Hamáčkem v Lánech

Jednejte podle Ústavy, vyzývají Zemana mládežnické organizace ve svém prohlášení

Česko v posledních týdnech prožívá politickou krizi a budoucnost vlády je nejistá - tahanice o post ministra kultury vyústily až do bodu, kdy ČSSD uvažuje o odchodu z vlády. Podle mnohých prezident svým jednáním porušuje ústavu. Mládežnické organizace nezůstaly pozadu a k celé situaci vydaly prohlášení, ve kterém vyzývají prezidenta Miloše Zemana, aby krizi ukončil. Mládežnické organizace vládních stran se však nepřipojí.

Celá situace vznikla, když prezident odmítal odvolat na žádost ČSSD jejího ministra kultury Antonína Staňka. Po schůzce s předsedou sociální demokracie Janem Hamáčkem a Antonínem Staňkem nakonec prezident Zeman ustoupil a podle Hamáčkových slov odvolá Staňka do konce měsíce. Prezident však neslíbil jmenování na post ministra kultury Michala Šmardu, jak chce ČSSD, a krize tak pokračuje.

V jednotě je síla

Do debaty se rozhodly připojit i mládežnické organizace Mladí lidovci, TOP tým, Mladí starostové a nezávislí, Mladí konzervativci a Mladí křesťanští demokraté. Těchto pět spolků vydalo společné prohlášení, ve kterém se vyjadřují k aktuální politické situaci: "(Organizace) vyzývají prezidenta republiky, aby ve věci odvolání ministra kultury začal bezprostředně postupovat podle Ústavy," píši ve vyjádření.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

"Prezident pohrdá Ústavou a hraje si s vládou, jak se mu zachce. Cílem je upozornit, že dané chování je problém. Jedním z důležitých poslání spolku je vedení k občanské odpovědnosti. Ta s sebou nese i připravenost říct, kdy už je dané chování politiků za hranou, upozornit na to a chtít jako veřejnost změnu," komentuje prohlášení 1. místopředsedkyně Mladých lidovců Helena Martinková.

Podobné důvody, proč vzniklo prohlášení, uvádí i předseda Mladých konzervativců Milan Vyskočil a na otázku, jaké mohou být reálné dopady tohoto dokumentu, dodává: "Je to jedna kapka, to je málo. Ale hodně kapek už vytvoří třeba řeku a ta někdy dokáže být hodně silná. Cílem tedy je přispět naší kapkou do této řeky. Čím více jednotlivců a organizací toto udělá, tím silnější budeme."

Iniciativa Youth Speak Up!, mladí podnikatelé a aktivisté a poslanci Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a František Kopřiva (Piráti), TK Poslanecká sněmovna, 28. 3. 2019
life
21 bodů pro 21. století. Probudila se konečně mladá občanská společnost?
23. 4. 2019
2 minuty o budoucnosti

"Požadujeme, aby prezident vykonal svou povinnost, dle článku 74 Ústavy a na návrh předsedy vlády Babiše odvolal ministra Staňka. Má tak učinit bez zbytečného odkladu, není možné, aby si prezident Zeman přidával nějaké podmínky," doplňuje 1. místopředseda TOP týmu Karel Pelikán a jako příklad, kdy může mít koordinace mládežnických organizací reálné dopady, uvádí iniciativu Youth, Speak Up.

Zeman sice slíbil, že odvolá Staňka ke konci měsíce, ale to podle Martinkové nic nezaručuje: "Nikdy není pozdě postavit se za respekt k Ústavě a zároveň u pana prezidenta si nemůžeme být úplně jisti, zda jeho jednání dopadne tak, jak řekl." Podobně mluví i Milan Vyskočil: "Jedna věc je odvolat, druhá jmenovat. O jmenování zatím nepadlo ani slovo, ne náhodou dle mého názoru. Spíše tedy očekávám další hradní rošádu. A prezident Miloš Zeman má ve zvyku měnit názory a sliby, jak se mu zrovna hodí."

Autoři prohlášení se shodují na tom, že jim vadí především chování prezidenta a jeho nedodržování ústavy: "Místo toho, aby se prezident snažil politickou krizi uhasit, nalévá do ní stále nový benzín. Nefunguje tak jako mediátor, ale jako rozbuška. Tato kauza zapadá do jeho dlouhodobé snahy přeměnit náš politický systém na kvazi-poloprezidentský," podotýká Pelikán a dodává: "V posledních dnech jsme slyšeli, že Babiš je slabý premiér. Použil bych spíše označení velice vychytralý - plně si uvědomuje, jakou hodnotu pro něj představuje spojenectví s prezidentem Zemanem. ČSSD může nahradit, Zemana nikoliv."

Karel Pelikán
life
Mladí si neuvědomují, že politika ovlivňuje 99 % života, říká mladý politik Pelikán
25. 10. 2018
3 minuty o politice

Předseda Mladých konzervativců Vyskočil není spokojen ani s fungováním vlády a s tím, že se neřeší důležitá témata: "Vadí mi i to, že místo závažných věcí, jako jsou podezření z dotačních podvodů premiéra, případná žaloba nebo statisícové demonstrace proti němu, tak řešíme ve vší úctě ministra kultury. A v neposlední řadě nám vadí, že místo toho, aby vláda řešila důležité věci - zdravotnictví, školství, penzijní systém a další důležité oblasti, tak jsme nuceni trpět kauzy premiéra nebo sledovat mocenský boj prezidenta s ostatními. A lidi? Co se reálně dělá pro ně a pro lepší život v naší zemi a její budoucnost?"

Mládežnické organizace vládních stran se nepřipojí

Organizaci Mladé ANO podle předsedkyně Markéty Plesníkové nikdo s výzvou neoslovil, nicméně o připojení by ani neuvažovali. "Vnímáme výzvu jako výkřik do tmy. Celou věc se očividně postupně daří řešit, známe termíny i postoje zúčastněných stran, a proto si nemyslíme, že je takové prohlášení k něčemu přínosné. Samozřejmě také chceme, aby se situace stabilizovala co nejdříve a společenské debatě dominovala diskuze o věcných tématech. K tomu ale přispějeme jedině tím, že dáme prostor k jednání, řešení situace a plnění slibů zúčastněným stranám, nikoliv nevhodně načasovanými provoláními."

Mladí sociální demokraté se rozhodli postupovat v celé věci samostatně, jelikož se zde podle jejich předsedy Radka Hlaváčka hraje i o svébytnost a nezávislost české sociální demokracie: "Dlouhodobě vnímáme z Hradu tendenci pohybovat se mimo ústavní rámec. Je smutné, že se předseda vlády dlouhodobě této tendenci nebrání a vystupuje při politickém dění jako slabší hráč. Vážíme si, že se ostatní mládežnické politické organizace v tomto kontextu otevřeně a jasně postavily na stranu ústavního pořádku," a dodává, že to nic nemění na odhodlání spolupracovat s ostatními mládežnickými politickými organizacemi.

Uvidíme, jak celá vládní situace skončí…

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější